Ezért különlegesen kék a szibériai huskyk szeme: Nem azért, amiért más kutyáknak vagy az embereknek
2023. június 30 - Képek: Getty Images Hungary
2023. június 30 - Képek: Getty Images Hungary
Azt egyelőre sajnos senki sem tudja, hogyan szerezte meg a szibériai husky a kék szemhez szükséges mutálódott gént vagy hogy mióta van jelen a kék szem a fajtánál és hogy ez jelent-e számukra bármilyen előnyt a téli időjárásban, a hóban. Még az is lehet, hogy a szépségükön kívül ezek a jeges szempárok valódi funkciót nem töltenek be.
A kék szemszín nem a kék pigment eredménye, hanem a pigment hiánya a szem íriszében. A fény ugyanazon a mechanizmuson keresztül szóródik, mint az égbolt esetében; az is ennek köszönheti kék színét. A védőpigmentek hiánya miatt a kék szemű emberek érzékenyebbek lehetnek az ultraibolya napsugarakra, ám ez kutyáknál nem bizonyított. Vajon mi a különbség az ember és a husky kék szeme között?
A kutyáknál a kék szem gyakran előfordul a merle mintázat (például ausztrál juhászkutya), az extrém fehér foltosodás (például dalmata), a roan mintázat (például ausztrál pásztorkutya) valamint az albinizmus esetében. Ezekben az esetekben a gének ahogy alakítják a szőrzet színét és mintázatát, úgy hatással vannak a szemek színére is. A szibériai huskyk kék szemének oka azonban különbözik ezen szőrzetmintázat-társítások okaitól egy 2018-as tanulmány eredményei szerint. A kutatásban 6000 kutya adatait használták fel.
A tanulmány középpontjában a kék szemű kutyák és a barna szemű kutyák közötti genetikai különbségek vizsgálata állt. Ezt a különbséget a 18. kromoszómán találták meg az ALX4 néven ismert gén közelében. Ez a gén fontos szerepet játszik a szem fejlődésében. A mutálódott gén, az úgynevezett DlogR megváltoztatja azt, ahogy az ALX4 kódolja a pigment lerakódását a szemben fejlődés közben. A kék szemű szibériai huskyknál nagy valószínűséggel egy extra, megkettőzött DNS-részlet helyezkedik el ebben a régióba.
Ez a mutáció eltér attól, amely az embereknél vagy a legtöbb más kutyafajtánál a kék szemeket okozza. A husky mellett a tanulmány az alaszkai klee kai-ban (a szibériai husky, a schipperke és az amerikai eszkimó kutya segítségével kitenyésztett fajta), néhány ausztrál juhászkutyában és egy ausztrál pásztorkutyában is megtalálta a gént, de egyetlen alaszkai malamutnál sem mutatták ki.
Bár úgy tűnik, hogy a gén domináns (a kék szemű huskyk 53%-ának csak egy példánya volt a mutáns génből), a kék szemszín nem mindig csak ennek köszönhető. A barna szemű kutyák nagy része is hordozta a mutáns gén egy példányát. (Ez valószínűleg más helyeken található génekhez kapcsolódik.) Például a melanisztikus maszk génjét hordozó kutyáknál sokkal nagyobb valószínűséggel jelent meg a barna szeme még a DlogR mutáció esetén is.
Ennek ellenére a mutáns kék szemű gén jelenléte magyarázatot adott arra, hogy a kék szemű szibériai huskyk többsége (108 kutya közül 82 kék szemű, vagyis 75%-uk) miért olyan, amilyen. Nem volt különbség, hogy mindkét szem kék, csak az egyik kék, vagy csak az egyiknek egy része kék vagy mindkét szem egyes részei kékek.
Ahogy az előbb is írtuk, a barna szemű kutyák nagy része is hordozta a mutáció egy példányát. De akkor miért nem volt kék a szemük? Ezt egyelőre senki sem tudja. Összefüggésben lehet a kutya máshol elhelyezkedő génjeivel. Néha előfordul, hogy a gének kölcsönhatásba léphetnek más gének hatásaival, vagy akár elfedhetik azokat egymástól független helyeken. Például az előbb is említett melanisztikus maszkot okozó gént hordozó kutyáknál sokkal valószínűbb volt a barna szem, még akkor is, ha volt kék szemű mutációjuk.
Valószínűsíthetően valahogy a melanisztikus maszk génje pigmentképződést okoz a szemben, annak ellenére, hogy a kék szem gén domináns. De ez még mindig nem tudható le ennyivel, ugyanis néhány barna szemű kutya nem rendelkezett a melanisztikus maszk génjével. Ez azt sugallja, hogy a szibériai huskyk kék és barna szemszínével kapcsolatban még számos megválaszolatlan kérdés maradt.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek