10 érdekesség az erdélyi kopóról: a magyar fajta, amely majdnem kihalt
2020. július 8
2020. július 8
Kevesen tudják, de az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta. Nagyon ritka, de annál értékesebb ez a csodás vadász.
Az erdélyi kopó törzskönyvezése a 20. század elején kezdődött, de gyökerei ennél jóval régebbre nyúlnak vissza. Őseink már a honfoglaláskor is használtak kopókat, akik a Kárpát-medencébe érve keveredtek az itt élő népek kutyáival. Ezek voltak a ma, sajnos csak kevesek által ismert erdélyi kopó közvetlen ősei. Hogy közelebb kerülhessenek a kutyabarátokhoz, bemutatunk 10 érdekességet róluk.
Ez a csodás magyar vadász igen ritka fajta. Világszerte csupán 1300 törzskönyvezett erdélyi kopó él. Ebből Magyarországon 800, Erdélyben 300. Ma csupán 8-10 százalékukat használják vadászatra.
Az erdélyi kopó a gyalogvadászat mestere. Csendben keresi a vadat mindaddig, amíg meg nem találja. Jellegzetes technikája, hogy nem űzi, hanem tereli az elejtendő állatot a vadász felé. Igen önálló természet, a gazdától független döntéseket képes meghozni munka közben. Vérében van, hogy az elejtett vadat nem hagyhatja ott, türelmesen vár a vadászra, míg az meg nem érkezik. Éppen ezért érdemes az első vezényszavak közt megtanítani neki a behívást.
1237-ből származik az első írásos feljegyzés róla, a Képes Krónika miniatúráin is szerepelt erdélyi kopó, valamint az 1600-as években számtalan serlegen is ábrázolták.
Két változata is volt korábban. A rövid lábú erdélyi kopót azonban 2000-ben törölték a hivatalos fajták közül, mert túl nagy méretbeli különbség volt közte és hosszú lábú fajtatársa közt. A kisebb változat apróvadakra, míg a nagyobbak nagyvadakra vadásztak, mint a vaddisznó, bölény vagy a medve. Ha egy kutya kisebb termetű áldozatra bukkan, azt csengő hanggal jelzi, viszont a termetesebbeket méllyel.
1947-ig rendkívül népszerű volt, ekkor azonban Románia „kiirtandó dúvadnak” nyilvánította, a magyar agárral együtt, és szinte majdnem az összes példány eltűnt. Nem véletlenül született meg ez a rendelet. A magyarellenesség mellett az akkori szocialista rezsim a főúri vadászatot sem preferálta.
A fajta annak köszönheti fennmaradását, hogy a tiltások ellenére Nyisztor Péter a „titkok szigetén” – Máramarosszigeten – erdélyi kopó tenyészetet tartott. Ezzel egy időben hazánkban már azt hitték, hogy a fajta teljesen kihalt, mert egyetlen alom sem volt bejegyezve. Neki köszönhetjük, hogy ez a csodás fajta megmenekült, és még köztünk van.
A hatvanas évek végén szervezni kezdték az 1971-ben megrendezésre kerülő vadászati és erdészeti világkiállítást, felkérték a Fővárosi Állat- és Növénykertet, hogy keressenek erdélyi kopókat. Nehéz feladatnak bizonyult, de rátaláltak a már fent említett Erdélyben élő tenyésztőre, Nyisztor Péterre, aki két kölyökkutyát adott nekik. Azonban a határon nem akarták átengedni őket.
A történetet így mesélte el Berényi Kozma Katalin, a Magyarországi Erdélyi Kopó Klub elnökségi tagja:
„A két szakember egy hirtelen ötlettől vezérelve azt hazudta, a két kutyakölyök Nikolae Ceauşescu ajándéka Kádár Jánosnak, hogy a magyar pártfőtitkár a vadászkutyái között használhassa őket. A hatóság emberei berezeltek a nagy nevek hallatán, és átengedték a beszerzőket. Így kezdődött el a visszatenyésztés.”
A két eb az Állatkerti Mózsi és Állatkerti Réka nevet kapták.
Fennmaradását az is veszélyezteti, hogy hazánkban tilos a 45 centiméternél magasabb kutyákkal való vadászat, ezért kevesen választják maguk mellé. 2019 novemberében törvényjavaslatot nyújtottak be, hogy az erdélyi kopót tekintsék ez alól kivételnek.
2019 októberétől 2020 januárjáig génmegőrzési projektet hirdetett a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ). Céljuk a magyar kutyafajták népszerűsítése volt.
Ehhez kapcsolódóan minden hazai fajtáról készült dokumentumfilm:
Valamint egy applikáció is készült, ami a 9 magyar fajta nevet viseli. Megtalálható benne minden magyar fajta leírása képekkel, videókkal és a hozzájuk tartozó kvízzel.
A fajta kedvelői annyira szeretik, hogy a legkutyább kutyaként emlegetik. 2017-ben meg is kapta a neki járó elismerést, a Hungarikum Bizottság a hungarikumok közé emelte a magyar pásztor- és vadászkutyafajtákat, köztük az erdélyi kopót is. A törvény szerint hungarikum az a gyűjtőfogalom, ami „olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye.”
Habár minden törekvés ellenére rendkívül ritka fajta, valóban különleges és egyedi, nem szabad veszni hagyni.
(Képek: Getty Images Hungary, YouTube)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek