hirdetés

Albérletkeresés kutyával: lehetetlen küldetés?

Gerhát Petra

2024. október 24 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy ma már minden második háztartásban tartanak valamilyen állatot, és több millió kutyás gazdi él az országban, még mindig nehéz velük költözni. Az albérletkeresés kisállattal nehéz ugyan, de nem lehetetlen. Gazdikat kérdeztünk arról, nekik hogyan sikerült otthonra találni.

hirdetés

Megnéztük a legnagyobb, albérleteket is kínáló ingatlanportálok hirdetéseit, mélyére ástunk a kisállatos lakáskereső csoportoknak a közösségi médiában. Még a gazdikat is megkérdeztük arról, hogy vajon mennyire nehéz albérletet találni kutyával. Annak is utánajártunk, hogy miként lehet jogilag is biztonságos a kisállattal való költözés.

A főbérlők féltik a lakásukat a kutyák okozta károktól

Kevés a kutyával is költözhető albérlet

A legnagyobb, albérleteket is kínáló ingatlanos portálokon szinte mindenhol szűrhetjük a keresési feltételeket. Már itt is feltűnik, hogy ha kisállattal, kutyával vagy macskával költöznénk, bizony azonnal eltűnik a meghirdetett lakások 90 százaléka. Ha az egész országot tekintjük, alig pár száz kutyás lakás marad az albérlethirdetések között. Vidéken még rosszabb a helyzet, mint Budapesten: e sorok írásának időpontjában a legnagyobb portálon a körülbelül 9 ezer nem budapesti hirdetés közül mindössze 226-ba költözhetünk be kutyusunkkal együtt.

Hasonlóan szomorú a helyzet a közösségi média albérletes csoportjaiban. Bár több is akad belőlük, az aktív hirdetések száma alacsony, van, hogy napokig-hetekig nem kerül fel új, és a keresőposztokra is csak elvétve érkezik válasz. A kutyás albérletkeresők azonban abban egyetértenek, hogy

annál nehezebben, mint állattal költözni, már csak gyerekkel lehet. Hát még ha a családban mindkettőből akad!

A főbérlők ráadásul még olyankor is inkább állatmentesen költözőnek adják ki a lakást, ha a hirdetés szerint kisállattal is költözhető.

De mi az oka, hogy nem szeretik a kutyásokat?

A téma mélyére ásva kiderül, hogy bár a kutyatartási szokások hazánkban is intenzív átalakuláson mennek keresztül, még mindig tartja magát a nézet, miszerint lakásba állat nem való. A kutya ugat, rombol, kárt okoz. Persze tudjuk, hogy egy megfelelően szocializált, szükségleteit kielégített társállat viselkedésére nem lehet panasz, azonban a tulajdonosok jelentős része fél, hogy lakásában kár keletkezik az ott élő állatok miatt.

A felelős állattartás védi az albérlet állapotát is

Az én kutyám 6 éve él velem, albérletben lakunk. A hat év alatt soha semmilyen kárt nem okozott, nem kaparja a falat, velem jár dolgozni is a hét nagy részében, legfeljebb akkor van hosszabban egyedül otthon, ha egy-egy alkalommal kimozdulok estére. De még ha bajt csinálna, akkor is ott a kaució.

– magyarázza egy olvasónk, miért is értelmetlen az aggodalom. Mint azt megosztotta velünk, annak ellenére hónapokba telt új lakást találnia, hogy kis testű kutyája van.

Egy másik, általunk megkérdezett kutyatartó egyszerűen nem vallotta be, hogy négylábú kedvence vele együtt él. A külföldön élő főbérlővel online intéznek mindent, a kutyusa csendes, és szintén együtt járnak dolgozni, csak este érnek haza, és a reggeli, egészségügyi séta után már indulnak is.

Egyszerűen nem találtam lakást, ott tették rám a telefont, amint elmondtam, hogy van egy kutyám. Az, hogy milyen, vagy mennyit lennénk egyáltalán a lakásban, már szóba sem kerülhetett, mert süketté vált a vonal – mesélte.

A szerződés védi a lakót és a főbérlőt is

Az őszinteség azonban sok esetben albérletkeresés közben is célravezető, nem csak azért, mert ha kiderül, hogy engedély nélkül tartunk kutyát, valószínűleg újrakezdhetjük a keresést. Az állatok benti tartásától elzárkózók általában nem tapasztaltak az állatokkal való együttélésben, lehet, hogy a kutyákkal való kapcsolatuk is kimerült abban, hogy egy láncra vert eb rájuk ugatott gyerekkorukban a kerítés mögül.

Nehéz kutyával lakást keresni, de nem lehetetlen

Amint azt egy másik, elkeseredett lakáskereső megosztotta velünk,  a végén már minden, neki tetsző lakástulajdonosnak önéletrajzot küldött, fotókkal, kutyájának származási körülményeivel, oltásaival, és azzal, hogy elmesélte, hova, és milyen gyakran jártak kutyaoviba, kutyaiskolába. Neki bejött az őszinteség és az egyenes kommunikáció, végül egyszerűen csak egy pluszpasszus került a közjegyzői szerződésbe, amely szerint vállalja, hogy megtéríti az állata által keletkezett károkat a lakásban. Abban a lakásban, amit először nem is akartak állattal költözőnek kiadni, de a bemutatkozása meggyőzőnek bizonyult.

Nektek hogy sikerült a lakáskeresés kutyusotokkal? Írjátok meg kommentben Facebook-oldalunkon!

állatbarát albérlet antiszociális kutya kutya a lakásban

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!