Bully vagy sztenderd? Az amerikai bulldog típusai
2024. július 19 - Képek: Turul Bulls American Bulldog Kennel
2024. július 19 - Képek: Turul Bulls American Bulldog Kennel
Milyen típusú amerikai bulldogok léteznek? Melyikre mi jellemző? Pintér László amerikaibulldog-tenyésztővel beszélgettünk.
P. L.: Az amerikai bulldognak valóban két típusa létezik. Ezek közül az egyik, és jobban ismert a bully, vagy más néven Johnson-típusú amerikai bulldog. Ők a klasszikusnak tekinthető robusztus, erős izomzatú, kötött, nagy fejű, de rövidebb orrszerkezetű kutyák. A másik, az úgynevezett Scott-típusú amerikai bulldogok atletikusabbak és pörgősebbek, nem olyan vaskos testfelépítésűek, és esetükben sokkal hosszabb orrú kutyákról beszélünk. Ezt a két típust egyébként teljesen szét is választjuk egymástól, nem ugyanúgy működnek. Habár Amerikában és Ausztráliában gyakran együtt, egymás mellett, vagy egymást kiegészítve használják őket.
A nagyvadvadászatokon általában a sztenderd típus az, aki felhajtja a vadat. Ő az, aki hosszú távú munkára képes, és melegben is igen kitartóan bírja a terhelést. A bully típusra inkább a robbanékonyság és a rövid ideig tartó elképesztő erőkifejtés jellemző. Ezért őket használják a vad lefogására egy ilyen vadászaton. A bully típusnál nagyon oda kell figyelni, hogy a speciális, rövid orrszerkezete miatt a tartós meleg klímát nem viseli valami jól. Tartós 25 fok feletti időjárás esetén már nem dolgoztatjuk a kutyáinkat. A sztenderd típusú kutyáinknak a 30 fok körüli hőmérséklet sem jelent gondot.
Ha valaki ezen a fajtán gondolkodik, az előbb elmondottak alapján azt is el kell döntenie, hogy melyik típus illik jobban az elvárásaihoz, és azokhoz a klimatikus viszonyokhoz, ahol él. Ha ez megtörtént, érdemes a tenyésztővel is sokat konzultálni, és karakter, nem pedig a szín, vagy a cukiságfaktor alapján választani a kiskutyák közül. Ha például valaki egy nyugodtabb, semlegesebb, inkább családi jellegű kutyát szeretne, az alomból viszont mondjuk a színe alapján kiválasztja a legdominánsabb kiskölyköt, hát ott bizony lesznek problémák, és nem is kevés.
P. L.: Ennél a fajtánál kiemelt jelentősége van az egészségügyi szűréseknek, elsősorban két nagyon fontos területen. A legelső a csípődiszplázia-szűrés, amely betegség sajnos előfordul ennél a fajtánál is. Ezenfelül az ICH- és NCL-szűréseket végezzük még el az amerikai bulldogokon, mindkettő örökletes betegség, és ritkán előfordulhat náluk. Más betegségek speciális előfordulása nem jellemző a fajta esetében, kivéve, hogy azokra a dolgokra az ő esetükben is érdemes odafigyelni, ami általában gondot jelenthet egy nagy testű kutyánál. Ilyen például a gyomorcsavarodás.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
P. L.: Igen, ez az oka egy másik tévhitnek az amerikai bulldogokkal kapcsolatban. Habár egy igen nagy múltú fajta, az FCI valóban nem regisztrálta még hivatalosan elismert fajtaként. Ebből jönnek azok a tévhitek, hogy nincs is törzskönyvük, hiszen ha az FCI nem ismeri el, akkor nincs, aki kiadja ezeket a dokumentumokat. Nos, ez nem igaz, Magyarországon is van fajtagondozó szervezet, konkrétan az Országos Terrier Klub. Hazánkban ők törzskönyvezik, támogatják és segítik ezeket a kutyákat. Az összes magyarországi kiállításon felvezethetők, még FCI-kiállításokon is, de ezenkívül rengeteg fajtaklubjuk létezik szerte a világon és hazánkban is.
Szóval, a tévhittel ellentétben törzskönyvezettek az amerikai bulldogok, és javasolnám is mindenkinek, hogy ha ilyen kutyát szeretne, csak törzskönyvvel rendelkező egyedek között keresgéljen. Hogy a kérdésre is válaszoljak, nekünk nem hiányzik az FCI-elismertség.
Ennek a fajtának egyébként külön tenyészszemléje van, ami sok más fajtával ellentétben nem úgy működik, hogy ránézünk a küllemre, és ha az megfelel, akkor puff, lehet tenyészteni. Mivel ők nagyon kemény munkakutyaként vannak nyilvántartva, és annak is szeretnénk megőrizni ezt a fajtát, a tenyészszemle követelményei között szerepel a már említett diszpláziaszűrés. Jelen van a küllembírálat, de egy karakter teszt is, aminek része a kutya viszonyulása az emberekhez, a bátorságpróba, és egy támadás elhárítása. A félelem vagy ijedtség azonnali kizárást jelent. Az a kutya, amelyik ilyet mutat, nem tenyészthető tovább. Ha mindez megvan, és az amerikai bulldog átlépett ezeken az akadályokon, abban az esetben válik tenyészthetővé.
Ha lemaradtál Pintér Lászlóval készült interjúnk első részéről, ide kattintva pótolhatod az olvasást. Az amerikai bulldogok múltja mellett a fajtát övező sztereotípiák kérdését is körüljártuk a szakértővel.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek