hirdetés

Vajon többet alszanak télen a kutyák?

Berek-Halász Beáta

2025. január 21 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

A téli időszak négylábú barátaink viselkedésében is változásokat hozhat. Gazdiként fontos felismernünk a legapróbb jeleket, hogy megfelelően kezelhessük a kialakult helyzetet.

hirdetés

Szeretjük kedvenceinket, minden gondolatunk körülöttük forog, éjjel-nappal vigyázunk rájuk. Így amikor valami újat veszünk észre rajtuk vagy a szokásaikon, stresszelhetünk, hogy valami baj van-e. Ilyen szituáció lehet például, ha arra leszünk figyelmesek, hogy szőrös barátunk többet alszik a megszokottnál. Felmerülhet bennünk, hogy ez esetleg szezonális fáradtság vagy depresszió lehet, vagy esetleg valamilyen betegséggel küzd kutyusunk. Ha bizonytalan vagy, mi mindenképpen azt javasoljuk, hogy beszélj az állatorvossal, akivel együtt könnyebb lesz a végére járni a kialakult helyzetnek. Most azonban nézzük meg, hogy valóban többet alszanak-e a kutyák télen.

A kölykök általában hosszabb, a felnőtt állatok inkább naponta több, rövidebb szakaszban alszanak

Mennyi alvásra van szüksége egy kutyának?

A legtöbb felnőtt kutya napi 8–14 órát alszik, ami átlagosan 11 óra alvásidőre becsülhető. A kölyök és az idős kutyák pedig napi 18–20 órát is alvással tölthetnek. A kölykök általában hosszabb, a felnőtt állatok pedig naponta több, rövidebb szakaszban alszanak. Az emberek a cirkadián ritmusuk alapján éjszaka alszanak, nappal pedig ébren vannak, a kutyák pedig sok esetben szintén ezt a mintát követik.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Négylábú barátaink vajon többet alszanak télen?

A válasz igen, valószínűleg egy kicsit többet alszanak. És ennek nagyrészt ugyanazok az okai, amiért az emberek is kevésbé aktívak az őszi-téli hónapokban. Vagyis hogy hideg van, és többet van sötét is, a borús idő miatt sokszor még fényes nappal is. Ezért hát fokozottan figyeljünk arra, hogy biztosítsunk kedvenceink számára egy kényelmes, meleg helyet, ahol nyugodtan álomra hajthatják fejüket. Ezt a kinti kutyák esetében még inkább vegyük komolyan. Ide kattintva elmondjuk, hogyan lehet megfelelően téliesíteni a kutyaházat.

Bizonyos betegségek szintén növelhetik az alvás mennyiségét; ilyen például az ízületi gyulladás, ami hideg időben fokozott fájdalmakkal jár. De például a pajzsmirigy-alulműködés esetében is nőhet az alvás mennyisége, ilyenkor ugyanis a pajzsmirigy nem termel és nem bocsát ki elég hormont, ami letargiát és az alvással töltött órák gyarapodását okozhatja.

Mindig adjunk lehetőséget a kiskutyának arra, hogy nyugalomban, melegben alhasson

Érdekesség, hogy az általában kint élő állatok nyugtalanná válhatnak, ha a hidegebb hónapokban gyakrabban kell bent tölteniük az idejüket. A kevesebb idő, amit kint tölthetnek és kalandozásra fordíthatnak, szezonális depressziót okozhat náluk. Ezt úgy tudjuk kompenzálni, ha bent is elegendő mennyiségű időt szánunk a játékra, és a hűvösebb idő ellenére is gondoskodunk arról, hogy elmenjünk sétálni. Ha szőrös barátodat egyáltalán nem tudod mozgásra motiválni, akkor mindenképpen fordulj vele állatorvoshoz!

Honnan tudhatjuk, hogy nem kóros az alvás adott mennyisége?

Fontos, hogy gazdiként ne feledd, te ismered a legjobban kedvencedet! Így ha azt veszed észre, hogy a szokásos tevékenységeit több alvás váltja fel, vagy az átlagosnál fáradékonyabb és kedvetlen, az lehet annak a jele, hogy valami nincs rendben. Egy egyszerű teszt segítségével kinyomozhatod, hogy kell-e stresszelned kedvenced alvási szokásai miatt: ha könnyen felébred álmából, amikor ételt viszel neki, akkor valószínűleg nincs nagy gond.

Megfelelő felkészültség mellett általában a téli séták is megoldhatók / Fotó: azenkutyam.hu

A kötelező egészségügyi séták mellett a hidegben is fontos, hogy mind mentálisan, mind fizikálisan is stimuláljuk a kutyát. Ha a kinti hőmérséklet ezt nem teszi lehetővé, szánj időt arra, hogy bent játsszatok!

A D-vitamin is fontos, így napsütéses időben igyekezzetek minél többször sétálni. Ha úgy látod, hogy ez nem lesz elegendő, egyeztess az állatorvosoddal arról, hogy érdemes lehet-e valamilyen vitaminkészítménnyel pótolni a hiányzó mennyiséget.

kutya alszik kutya mennyit alszik kutyák alvása téli aktivitás téli alvás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!