hirdetés

Több hét után derült ki, mi okozza a köhögést: állatorvos figyelmeztet

Szénási Szimonetta

2024. június 6 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Néha kedvenced tünetei egyértelműen bajt jeleznek, ám nehéz rájönni, mifélét. Ez történt az alábbi esetben is: a fiatal vizslát megfázásos panaszokkal vitték orvoshoz, ám idővel kiderült, hogy sokkal komolyabb a probléma.

hirdetés

A Budapesti Állatkórház osztotta meg az alábbi tapasztalatokat, felhívva a gazdik figyelmét egy közismerten káros növényre, amely képes úgy megbújni, hogy még a tapasztalt doktoroknak is időbe telik a felfedezése. Igen, a toklászról, hivatalos nevén az egérárpáról van szó, amelytől okkal rettegnek az állattartók.

Az egérárpa zölden ártalmatlan

Miképp már sokszor írtunk róla, a növény zölden teljesen ártalmatlan, ám ahogy szárad, a magokat védő termés darabjaira hullik, és a kis hegyes nyílhegyek csak arra várnak, hogy egy arra sétáló kutyába (vagy macskába, illetve egyéb állatba) fúródhassanak.

A bőr alá kerülő toklász alakja miatt csak előrefelé tud haladni, így ahogy az eb mozog, az aprócska dárda egyre beljebb és beljebb hatol, miközben komoly belső sérüléseket okoz; megesik, hogy a belső szerveket is eléri a növény. Emellett a szemhéj alá, a fogínybe, a fülekbe, az orrjáratba és a genitáliákba is beakadhat. Ezenfelül történhet olyan, mint Mazsi vizsla esetében: oda kerül, ahol egyáltalán nem látszik, és ahol nem is keresnék.

A száraz termés olyan, mint a nyílhegy / Fotó: Rácz Brigitta / Az Én Kutyám

Mezei megfázásnak tűnt

Miképp a rendelő közösségi oldalán beszámolnak róla, a kutyát egyszerű megfázásos tünetekkel vitték orvoshoz. Mazsi egy hete köhögött, de ezt leszámítva a kedve és az étvágya jó volt, a szokott módon élvezte az erdei kalandozásokat. Miképp a gazdája megjegyezte, mintha aluszékonyabb lenne kedvence, de ez normális kísérő tünete valamennyi betegségnek. Mazsi a légúti panaszokra megkapta a szükséges gyógyszereket. Alkalmazásukkal az eb állapota javult ugyan, de a köhögés nem szűnt meg.

Mivel még egy hónap múltán is el-elkapta a kutyát a köhögés, a gazda visszavitte kontrollra. A vizsgálat során a doktornak feltűnt a vizsla erős, kellemetlen szájszaga. Hogy megbizonyosodjanak róla, nincs-e bármilyen idegen test az állat tüdejében vagy nyelőcsövében, megröntgenezték – és itt derült fény a probléma forrására. A felvétel erős gyulladást mutatott, így muszáj volt endoszkóppal is megvizsgálni a kutyát. (Ilyenkor egy vékony, rugalmas cső végén lévő kamerát vezetnek be a feltérképezendő területre.) Meg is találták a gyulladást kiváltó bűnöst, pontosabban bűnösöket: Mazsi hörgőiben toklászok, illetve toklászszálak voltak. Ezeket az endoszkóp végén levő kis fogóval tudták eltávolítani.

A végeredményről képet is megosztottak a kórház oldalán:

Szerencsére a beavatkozás jól sikerült, valamennyi növényi részecskét el tudtak távolítani a kutya tüdejéből, aki probléma nélkül viselte az altatást.

Jobb az orvosra hagyni a toklász eltávolítását

A történet tanulsága, hogy a toklászszezonban (ami hivatalosan a nyár elejétől egészen az ősz végéig tart, ám a változékony időjárás miatt már sokkal előbb, illetve őszutón is találhatunk elszáradt növényeket) fokozottan kell ellenőrizni az ebeket. Ilyenkor tényleg alaposan nézd át kedvencedet, nem elfelejtve az említett testtájakat. Lógó fülű fajtáknál a fülekre kiemelt figyelmet kell fordítani!

A lógó fülű fajtáknál, mint az ír szetter, a fülek belsejét is meg kell nézni! / Fotó: Az Én Kutyám

Amennyiben befúródott darabot találsz, csak abban az esetben próbáld kiszedni, ha csak egy picit akadt be a hegye. Különben könnyen beletörheted, amit aztán még az orvosnak is kihívás lesz eltávolítania. Az olyan érzékeny területeken pedig, mint a kutya szeme, orra, a fül belseje, illetve az intim tájék, jobb mindig szakemberre bízni a feladatot.

Amennyiben pedig Mazsi kutyához hasonlóan megmagyarázhatatlan légúti panaszok jelentkeznek négylábúdnál, úgy emlékezz a történetre, és vesd fel a doktornak a toklász lehetőségét is. Egy szimatolás alkalmával kutyád olyan gyorsan felszippanthatja a kalászt, hogy észre sem veszed.

Ha szeretnél megszabadulni a sok panaszt okozó növénytől, ide kattintva elmagyarázzuk, ennek mi a helyes módja, és miként tilos irtani ezt a növényt.

A borítókép illusztráció.

állatorvos nyári veszélyek toklász

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!