hirdetés

5 árulkodó jel, hogy túledzed a kutyádat

Szénási Szimonetta

2024. október 1 - Képek: Az Én Kutyám

A testmozgás elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, de mint mindent, ezt is túlzásba lehet vinni. Az állatok esetében is. Soroljuk azokat a jelzéseket, amelyek már túlzott mértékű fizikai terhelésről árulkodnak.

hirdetés

A megfelelő mennyiségű és intenzitású aktivitás elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizd kedvenced fizikai és mentális egészségét. Ám a túledzés a kutya esetében épp annyira káros, mint az embereknél. Fontos, hogy nemcsak a pörgős kutyás sportok, de a túl hosszú vagy nagyon intenzív séták is negatívan hathatnak az állatra. Az alábbi jeleket tapasztalva mindenképp gondold át az életviteleteket, és egyeztess az állatorvossal!

Mozgásra szükség van, de nem mindegy, mennyire / Fotó: Az Én Kutyám

A túledzés jelei a kutyáknál

1. Kopás és sérülés(ek) a mancspárnákon

Mint dr. Susan Jeffrey rámutat, sok eb számára a játék sokkal fontosabb, mint a saját fizikai épsége. Így még akkor sem hagyja abba a szaladgálást, ha már sérülések alakultak ki a mancsán. A talppárnák ugyanígy kisebesedhetnek a hosszú, tempós séták vagy az egyenetlen talaj és a keményebb terepviszonyok miatt is. Az elvékonyodott bőr, valamint a vörösség és a duzzanat is árulkodóak. Továbbá ha érintésre az állat fájdalmat jelez. Séták után mindig ellenőrizd kedvenced lábait, ha pedig tudod, hogy köves, télen jeges területre mentek, adj cipőt rá.

2. Izomfájdalom

A túledzés egyik következménye a kutya izmainak gyulladása, merevsége, ami szintén fájdalommal jár. Erre akkor gyanakodhatsz, ha kedvenced mozgás után nehezen tud felállni fekvő helyzetből, kerüli a lépcsőhasználatot, ahogy a fel- vagy leugrást például a kanapéra vagy az autó ülésére. A mozgás közbeni nyüszítés szintén intő jel.
Az izmok túlterhelését a fokozatossággal és a túlzásba vitt aktivitás elkerülésével előzheted meg. Itt írtunk a hétvégiharcos-szindrómáról, ami azt a jelenséget takarja, amikor a gazdi hirtelen veti bele kedvencét a nagy intenzitású sportolásba. Ez tavasszal tipikus, ám a kánikula utáni kellemes őszi időben is könnyű beleesni ebbe a hibába! Tehát semmiképp se akard az egész heti mozgásadagot a kétnapnyi hétvégébe belezsúfolni, helyette inkább törekedj arra, hogy mindennap tudjatok elegendőt sétálni, mozogni. (Arról nem is beszélve, hogy a pisiszünetekre korlátozott séták a kutya lelkének sem tesznek jót. Bármilyen sok is a munkád, vagy legyen akármennyire zord az időjárás, mindennap ki kell elégíteni a kutya mozgásigényét.)

Ha pedig már megtörtént a baj, és úgy látod, kedvencednek fájdalmai vannak, vagy nehezére esik a mozgás, mihamarabb keresd fel vele az állatorvost! A doktor a megfelelő napirend kialakításában is tud segíteni.

Kedvenced fajtájától is függ, mennyi aktivitásra van szüksége / Fotó: Az Én Kutyám

3. Hőkimerülés

Ez leginkább a meleg hónapokban jellemző, de az időjárást tekintve akár ősszel is akadhatnak forró napok. A nagy melegben való intenzív mozgás hatására kutyád hőgutát, hősokkot, de akár napszúrást is kaphat. A szapora légzés, az intenzív lihegés, a bágyadtság, a felgyorsult szívverés, a száraz száj és a sápadt íny mind ezekről árulkodnak. A legfontosabb, hogy ilyenkor azonnal el kell kezdeni lehűteni az állatot, különben perceken belül életét vesztheti! Ezzel párhuzamosan pedig azonnali orvosi segítséget kell kérni. A helyes hűtési technikát ebben a cikkünkben dr. Balatonyi Lilla ismertette. 

A brachycephal, azaz rövid orrú fajták, valamint a fiatal és már korosabb ebek, illetve a krónikus egészségügyi problémával élő kutyák esetében hamarabb bekövetkezhet az állapot.

A rövid orrú fajták, mint a francia bulldog, rosszabbul viselik a meleget / Fotó: Az Én Kutyám

4. Ízületi sérülések

Mint a szakemberek rámutatnak, a szélsőséges mozgással járó ütések különösen megterhelik az ízületeket, főként a lábon.

A kutyák súlyuk körülbelül 60%-át a mellső végtagjaikon cipelik, ami elég nagy terhelést jelent ezekre az ízületekre. A nagyon egyenes hátsó lábú kutyáknál a túlzott testmozgás problémákhoz vezethet a lábszár (térd) ízületeiben, beleértve a megerőltetést, a ficamot, a meniszkuszszakadást (a térdízület gyűrűporca a szerk.) és a koponya keresztszalag-szakadását

 magyarázza dr. Robert Downing.

Egyes kutyák esetében mindezen sérüléseknek nagyobb a kockázata. Idetartoznak a hosszú testű, rövid lábú fajták, mint a tacskók, a corgik és a basset hound. Ezenfelül a hátproblémák szintén gyakoriak ezeknél a fajtáknál.

Egy csontritkulással küzdő idősebb kutya esetében a túlterhelés azonnali fájdalmat okozhat, és felgyorsíthatja az ízületi szövetek folyamatos degenerációját. A fiatal kölyökkutyáknak (különösen a nagy és óriás fajtáknak) szükségük van némi testmozgásra, de a túl sok, nagy terheléssel járó mozgás, mint például a futás, szintén ízületi problémákhoz vezethet.

Arányaik, valamint ízületeik alakja miatt a tacskókra is jobban kell vigyázni / Fotó: Az Én Kutyám

5. Viselkedésbeli változások

A túledzés jele lehet a kutya megváltozott viselkedése is. Ha az addig vidám, mindig tettre kész, energikus kedvenced hirtelen nem akar sétálni menni, vagy kevésbé lelkes, az már figyelmeztető jel.

Mennyi testmozgás ideális a kutyának?

A túledzés esetében a legfontosabb a megelőzés. De mégis mennyi mozgás elegendő a kutyának? A válasz függ az állat életkorától, fizikai állapotától, és nagymértékben a fajtájától is. A legjobb, ha egyeztetsz az állatorvossal, aki segíteni fog abban, milyen mozgásformák lehetnek ideálisak kedvencednek. Annyi bizonyos, hogy a séta sokkal kevésbé megerőltető, mint egy pörgős agilityóra, vagy egy ugrálós frizbizés. De az sem jó, ha túlfélted az ebet, és nem hagyod, hogy kimozogja magát! Az állatorvos mellett egy fizioterapeuta vagy egy képzett tréner is sok hasznos tanácsot tud adni.

A mozgás hozzájárul az állat fizikai és mentális egészségéhez / Fotó: Az Én Kutyám

A túlsúlyos kutyákra különösen veszélyes a túledzés

Kiemelten fontos, hogy egy túlsúlyos eb esetében még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a fokozatosságra. Nagy hiba, és hatalmas kockázattal jár, ha hirtelen elkezded terhelni a pluszkilókat cipelő, addig inaktív állatot! Súlykorrekciós cél esetén elengedhetetlen egy profi edzésterv, a kutyád egészségének védelmében.

agility basset hound brachycephal szindróma corgi csontritkulás fájdalom ízületi gyulladás ízületi probléma kutya mancs kutyás sport mozgás tacskó

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!