A kiskutyák akár bele is halhatnak ebbe a jelentéktelennek tűnő dologba, ha nem vesszük komolyan
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
Azt gondolhatnánk, hogy a bolhákkal fertőzött kutya a viszketésen kívül más tüneteket nem tapasztal. Annak ellenére, hogy a folyamatosan irritált és viszkető bőr akár allergiához is vezethet, és önmagában is rendkívül kellemetlen, a kiskutyák esetében a súlyos fertőzés akár végzetes is lehet.
Mégpedig úgy, hogy sok bolha egy olyan apró testen vérszegénységet eredményezhet. Az abnormálisan alacsony vörösvérsejtszám pedig komoly problémákat okozhat egy olyan állatnál, amelynek az immunrendszere még fejlődésben van. Sok állatorvos véli úgy, hogy a vérszegénység a kijárós vagy kinti fiatal macskák és kutyák gyakori elhalálozási oka.
A viszketés és kellemetlenségérzet általában azoknál az állatoknál jelentkezik, amelyek allergiásak a bolhanyálra. Nagyon fontos, hogy a gazdik tisztában legyenek azzal, hogy
csak azért, mert az állatot nem látják vakarózni, vagy a vizsgálat során nem láthatók élősködők a bundájában, nem jelenti azt, hogy az biztosan nem bolhás.
Rendszeres ellenőrzés szükséges ahhoz, hogy biztosan tudjuk, ezek az apró rovarok nem fészkelték be magukat a kutyánk szőrzetébe. Erre kiváló eszköz lehet egy bolhafésű. Ha szennyeződést találunk a bundában, azt szórjuk egy nedves papírtörlőre. Ha piros lesz körülötte a terület, akkor nem koszt találtunk, hanem bolhaürüléket, vagyis megemésztett vért.
A kifejlett bolháknak vérrel kell táplálkozniuk a szaporodáshoz. Általában csak a vérszívás idejére maradnak gazdatesten, ami az egyik oka annak, hogy sok gazdi nem lát élő bolhákat kedvencén, kivéve, ha a fertőzés olyan súlyos, hogy a paraziták már az állat testén, illetve annak közvetlen környezetében is láthatók.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
A kölyökkutyák mellett az idősebb, a beteg vagy a legyengült immunrendszerű háziállatok is hajlamosak a bolhák okozta vérszegénységgel összefüggő komoly szövődményekre. Súlyos fertőzés esetén jelentős vérveszteség léphet fel.
Ha vérszegénység áll fenn, az alábbi tünetek figyelhetők meg:
Ha kedvenceden a fent említett tünetek bármelyikét észleled, rögtön vidd állatorvoshoz! Az állapot azonnali orvos beavatkozást igényel, nem szabad egy percet sem késlekedni.
Súlyos vérszegénység esetén vérátömlesztésre lehet szükség. Emellett persze elengedhetetlen a bolhák kiirtása mind a kutyus testéről, mind környezetéből. Fertőtleníteni kell a területeteket, ahol az állat az ideje nagy részét tölti mind kint, mind bent. A vérszívás után a kifejlett bolhák tojásokat raknak le az alkalmas helyekre, amelyek kedvező körülmények között kikelnek. Még akkor is, ha az összes bolhát elpusztítottad kedvenced testén, ha nem teszel lépéseket a környezet megtisztítására, az élősködők vissza fognak térni idővel.
Bár számos bolhairtó készítmény kapható állatorvosi recept nélkül is, súlyos fertőzések esetén mindenképpen konzultálj az állatorvossal. Ő tud olyan terméket ajánlani, amely a helyzetetekben a legideálisabb, vagyis a bolha összes életciklusára hat, minimalizálva a gyors újrafertőződés kockázatát.
Ha a kisállat súlyosan megbetegszik, a kezelés problémássá válhat. Valamint a kölyök túl fiatal vagy kicsi lehet a rendelkezésre álló bolhairtó készítményekhez, vagy túl beteg ahhoz, hogy elviselje a fürdetést. Ezért is szeretnénk kérni, hogy ne cselekedj a saját szakálladra, és egyeztess az orvossal, aki meg tudja határozni a legbiztonságosabb módját a bolhák eltávolításának anélkül, hogy tovább veszélyeztetné az állat életét.
Több olyan készítmény is létezik már a piacon (tabletta, bőrre cseppenthető úgynevezett spot-on, vagy esetleg nyakörv is), amelyet már 8 hetes kortól kaphat a kutya. Ha előtte szeretnénk bolhátlanítani, léteznek bár olyan bőrre fújható szerek, amivel akár már 4 hetes kortól is kezelhetjük az állatot. Mi azt javasoljuk, hogy amint eléri a kicsi a minimális határértéket, kezdjük el adagolni számára a leírás által meghatározott időközönként a szert. Ezek általában kombinált készítmények, így nem csupán a bolhák, de kullancsok ellen is védenek, valamint sok esetben szúnyogok és atkák ellen is hatásosak. (Súlyosabb esetben használhatsz kiegészítő kezelésként bolhairtó sampont is.) Ám mielőtt elkezdenéd a kezelés bármely formáját, mindenképpen kérd ki az állatorvos tanácsát!
Ezenkívül figyelj arra is, hogy a kiskutya környezete is tiszta legyen! Ha más állatok is vannak a háztartásban, őket is kezelni kell bolhairtó szerrel! Figyelem, a macskák halálát okozhatja a kutyák bolhairtó szere akár úgy is, ha egymáshoz dörgölőznek! Így mindig nagyon figyeljünk arra, hogyan kezeljük le őket.
Javasoljuk, hogy szerezz be egy bolhafésűt is. Ez ugyan önmagában nem elegendő a bolhák elleni védekezéshez, de rendszeresen átfésülve vele az ebet ellenőrizheted vele az aktuális állapotát, és adott esetben el is tudsz vele távolítani bolhapiszkot, petét vagy élő bolhát a szőrből. Elsődleges funkciója azonban, hogy ellenőrizd, valóban hatásos-e a bolhairtó termék, amit éppen használtok.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek