hirdetés

6 tipp a vak vagy látássérült kutyák gondozásához

Király Barbara

2024. július 10 - Képek: Getty Images Hungary

A kutyák több okból is elveszíthetik látásukat. Ha látássérült vagy vak négylábút szeretnél örökbe fogadni, vagy kedvenced kerül ilyen, helyzetbe, ezekre figyelj.

hirdetés

A vakság kialakulhat betegség, baleset vagy öregség miatt is az ebeknél. Ha azon gondolkozol, hogy egy vak kutyát veszel magad mellé, vagy már meglévő kedvenced veszíti el a szeme világát, jó, ha tisztában vagy néhány dologgal.

A vakság a kutyák esetében betegség miatt is kialakulhat

A vakság jelei

Fontos, hogy időben észrevedd a vakság jeleit. Ebben az esetben, ha van rá mód, még meg lehet előzni a bajt, vagy legalábbis késleltetni.

Fizikai változások:

  • felhős szemek;
  • foltok a szemben;
  • a pupillák nem tágulnak rendesen;
  • duzzanat vagy bőrpír a szem körül.

Viselkedésbeli változások:

  • Gyakrabban ütközik bele különböző tárgyakba, bútorokba a kutya.
  • Szorongás jeleit mutatja új környezetben, vagy ha közelednek hozzá.
  • Kevésbé érdeklődik azon tevékenységek iránt, amelyek korábban izgatták.
  • Nem veszi fel a szemkontaktust.

Ha elkezded észlelni ezeket a tüneteket, mindenképpen keresd fel állatorvost, aki egy alapos kivizsgálás után meg tudja állapítani, hogy valóban látásromlásról van-e szó.

Kutyád egy balesetben is elveszítheti szeme világát

6 hasznos tipp a vak kutyával való együttéléshez

1.) Hozz létre biztonságos környezetet

A legnagyobb segítség, amit egy vak kutyának nyújthatsz, az a biztonságos, kiszámítható környezet kialakítása. Ha megoldható, egyáltalán ne rendezd át a lakást. Valamint figyelj a rendre is! Ne dobáld szét a cipőidet vagy egyéb tárgyakat, amik veszélyeztetik kedvencedet a közlekedésben. Valamint biztosítsd a balesetveszélyes helyeket a lakásban, legyen szó lépcsőkről vagy küszöbökről.

2.) Kommunikálj sokat a kutyáddal

A hangoddal vagy illatokkal segíts kutyádnak tájékozódni a térben. Abban az esetben, ha még nem következett be a teljes vakság, fejlessz ki, és gyakoroljatok verbális jelzéseket. Megtaníthatod neki a jobbra, balra navigációkat, tudathatod vele, ha kinyílik egy ajtó, vagy új ember érkezik a házba. Nagy hasznát fogjátok venni ezeknek a szavaknak akkor, ha teljesen megvakul a kutyus.

3.) Tartsd távol a vak kutyát a veszélyektől

Ne feledd, ha kutyád elveszíti a látását, akkor sokkal több veszélynek van kitéve! Séták alkalmával használj pórázt, és ha teheted, maradj mindig ugyanazon az útvonalon, hogy kedvencednek ismerős legyen a terep. Az udvaron távolítsd el a lyukakat, amikben kutyád megbotolhat. Neked kell észlelni helyette a veszélyeket, és gondoskodni arról, hogy elkerüljék a balesetek.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

4.) Nagyon figyelj rá más állatok társaságában

Mivel kutyád nem fogja már látni, hogy egy másik állat hogyan viszonyul hozzá, ezért neked kell figyelni rá, hogy csak olyanok társaságában legyen, akikkel jól kijön.

5.) Ne hagyd abba a közös játékot

Az addig megszokott játékokat valószínűleg le kell majd cserélni, de hiba azt gondolni, hogy ha kutyád elveszíti a szeme világát, azzal a játékhoz való hozzáállása is megváltozik. Válassz olyan kiegészítőket, amik hangot adnak ki, vagy illat után meg tudja majd keresni.

6.) Legyél türelmes

Egy vak kutya gondozása nagyon sok stresszel járhat, főleg az elején, míg mindketten megszokjátok az új rendszert. Fontos, hogy minden esetben maradj nyugodt! Akkor is, ha kutyád ügyetlen vagy zavart. A legtöbb eb nagyon gyorsan alkalmazkodik az új élethelyzethez, és ismerős környezetben remekül elboldogul majd. Egy kis türelem és szeretet sokat segít abban, hogy boldog és teljes életet tudjatok élni.

Ebben a cikkünkben az éjszakai vakságról olvashatsz.

betegség látásvesztés öreg kutya vak kutya gondozása vakság

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!