10 termék, amit soha ne adj a kutyádnak! Ez az összetevő mérgezést okozhat
2023. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary
2023. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary
Csokoládé, szőlő, ételmaradék: vannak olyan ételek, amelyekről minden gazdi tudja, hogy nem szabad adni a kutyáknak, függetlenül attól, hogy kedvenceink milyen tüneményes kutyaszemmel néznek ránk. Vannak azonban olyan, rejtett összetevőket tartalmazó élelmiszerek is, amelyek életveszélyesek lehetnek szőrös barátainknak. Egy közülük különösen mérgező.
A xilit összetevőként már megannyi termék címkéjén megtalálható, de jó eséllyel egyetlen állateledel dobozán sem láthatjuk viszont, hiszen ha egy kutya fogyasztana belőle, mérgezés lenne a vége.
Az elsősorban diétás élelmiszerekben, a cukor helyettesítésére szolgáló xilit egy a természetben, megannyi gyümölcsben, zöldségben és növényben – leginkább nyírfában – előforduló cukoralkohol, amelyet éppen ezért nyírfacukornak is neveznek. És ez az az összetevő, amelynek semmi keresnivalója egy kutya szervezetében. Ezt támasztja alá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) is, amely bár megerősítette a xilit emberi fogyasztásra vonatkozó biztonságosságát, szerintük ugyanez nem mondható el négylábú kedvenceink esetében. A nyírfacukor fogyasztása miatt ugyanis veszélyesen alacsonyra zuhan a kutyák vércukorszintje, amely az FDA szerint akár halálos is lehet, sőt már elég egy kis mennyiség a nagy inzulinfelszabaduláshoz.
A xilitmérgezés tünetei meglehetősen ijesztőek, így ha hányást, letargiát, zavarodottságot, gyengeséget tapasztalunk a kutyusunknál, esetleg eszméletvesztés és rohamok is bekövetkeznek, jusson eszünkbe, hogy kedvencünk esetleg hozzájuthatott nyírfacukrot tartalmazó élelmiszerhez. Hasznos tudni, hogy a tünetek a xilit fogyasztása utáni 10. perctől egészen 24 órán át jelentkezhetnek, így állatorvosi megfigyelésre van szükség.
Bár a kutyák xilitmérgezésének legfőbb okozói a nyírfacukrot tartalmazó élelmiszerek, jó, ha tudjuk, hogy vannak más termékek is az otthonunkban, amelyeket a kutyusok érdekében kellő körültekintéssel kell használnunk. A Pawtracks.com most ezekből készített egy alapos listát, íme!
Alacsony szénhidrát- és kalória tartalma miatt megannyi fog- és szájápolási termékben találhatunk xilitet, de még akkor se jusson eszünkbe használni, ha kellemetlennek érezzük a kutya leheletét. Válasszunk ilyen esetekre kifejezetten ebeknek készült termékeket!
Még egy okkal több, amiért fontos távol tartanunk kedvencünket a csokoládétól és a különféle édességektől az az, hogy ezek is gyakran tartalmazhatnak nyírfacukrot.
A kutyák xilitmérgezésének a cukormentes vagy az alacsony cukortartalmú rágó is a forrása lehet, amelyet ráadásul kedvencünknek nem is kell ahhoz sokat rágnia, hogy komolyan megbetegedjen. Ha van ilyen tehát a táskánkban, mindenképpen tartsuk azt zárva, és jobb, ha a konyhapulton vagy itt-ott hagyott rágót is elpakoljuk.
Mivel a xilit az egyik legnépszerű cukorhelyettesítő, gyakran megtalálható a fehérjeturmixokban is. Ne engedjük, hogy belenyaljon a kutya!
Nem egy márka használ nyírfacukrot a különféle italaiban, így kockázatot jelenthet a kutya számára, ha beleiszik ezekbe.
Jól tudjuk, hogy a kutyák általában szeretik a mogyoróvajat, ezért különösen jó hír, hogy xilitet több nagy márka sem használ a termékeiben. Ám legyünk óvatosak, mert az olyan tégelyekben, amelyek a címkéjükön alacsony cukortartalomra vagy cukormentességre hívják fel a figyelmet, elképzelhető, hogy tartalmaznak xilitet is.
Talán sosem gondolunk rá, de éppen ezért kihagyni sem lehet a felsorolásból, hogy az ízesített zselatinok is gondot okozhatnak. Ezek ugyanis általában mesterséges édesítőszereket, köztük xilitet is tartalmazhatnak ugyanúgy, mint például a pudingok is, különösen, ha azok cukormentesek.
Lehet, hogy mi, emberek jobban érezzük magunkat, ha egy diétás desszertet fogyasztunk, de a kutyák nem, sőt! Bármennyire is csábítóak hát a különféle ízek és a sima textúra, a „light” fagylaltok gyakran tartalmazzák ezeket az ebek számára mérgező mesterséges édesítőszereket.
Bár a jégkrém lehet a legkézenfekvőbb gyanúsított, a „családjukba tartozó” különféle joghurtok is rejthetnek xilitet. Figyeljük ezek címkéjét is, és ha cukormentességet vagy édesítőszeres feliratot látunk rajta, inkább gyanakodjunk, hogy a cukrot xilitre cserélték.
Mielőtt megosztanánk a kutyával az utolsó falat hamburgerünket, gondoljunk arra, hogy egyes ételízesítők is tartalmazhatnak nyírfacukrot.
A VCA Hospitals szerint, ha felmerül a gyanúja annak, hogy a kutyánk xilitet tartalmazó ételhez jutott, azonnal hívjuk az állatorvost!
A helyzet kritikussá válhat ugyanis, ha a kutya vércukor- vagy káliumszintje túl alacsonyra csökken, vagy ha a mája leáll.
A szakemberek azt tanácsolják, még akkor is kérjünk állatorvosi segítséget, ha nem vagyunk 100 százalékig biztosak abban, hogy mit evett a kedvencünk. Ha a kutya még a májelégtelenség kezdete előtt kezelésben részesül, általában teljesen felépül.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek