hirdetés

Innen látod, ha vigyorog, és nem vicsorog a kutya – de mit jelent ez a vigyor?

Hangai Lilla

2024. szeptember 8 - Képek: Getty Images Hungary

Kutyás berkekben alázatos vigyornak (submissive grin) nevezik ezt a jelenséget, és a források szerint elég ritka viselkedés. Mi ezt megcáfolnánk, számos esetben láttunk már ilyet a valóságban és az interneten terjedő kutyás videókon is.

hirdetés

Éppen ezért is fontos, hogy tudjuk, mit jelent az alázatos vigyor a kutyák esetében, és hogyan kell rá reagálni.

Az alázatos vigyor a kutyák esetében egy kommunikációs eszköz

A kutyák kommunikációjának árnyalt világában a kutya mosolya sokféle jelentést hordozhat. Az alázatos vigyor egy olyan sajátos arckifejezés, amely része annak a bonyolult nyelvezetnek, amelyet a kutyák a környezetükkel való interakció során használnak. A négylábú ilyenkor visszahúzza az ajkait és megmutatja a fogait; gyakran együtt jár ez a vigyor leeresztett testtartással és csóváló farokkal. Fontos, hogy nem egyezik a játék vagy elégedettség pillanataiban gyakran látott, ellazult, nyitott szájú mosollyal. Az alázatos vigyor egy tudatosabb megjelenítés, amelyet a kutyák általában az agressziómentesség, az alázat vagy engesztelés jelzésére használnak más kutyákkal vagy emberekkel szemben.

A kutyák sokféle okból mutatnak alázatos viselkedést, gyakran ösztönös falkamentalitásuk részeként, ahol az alázatosság kifejezése hozzájárul a társadalmi harmónia fenntartásához. Házi környezetben ezek a viselkedések jelezhetik az emberi családtagjaik felé, hogy kedvükre akarnak tenni, és készek követni az irányításukat. Amikor egy kutya alázatos vigyort villant, csendes párbeszédet folytat emberi társával. Ez a kifejezés, amelyet gyakran a barátságosság jelének tekintenek, formálja az emberi reakciókat is. Az alázatos vigyor által kiváltott pozitív visszacsatolás megerősítheti ezt a viselkedést, amely így gyakrabban mutatkozhat meg. Az utolsó pontban erre is kitérünk majd részletesebben.

A videón is jól látszik, hogy a vigyor farokcsóválással és alacsonyabb testtartással párosul: 

Ilyen esetekben figyelhető meg a leggyakrabban a viselkedés

Bizonyos társas helyzetekben gyakoribb, mint másokban. Például amikor egy kutyát olyan valaki üdvözöl, akit magasabb státuszúnak érzékel, vagy amikor megdorgálják, alázatos vigyort mutathat, mint a békekötés egy gesztusát.

Nem ritka az sem, hogy a kutyák ezt a kifejezést játék közben használják, hogy jelezzék, intenzívebb viselkedésük nem agresszív szándékú. Továbbá egyes fajták hajlamosabbak lehetnek az alázatos viselkedésre, beleértve az alázatos vigyort is, történelmük, genetikájuk vagy temperamentumuk miatt. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár bizonyos fajták közös jellemzőkkel bírhatnak, az egyedi eltérések jelentősek lehetnek. Ezért is elengedhetetlen, hogy alaposan megismerd a saját kutyád kommunikációs stílusait!

Így reagálj az alázatos vigyorra

Az alázatos vigyor felismerése nemcsak a kutyák jobb megértését szolgálja, hanem formálja azt is, ahogyan reagálunk a kommunikációs próbálkozásaikra. Mivel a négylábú ezen jelzése a kiengesztelés, a tisztelet jele, vagy annak kifejezése, hogy nem fenyegető szándékú, a megfelelő emberi reakciónak nyugodtnak és megnyugtatónak kell lennie. Ha túlreagáljuk a helyzetet, az összezavarhatja a kutyát, vagy akár meg is erősítheti az alázatos viselkedést. Fontos, hogy ne fenyegető módon közelítsünk az állathoz, lágy hanggal és gyengéd simogatással közöljük, hogy nincs veszély, és biztonságban van.

Ne keverjük össze az alázatos vigyort és az agresszív vicsorgást

A tréning és a különböző pozitív megerősítési technikák (dicséret, jutalomfalat stb.) alapvető eszközök a kutya önbizalmának növelésében. A következetes képzés lehetővé teszi, hogy a kutyák megértsék, mit várnak el tőlük, csökkentve a szorongást és a szükségtelenül alázatos viselkedés megnyilvánulását. A pozitív megerősítés szerepe a kutyával való bizalomépítésben nem hangsúlyozható eléggé! Ez nemcsak arra ösztönzi őket, hogy ismételjék a kívánt viselkedést, hanem segít egy biztonságosabb és magabiztosabb társ kialakításában is. Az önbizalom jeleinek elismerésével és jutalmazásával fokozatosan segíthetjük kutyánkat a szükségtelen alázatos vigyorok csökkentésében.

Bár az alázatos vigyor a kutya normális viselkedésének része, a túlzott alázatosság utalhat olyan alapproblémákra, mint a félelem, a szorongás vagy korábbi trauma. Fontos figyelni a kutya testbeszédét és viselkedését, hogy meghatározzuk, ez a viselkedés egészséges tartományban van-e, vagy mélyebb problémára utalna. Ha egy kutya rendszeresen túlzott alázatosságot mutat, érdemes lehet konzultálni egy állatorvossal vagy állatviselkedés-szakértővel.

kutya mimika kutya mosoly kutya testbeszéd kutya testbeszéde

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!