Vérmérgezés kutyáknál: irány az orvos, ha remeg és kóvályog az eb!
2022. április 1
2022. április 1
Azért is nagyon fontos tisztában lenni a vérmérgezés tüneteivel, illetve kialakulásának okaival, mert maga a kór halálos lehet a kutyákra nézve. Éppen ezért, ha az alábbi tüneteket tapasztalod a kutyádon, akkor haladéktalanul fordulj állatorvoshoz.
A vérmérgezés tünetei külön-külön nyilván utalhatnak más betegségekre is, mégis amennyiben a jelek együttesét tapasztalod, vagy legalább kettőt párhuzamosan, akkor feltétlen fordulj állatorvoshoz.
A szepszis leggyakoribb és egyben talán leárulkodóbb jele annak, hogy komoly baj van a kutya szervezetében. Ilyen esetekben az eb légzése nagyon felgyorsul, és jelentkezhet akut veseelégtelenség is. Feltűnő jel lehet, ha például keveset pisil a kutyád, illetve nagyon gyakori jelenség a magas testhőmérséklet jelentkezése. Érdemes tudni, hogy a tünetek attól függően változnak, hogy mely szervek érintettek. Így a hasmenés, a hányás, az étvágytalanság, a letargia, illetve a depresszió is gyakorta jelentkeznek. Továbbá jellemző a hidegrázás, a gyengeség, a zörejes vagy szapora szívdobogás, illetve a hirtelen leesett vércukorszint, s az ezzel járó kóválygás, remegés is. A hirtelen fellépő legkomolyabb tünet a szeptikus sokk, és a szervek váratlan leállása, ami szinte minden esetben halállal végződik.
Akár egy kisebb gyulladásos sérülés is fajulhat szepszissé. Amennyiben az immunrendszer erős, akkor le tudja győzni azt, viszont ha kissé le van gyengülve, akkor nem feltétlenül. Ha a test nem képes felvenni a harcot a baktériumokkal szemben, azok elszaporodnak, ez egyfajta láncreakciót vált ki, a fertőzésre adott gyulladásos válasz pedig vérmérgezéssé alakul. Ez különösen a betegeskedő, vagy már egyébként is komoly alapbetegséggel rendelkező kutyákra jellemző. Ilyenkor nagy százalékban nem képesek leküzdeni az adott kórt, és elpusztulnak, ez különösen igaz máj-és vesetbetegséggel küzdő állatokra, illetve húgyúti fertőzésben szenvedő ebekre. Míg az egészséges kutyák nehezen, de képesek leküzdeni a vérmérgezést.
A szepszis nagyon sok esetben szeptikus sokkal is jár, amit minden esetben intravénás folyadékkal, kórházi körülmények között szükséges kikezelni. Ez azért is fontos, mert az egyik leggyakoribb tünet a kiszáradás, amit az infuzóval tudnak kompenzálni, így valószínűsíthetően megmenthető a kutya. Általában széles spektrumú antibiotikumos kezelés indokolt, egészen addig, míg nem sikerül behatárolni a pontos okát a fertőzésnek, ezek után specializálódhatnak célzott kezelésre.
Abban az esetben, ha a fenti tünetek közül, akár csak egyet is tapasztalsz, felmerülhet a vérmérgezés gyanúja, amit pontosan csak vérvétel útján lehet diagnosztizálni. Érdemes ennek okán azonnal orvoshoz fordulni, mielőtt még halálos kimenetelűvé válik.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek