Vér a kutya vizeletében? 8 betegség, ami a tünetet okozhatja – Fordulj mielőbb állatorvoshoz!
2022. május 9 - Képek: Getty Images Hungary
2022. május 9 - Képek: Getty Images Hungary
A véres vizelet bármely életkorban megjelenhet a kutya esetében, de ettől függetlenül az életkor kiváló kinduló pontja lehet annak, hogy megértsd, mi a problémája a kutyusodnak.
A véres vizelet különböző okokra vezethető vissza, amelyek közül több nagyon súlyos. Amennyiben a kutya rózsaszínűt vagy pirosat pisil, mindenképpen fordulj állatorvoshoz.
Az elsődleges tünet maga a vér a vizeletben, amely a halvány barnától a sötétebb vörösig mindenfajta elszíneződésekben megfigyelhető. Ezt a tünetet kísérheti abnormálisan gyakori vizelés, jelentős hasi fájdalom vagy diszkomfortérzés is, valamint sok esetben megfigyelhetőek bőr alatti vérzések, amelyek zúzódásként jelentkeznek. Előfordulhat azonban, hogy semmilyen egyéb tünet nem jelentkezik, és a vér a vizeletben olyan alacsony koncentrációban van jelen, hogy nem változtatja meg jelentősen annak színét. Ilyen esetekben a betegség kimutatása gyakran csak rutin egészségügyi vizsgálatok során történik meg. Fontos megjegyezni, hogy a vizelet elszíneződésének más okai is lehetnek, mint a vér. A cékla fogyasztása vöröses árnyalatú vizeletet okozhat, ezért ha a szín az egyetlen jel, győződj meg róla, hogy kutyád nem fogyasztott céklát az utóbbi időben.
A nagyon súlyos kiváltó okok kizárása miatt fontos, hogy azonnal vidd kutyádat az állatorvoshoz. A vér- és vizeletvizsgálatból nagyon sok minden kiderül. Az állatorvos továbbá fizikai vizsgálatot is végez, illetve kérhet ejakulátum-mintát is a kan kutyától, amelynek elemzése dönti el prosztatát érintő betegség fennállását. A teljes körű vizsgálathoz hozzátartozik a húgyhólyag és a vese ultrahangja is. Amennyiben rosszindulatú daganatra gyanakodnak, röntgenvizsgálatot is végezhetnek.
A kezelés annak függvényében változik, hogy mi a kiváltó ok. Az alábbiakban összeszedtük a leggyakoribb kezelési típusokat a betegségekre specializálva.
A diagnózistól függetlenül a legfontosabb, hogy kövesd az állatorvos utasításait az utókezelésre vonatkozóan. Ha megállapították, hogy a tünet táplálkozási rendellenesség eredménye, akkor kövesd a megfelelő étrendet. Továbbá amennyiben új táplálék- vagy vitaminkiegészítőt adnál a kutyád étrendjéhez, mindig konzultálj előtte az orvosoddal. Illetve amennyiben ezt a jelenséget tapasztalod, minden esetben azonnal fordulj állatorvoshoz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek