hirdetés

Árthatnak-e az embereknek szánt vitaminok a kutyáknak?

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 6 - Képek: Getty Images Hungary

Gondos gazdaként egészen biztosan fontos számodra kedvenced egészségvédelme. Ám nem mindegy, miként igyekszel megóvni kutyádat a betegségektől. Az alábbi vitaminok ártalmasak lehetnek az állatnak.

hirdetés

Bár az idő még ragyogó, a szeptember beköszöntével a legtöbben már elkezdenek készülni a hideg hónapokra. A hűvös idő, a kevés napfény és a szűkülő gyümölcs- és zöldségkínálat miatt az immunrendszer támogatása is kiemelt feladat. Ezt sokan vitaminpótlással oldják meg. Ennek apropóján felmerülhet benned a kérdés, hogy vajon négylábúdnak is szüksége van-e extra védelemre, és ha igen, milyenre. Például kellenek-e vitaminok a kutyának?

Kedvenced számára is kiemelten fontos a minőségi táplálékbevitel

A kulcs az étkezésben rejlik

Miként korábban dr. Balatonyi Lilla állatorvos kifejtette, alapvetően a megfelelően összeállított, minőségi étrend elegendő az eb szükségleteinek fedezésére, ha egészséges kutyáról beszélünk. Egészségügyi panaszok esetén pedig az állatorvos utasítását követve kell etetni a kutyát, és ha szükséges, az étrendet gyógyszerrel vagy étrend-kiegészítővel, vitaminkészítménnyel támogatni.

Hogy miből mennyire van szüksége az állatnak, azt az adott probléma, valamint az elvégzett vizsgálatok eredményei határozzák meg. Tehát saját kútfőre semmiképpen sem tanácsoljuk, hogy bármilyen vitamint vagy étrend-kiegészítőt adj a kutyádnak!

A kutyád igényeinek megfelelő eledel összetétele fedezi a szükségleteit

Egyes vitaminok kifejezetten veszélyesek

Mivel a kereskedelmi forgalomban kapható állateledelek összetétele fedezi az egészséges kutya vitamin- és tápanyagszükségletét (természetesen ha a korának, egészségi állapotának és életmódjának megfelelőt választasz, valamint megfelelő mennyiséget kap belőle az eb), így a kutyáknak szánt étrend-kiegészítők általában csak a napi beviteli mennyiség mintegy 20 százalékát tartalmazzák a túladagolás vagy a túlzott bevitel elkerülése végett.

Ezzel szemben az embereknek szánt készítmények a kutya szükségletének 100 százalékát (vagy akár többet is) tartalmazhatnak. Így ha ilyet kap a kutya, az túladagoláshoz vezethet.
Vannak olyan embereknek szánt vitaminkészítmények, amelyek kiemelten veszélyesek a kutyákra nézve. Idetartoznak a magas vastartalmú tabletták, mint például a várandósoknak szánt vitaminok. Ilyet semmiképpen sem kaphatnak az ebek, és ha véletlenül fogyasztottak belőlük, akkor orvoshoz is kell fordulni velük!

Ugyanígy a D-vitamin is kiemelten rizikós, mert megnövelheti a szervezet kalcium-, valamint foszforszintjét, amelyek a szívre és a vesékre hatnak.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Minden esetben tájékoztatni kell az orvost

Alapvetően azonban minden olyan esetben, ha kedvenced véletlenül evett a vitaminjaidból, hívd fel az állatorvost, aki a termék és a kutya kórtörténetének ismeretében el tudja dönteni, mi a teendő. Egy kisebb súlyú állatnál már kevés hatóanyag is gondot okozhat.

A gyógyszermérgezés tünetei közé tartozik a levertség, a nyáladzás, a hányás és a hasmenés, a szapora levegővétel, a szívritmuszavarok. Ha ezeket, vagy bármi szokatlant tapasztalsz kedvenceden, orvoshoz kell vinni az állatot.

Nemcsak az embereknek szánt vitaminok, de az egyéb gyógyszerek esetében is körültekintőnek kell lenned. Egyes fájdalomcsillapítók már kisebb mennyiségben is halált okozhatnak, köztük a legtöbb háztartásban megtalálható ibuproféntartalmú készítmények is.

gyógyszer ibuprofén mérgezés vitamin

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!