Miért remeg a kutya? Nem csak a hideg lehet az oka
2024. október 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 13 - Képek: Getty Images Hungary
Hogy beköszöntött a hűvös idő, kézenfekvő magyarázat, hogy kedvenced azért reszket, mert fázik. Holott számos más okból is cidrizhet.
Most, hogy lassan búcsút kell vennünk az indián nyártól (vagy ahogy még eleink hívták, a vénasszonyok nyarától), fontos beszélnünk kedvenceink őszi-téli egészségmegőrzéséről. Az őszi-téli hónapok bizony számukra is sok kellemetlenséggel járhatnak. Őket is megviseli a hőmérséklet-csökkenés, és bizony nagyon tudnak fázni is. Főleg a kisebb testű, a rövid szőrű, az idősebb és a fiatalabb négylábúak. Ennek egyik szemmel látható jele, ha a kutya remeg. Ám amellett, hogy a lecsökkent testhőmérsékletnek más jelzései is vannak, a reszketés egyéb okokra is visszavezethető. Most ezeket vesszük sorra.
Maradjunk a megkezdett témánál. Bizony, egy lakásban tartott kisebb méretű kutya már a kora őszi időjárást is nehezebben viselheti. Ugyanígy egy korosabb jószágnak is szüksége lehet ilyenkor pulóverre, kutyakabátra. Alapvetően nem támogatjuk a házi kedvencek öncélú öltöztetését, hiszen nekik kellemetlen, ám ebben az esetben fontos funkciót tölt be a ruhadarab: melegen tartja az állatot.
A reszketésen kívül a hideg fülek, a lelassult mozdulatok, az összegömbölyödés, a sántítás (a mancsok roppant érzékenyek a hidegre), a nyüszögés, valamint az aluszékonyság és a levertség is utalhatnak arra, hogy kutyád kezd kihűlni. A téli mínuszokban, illetve hóban ezekre a jelzésekre fokozottan kell figyelned a fagyásveszély miatt.
A reszketés fájdalomra is utalhat. Ha azt látod, hogy bár a hőmérséklet rendben van, de a kutya mégis remeg, akkor érdemes átvizsgálnod, nem sérült-e meg. Ugyanígy betegség jele is lehet. Megpróbálhatod betakargathatni, de ha rövidesen nem múlik, vagy más tünetek is társulnak hozzá, egyeztess az állatorvossal!
Egyes fülpanaszok tipikusan remegéssel, pontosabban fejrázással járnak, emiatt érdemes külön beszélni róluk. Tehát ha azt látod, hogy kedvenced nem egész testében reszket, hanem csak a fejét rázogatja, akkor ellenőrizd a füleit! Egyes lógó fülű fajták, mint a cocker spániel, a basset hound, a labrador és a golden retriever, hajlamosabbak ezekre a kellemetlenségekre. Emellett a füljáratokba került víz is okozhatja a problémát, így fürdőzés után is gyakrabban jelentkezik. A furcsa szag, a pirosság, a gyulladás vagy a váladékozás további intő jelzések.
Szintén külön tárgyaljuk a vércukorszint-változásokból eredő remegést, hiszen nagyon komoly következményei lehetnek, ha nem kezelik időben. A kutyák cukorbetegségéről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
A mérgezések gyakori velejárója a reszketés, remegés is, ami mellé hányás, hasmenés, levertség, erőtlenség, vérzések, görcsrohamok és eszméletvesztés társulhatnak. Mivel sok méreg halálos a kutya számára, ezeket mindig vedd komolyan, pláne, ha felmerült a gyanúja, hogy az eb megevett valamit. A téli időszakban a fagyálló az egyik legpusztítóbb méreganyag, hiszen édes íze és illata miatt kifejezetten csábító a kutyák számára.
A remegés tipikus stressztünet a kutya esetében is. Ha valamitől feszült lett, fenyegetve érzi magát, vagy számára kellemetlen helyzetbe került, az ebben is megnyilvánulhat. Amennyiben ez áll a háttérben, fontos, hogy kimozdítsd az ebet a számára diszkomfortos szituációból. Van, amelyikőjük ilyenkor a gazdi közelségére vágyik, ám az is teljesen normális, ha inkább elvonulna.
Ha kedvenced megijed, akkor is elkezdhet cidrizni. Az, hogy mi válthat ki félelmet a kutyából, hosszú listát eredményezne. A nagy hanggal, erős fényekkel járó események ugyanúgy megrémíthetik, mint egy hirtelen mozdulat vagy egy ismeretlen személy. Ebben a cikkben részleteztük, miként segíthetsz a félénk négylábúnak. Ismét áll az előző pontbéli állítás: van, amikor a nyugtató jelenlét, máskor inkább a nyugalom biztosítása az, amivel a legjobbat teszed az állatnak.
Akkor is remeghet a kutya, ha valami miatt nagyon izgalomba jött. Például már rohanna ki az udvarra körbeszimatolni, de te várakozásra inted. Teljesíti a parancsot, de egész testében reszketve várja, mikor indulhat végre a móka.
Az életkor előrehaladtával számos tünetet tapasztalhatsz kedvenceden, amelyek jelzik az idő múlását. Az egyik ezek közül a remegés. Ahogy korosodik az eb, sokkal jobban kell vigyáznod rá, hiszen az érzékszervei tompulnak, és fizikailag is gyengébb, törékenyebb, mint korábban. Ebben az összefoglalóban számos jó tanáccsal szolgálunk, miképp könnyítheted meg agg barátod mindennapjait.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek