hirdetés

Idén is elindult az Állatbarát Olvasó Kihívás: Te is csatlakozhatsz hozzá

Molnár Enikő

2025. február 5 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Az Állatbarát Olvasó Kihívás célja, hogy a résztvevők 12 hónap alatt 12, állatvédelemmel és állatokkal kapcsolatos könyvet elolvassanak.

hirdetés

Az Állatbarát Olvasó Kihívást először 2024 januárjában indította útnak az Állatbarát Oktatásért Alapítvány. Ezzel párhuzamosan és ezt támogatva pedig az alapítvány kezdeményezésére elindult az Állatbarát Könyvtár Program is. A kihívás elsősorban a szülőket és a pedagógusokat célozza. Ám bárki figyelemmel kísérheti és inspirációt meríthet belőle, kicsik és nagyok egyaránt.

Az Állatbarát Könyvtár Program célja, hogy inspiráljuk a gyerekeket és felnőtteket arra, hogy jobban megértsék az állatok szerepét az életünkben, és felelősségteljes kapcsolatot alakítsanak ki velük.

–  írják az Állatvédelmi Oktatásért Alapítvány közösségi oldalán.

Minél előbb, annál jobb: így lehet a jövő generációja állatvédő

A mai világban sajnos nap mint nap hallhatunk kegyetlenebbnél kegyetlenebb történetekről, amelyekben az ember méltatlanul, sőt, minősíthetetlenül bánik az állatokkal. Borzasztó, hogy néha mi történik hazánkban (és a világban) ezekkel az ártatlan lényekkel, akik az ember felé fordulnának segítségért. Utóbbi azonban visszaél a bizalmukkal, és leírhatatlan dolgokat művel velük. Ez ellen dolgoznak folyamatosan az állatvédő szervezetek és az állatbarát civilek, illetve egyre erősödik a kormányzat állatvédelmi álláspontja is. Ám annak érdekében, hogy valós és hosszú távú változást érjenek el az állatvédelem területén, illetve a magyar lakosság állatvédelmet és állatjóllétet érintő szemléletmódjában, az edukációra is hangsúlyt kell fektetni.

Hiszen, hogy korábbi cikkünk egyik kulcsmondatát idézzem: „legalább két olyan generáció is él az országban, akik számára még nem evidencia az, hogy az állatokat is megilletik a méltó életkörülmények, a felelős gondoskodás.” Természetesen akinek nem inge, ne vegye magára ezt a megállapítást. Ám tagadhatatlan, hogy az utóbbi évtizedekben rengeteget változott az állattartás normája, felelősségteljesebb irányba.

Ma már többen inkább családtagként tekintenek kutyájukra / Kép: azenkutyam.hu

Nem véletlen, hogy az Állatbarát Olvasó Kihívás főleg a pedagógusokat és a szülőket célozza, hiszen a jövő (remélhetőleg állatbarátabb) generációját elsősorban ők nevelik fel.

Így működik az Állatbarát Olvasó Kihívás és az Állatbarát Könyvtár Program

Ahogyan azt már fentebb is írtuk, az Állatbarát Könyvtár Program az Állatbarát Olvasó Kihívással közösen jött létre, annak támogatására. Ehhez a programhoz valamennyi magyarországi és határon túli magyar könyvtár csatlakozhatott, illetve idén februárban még csatlakozhat, amennyiben az alábbiakat teljesíteni tudja:

„A könyvtárvezető vállalja, hogy az Állatvédelmi Oktatásért Alapítvány által hirdetett program keretein belül az alábbiakat valósítja meg intézményében:

  • amennyiben elérhető a könyvtárban az Állatbarát Olvasó Kihívás aktuális könyve, kiemelt helyre teszi, népszerűsíti a kihívást;
  • válogatást készít állatokról vagy állatvédelemről szóló könyvekből, amelyet lehetőségeihez mérten népszerűsít;
  • lehetőségeihez mérten állatbarát programokat szervez a könyvtárban;
  • kihelyezi az Állatvédelmi Oktatásért Alapítvány által biztosított »Állatbarát Könyvtár« logót, illetve tájékoztató plakátot.”

Az előző évben 3 országból 205 könyvtár csatlakozott az Állatbarát Könyvtár Programhoz. Az Állatbarát Olvasó Kihívás keretein belül pedig 3210 oldal elolvasására volt lehetősége azoknak a résztvevőknek, akik követték a 12 hónapon keresztülnyúló „programtervet”. Minden hónapban volt egy téma, amihez ajánlottak egy könyvet. Általában ezek a könyvek inkább a 14 év feletti olvasóknak szóltak, ám a részt vevő könyvtárakban könnyedén találhattak maguknak a kihíváshoz kapcsolódó olvasmányt a fiatalabb, lelkes állatbarátok is.

Idén is elindult

Az Állatbarát Olvasó Kihívás az Állatbarát Könyvtár Programmal karöltve idén is elindult. A januári téma az állatkertek, a lelkes olvasóknak ajánlott kötet pedig Gerald Durrell Állatkert a kastély körül című könyve volt. Az előző év januári ajánlott olvasmánya is egy Gerald Durrell-könyv volt, egészen pontosan a Vadak a Vadonban. Kíváncsian várjuk, hogy mi lesz a februári téma, illetve az ajánlott olvasmány!

Ha csatlakoznál a kihíváshoz, érdemes lehet elmenni egy olyan könyvtárba, ami tagja az Állatbarát Könyvtár Programnak, hogy az éppen aktuális témához kapcsolódó könyvek között tudj válogatni. Nem kötelező a szervezett utat járni, a kihívást felfoghatjuk iránymutatásnak vagy inspirációnak is. A kihívás lényegét követve tehát minden hónapban elolvashatunk egy, az állatokhoz vagy az állatvédelemhez kapcsolódó könyvet. Ám ha részese szeretnél lenni az élménynek, érdemes lehet a kijelölt olvasmányokat vagy témákat követni.

Emellett ez a kihívás kiváló lehetőséget ad arra, hogy ha kisebb gyermekünk van, vele együtt olvassunk az ő korosztályának megfelelő könyveket az adott témában. Ez talán az egyik legjobb módja, hogy felneveljük a jövő állatbarátait!

Múlt évben a július volt a kutyák hónapja

Hogy egy kicsit szorosabban is kapcsolódjunk kiadványunk főtémájához, tehát a kutyákhoz, megkerestük, hogy a 2024-es kihívás során mely hónap szólt róluk. A szervezők a júliust tűzték ki, a hónap könyvének pedig Maria Goodavage Gyógyító kutyák – avagy legjobb barátaink a legjobb orvosaink! című írását választották.

Szívügyünk az állatvédelem és a felelős állattartás, így korábban már számos cikkünk született meg ebben a témában.

Ebből az írásunkban például megtudhatod, hogy a Rex Kutyaotthon Alapítvány hogyan segíti a felnövekvő generáció állatszerető attitűdjét kialakítani. 

A fenti cikk Az Én Macskám ezzel megegyező című cikkével párhuzamosan készült, így az általános információt taglaló részek megegyeznek.

állatbarát állatvédelem könyv könyvajánló könyvtár kutyabarát

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!