hirdetés

ADHD és kutyatartás: vajon működhet?

Hangai Lilla

2024. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary

Egy háziállat sokkal többet adhat az embereknek, mint csupán társaságot; érzelmi és mentális támogatást nyújthat. A kutyák nem képesek kritikát megfogalmazni, ítélkezni vagy véleményt nyilvánítani, akkor is mellettünk vannak, ha úgy érezzük, mi vagyunk a világon a legrosszabb emberek, és minden összeomlik, amihez hozzáérünk. A neurodivergens embereknek ez a hozzáállás hatalmas támogatást jelenthet a mindennapok átvészelésében.

hirdetés

Az ADHD és az ADD legjellemzőbb tünetei közé tartozik az időbeli szervezés és tervezés nehézsége és a túlstimuláltság érzése, amelyek következtében gyakran fellép depresszió és szorongás is. Egy kutya örökbefogadása megköveteli a gazdától a rendszeres menetrend fenntartását: a négylábút etetni és sétáltatni kell, rendszeresen játszani vele, ellátni a szükségleteit. Bár az ütemterv létrehozásának ötlete unalmas feladatnak tűnhet, valójában kellemes és hasznos formában terelheti el a fókuszt a munka és az iskola okozta mindennapi stressztől, de segíthet a memória és a feledékenység kezelésében is. Lássuk máris, hogy az ADHD és a kutyatartás hogyan egyeztethető össze.

A kutyatartás enyhíthet az ADHD tünetein?

Igen, abszolút. Főleg akkor, ha kifejezetten terápiás kutya segítségét vesszük igénybe. Azonban egy „átlagos” házi kedvenc is hatalmas támogatást nyújthat mind a felnőttek, mind a gyerekek számára.

A következő területeken nyújthat segítséget egy kutya:

1.) Rutinok és struktúra

A kutyák remekelnek a minták felismerésében, és lenyűgöző érzékük van az időintervallumokhoz. Tehát, míg te idővakság miatt kihagyhatod az étkezéseket, a kutyád biztosan nem fogja. Értsd ezt úgy, hogy jelezni fogja minden alkalommal, hogy éppen mi következik. Kedvenced ösztönös igénye egy strukturált időbeosztásra segíthet neked is a rutinok kialakításában és azok betartásában, ami ADHD esetén nehézséget okozhat.

2.) Testmozgás és fizikai aktivitás

Ideális esetben a kutyákat naponta többször ki kell vinni – még akkor is, amikor úgy érzed, mintha a kanapéhoz lennél ragadva. Az a tudat, hogy ki kell vinned a kutyádat sétálni, motiválhat arra, hogy felállj és mozogj, amit lehet, hogy elkerültél volna, ha nincs háziállatod. Ezenkívül reggeli sétáidat beépítheted egy alacsony dopaminszintű reggeli rutinba, ami javítja az ADHD-sek hangulatát, és növeli a napközbeni produktivitást.

3.) Érzelmi szabályozás

Általában az ADHD miatt nagyon nehéz lehet kontrollálni az intenzív érzelmeket, amire egy kutya jelenléte szintén pozitív hatással lehet. Egy felfokozott helyzetben megnyugtathat a jelenléte, míg ha az ember a padlón érzi magát, pozitív érzelmekkel töltheti fel egy négylábú társ jelenléte.

Együttműködve egy trénerrel számos olyan technikát elsajátíthatsz, amellyel megnyugtathatod kedvencedet stresszes helyzetekben. Ezeknek a technikáknak a következetes alkalmazásával nyugodtabb és harmonikusabb otthoni környezetet teremthetsz mindkettőtök számára.

kisfiú kutyájával

4.) Szociális készségek és kapcsolatok

A kutyák tökéletes témát jelentenek egy beszélgetéshez, ami enyhítheti a szorongást azokban a helyzetekben, amikor új emberekkel kell megismerkedned vagy kapcsolatot teremtened.
Jó ötlet lehet készíteni egy listát a környék kutyabarát helyeiről, és apránként ellátogatni azokra. Így sok hasonló érdeklődési körű emberekkel találkozhatsz, akik közvetve segíthetnek leküzdeni a szociális szorongást.

5.) Figyelem és fókusz

Köztudott, hogy a kutya gondozása odafigyelést igényel. A kutyád sétáltatása, az interaktív játékok és az új trükkök, parancsok tanítása mind olyan tevékenységek, amelyek szoros figyelmet igényelnek, és amelyek segíthetnek az ADHD-s felnőtteknek és gyerekeknek a koncentrációs készségek fejlesztésében.

6.) Érzelmi támogatás és társaság

A kutyák alapvetően óriási érzelmi támogatást képesek nyújtani. Életük végéig hálával és szeretettel tekintenek a gazdára, ami hatalmas erővel bír. Emellett figyelmet, társaságot és biztonságérzetet is nyújthatnak, vagyis olyan dolgokat, amelyek a szorongással vagy elutasításérzékenységgel küzdő ADHD-seknek nagyon fontosak lehetnek.

7.) Szenzoros ingerlés és szabályozás

A kutyák szenzoros előnyöket és nyugalomérzetet is nyújthatnak. Olyan tevékenységek, mint a simogatásuk, vagy a velük való összebújás, javíthatják az érzékeléssel kapcsolatos tüneteket, az érzékszervi túlterhelést.

Várhegyi Dóri Kutyauszi – Dog Hotel

Várhelyi Dóri a Kutyauszi – Dog Hotel ügyvezető igazgatója, hidroterapeuta

Várhelyi Dóri 10 éve nyitotta meg az ország első kutyauszodáját Veresegyházon, ami 2019-ben Gödöllőre költözött és Kutyauszi – Dog Hotel néven már panzió, napközi és kiképzés is elérhető az uszoda mellett. Európa legnagyobb medencéjében (16m x 6m) várják a négylábúakat a hét minden napján. Az uszoda egyik fontos mottója, hogy: „Jobb a prevenció, mint a rehabilitáció!” Már egészen kölyökkortól ajánlják a tudatos mozgatást, etetést állattartást, és ehhez minden segítséget megadnak a gazdiknak.

25 éve foglalkozik kutyákkal, a munkája a hobbija, amit szenvedélyesen szeret. Magyar vizslákat tenyészt, a fajta elkötelezett híve. Szabadidejében autodidakta módon bújja az etológiával, kinológiával, kisállat dietetikával és ortopéd problémákkal foglalkozó szakirodalmakat.

 

Kutyauszi – Dog Hotel
2100 Gödöllő, Malomtó u. 2-6
www.kutyauszi.hu

Kutyaviselkedés és -kiképzés

Fontos azonban kiemelni a rengeteg előny mellett, hogy egy kutya birtoklása önmagában nem segít az ADHD tünetein, ha nem neveled meg megfelelően. Sőt, egy képzetlen és félreértett kutya növeli a stressz-szintet, így még súlyosabbá téve az ADHD-t. Emiatt elengedhetetlen, hogy megértsd a kutyádat és annak testbeszédét. Javasoljuk, hogy vedd igénybe egy képzett és megbízható tréner segítségét is folyamatban. Ő képes lehet olyan trükkökkel és meglátásokkal szolgálni, amelyet esetleg te még gyakorlott kutyatartóként sem feltétlenül vennél számításba.

Zárógondolatok

Kitűnik tehát, hogy egy háziállat tartása nagyszerű lehet az ADHD kezelésében, és nem is feltétlenül kell, hogy ez a háziállat egy kutya legyen. Egyes kedvencek kevesebb vagy más jellegű igénybevételt jelentenek, így fontos, hogy ismerd magadat, és tudd, neked mi válhat be, és mi illik hozzád. Kritikus, hogy a kedvenc várható életkorát is vedd figyelembe, ugyanis nem elhanyagolható, hogy hány évre kötelezed el magad. Bármilyen háziállat tartása nagy felelősség és hosszú távú elkötelezettség!

kutya ADHD kutyatartás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!