hirdetés

Mitől lesz tápláló egy kutyaeledel?

Berek-Halász Beáta

2025. február 17 - Képek: Getty Images Hungary

Mivel az egészséges táplálkozás nagyon fontos, a gazdiknak tudniuk kell, mivel etetik szőrmókjaikat. A különféle eledelformulák és márkák mellett azonban nehéz lehet eldönteni, hogy mitől lesz igazán tápláló és kiegyensúlyozott egy táp, akár nedves, akár száraz ételről beszélünk.

hirdetés

A kutyák egészségének, egyúttal boldogságának megőrzése gazdiként kiemelt feladat. Ennek egyik legjobb módja, ha jól etetjük őket. Kedvenceinknek megfelelő tápanyagokra van szükségük, a megfelelő arányban ahhoz, hogy növekedjenek, megőrizzék testük egészségét és aktívak legyenek, valamint a kialakuló betegségeket és sérüléseket megelőzzük, vagy ha már vannak, hamarabb felépüljenek azokból. Nézzük meg, hogy mitől lesz tápláló egy kutyaeledel!

A kiegyensúlyozott étrend fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz

Mi szükséges egy kiegyensúlyozott eledelhez?

A teljes és kiegyensúlyozott étrend fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. A víz szintén nélkülözhetetlen az élethez, de ezt mondanunk sem kell. Ezen alapvető összetevők lebontásával nagyon egyszerűnek és könnyűnek tűnhet az etetés, de azt már bonyolultabb megérteni, hogyan hasznosulnak a tápanyagok a kedvencünk szervezetében. Ahogy azt sem egyszerű kiszámolni, hogy az egyes tápanyagokból mennyire van szüksége egy egészséges szőrmóknak az egyes életszakaszokban.

A tápanyagok az étrend olyan összetevői, amelyek meghatározott feladatokat látnak el a szervezetben. Az állatok különféle összetevőkből juthatnak hozzá a szükséges tápanyagokhoz. Például a kalcium származhat csontból, csontlisztből, tejtermékekből, húsból, hüvelyesekből és az ásványi kiegészítőkből.

Energiaigényük több tényezőtől függően változhat

Most pedig nézzük meg közelebbről a tápanyagok szerepét a kutya szervezetében!

A kiegyensúlyozott kutyaeledelnek meg kell felelnie az eb energiaszükségleteinek. Energiaigényük sok tényezőtől függően változhat. Továbbá fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy kielégítsük kedvencünk specifikus igényeit  is.

Ezek közül néhány tényező:

  • növekedés;
  • ivarossági állapot;
  • életkor;
  • aktivitás;
  • fajta;
  • egészségügyi háttér.

Az energia nagy része zsírokból és fehérjékből származik, ezt követik a szénhidrátok. Az étrend energiatartalma meghatározza az élelmiszer minőségét és azt, hogy mennyi ételt kell naponta elfogyasztania az állatnak. Minden tápanyagnak kiegyensúlyozottnak kell lennie annak érdekében, hogy megfelelően szívódjon fel, és hasznosuljon a szervezetben. Ha a táplálék nem szolgáltat elegendő energiát, kutyánk gyomor-bél traktusa fizikailag képtelen lesz eleget elfogyasztani belőle, és nem fogja tudni elraktározni a szükséges tápanyagokat.

A fehérjék nélkülözhetetlenek az egészséges vázszerkezet és izomzat kialakuláshoz és fenntartásához

Fehérje

A fehérjék fontos szerepet töltenek be a porcok, az inak és a szalagok kialakulásában és fenntartásában. A kutyaeledelben lévő fehérje az izom-, bőr-, szőr-, köröm- és vérképzést is segíti. Amikor a fehérje lebomlik, aminosavak keletkeznek, amelyek nélkülözhetetlen a kutyák számára. Kedvencednek összesen 11 esszenciális aminosavra van szüksége.

Ezek az aminosavak maguktól nem termelődnek a szervezetben, így az étrenddel kell bevinni őket:

Fehérjeforrások: növényi vs. állati fehérje

Az állati eredetű fehérjeforrások tartalmazzák a legtöbb esszenciális aminosavat. A növényekből származó fehérjéket a kutyák általában nem tudják olyan könnyen megemészteni. Elméletileg a kutyák eltarthatók teljesen növényi alapú fehérjediétán is, azonban ilyen esetben különböző fehérjeforrásokra van szükség ahhoz, hogy elérjük a garantáltan felszívódó napi minimumot. A diétázó kutyák esetében évente táplálkozási ellenőrzést kell végezni, hogy jó egészségi állapotban vannak-e. Ezek az ismételt ellenőrzések fizikális vizsgálatból, testsúlyellenőrzésből, valamint vér- és gyomor-bél rendszeri felszívódási vizsgálatból állnak.

Mennyi fehérjére van szüksége a kutyámnak?

Az Amerikai Takarmányellenőrök Szövetsége (AAFCO) tápanyag-megfelelőségi nyilatkozata alapján egy növekvő kutya minimális étrendi fehérjeszükséglete 18% szárazanyag, és 8% a felnőtt kutya esetében. Ez a minőségi fehérje táplálásán alapuló minimális mennyiség.

A kutyák számára kialakított tápok tartalmazzák a szükséges tápanyagokat

Zsír

A zsírok olyan lipidek, amelyek szobahőmérsékleten szilárdak, és főként trigliceridekből állnak. Az étkezési zsírok a leginkább koncentrált energiaformák az állateledelben, és 2,25-ször több kalóriát tartalmaznak, mint a fehérjék vagy a szénhidrátok. A zsírnak számos szerepe van a szervezetben, például energiát ad, és segíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Az egyik legfontosabb szerep az esszenciális zsírsavak biztosítása. Ezek segítik az egészséges bőr és szőrzet minőségének megőrzését. Két fontos többszörösen telítetlen zsírsav létezik, az ómega-3 és az ómega-6 zsírsav. A zsírsavak hiánya csökkentheti a sebek gyógyulását, fénytelen és száraz szőrzetet eredményezhet, valamint bizonyos bőrgyógyászati ​​problémákat is okozhat. A magas zsírtartalmú étrend növelheti az elhízás kockázatát, ami megkívánja az E-vitamin pótlásának növelését is.

Bizonyos betegségek, állapotok esetén – mint az ízületi gyulladás, egyes rákos megbetegedések, égési sérülések, dermatitis, gyulladásos bélbetegség és vesebetegség – állatorvosunk javaslatot tehet ómega-3 szedésére.

Szénhidrát

A szénhidrátok is szükségesek a kutyák napi étrendjében, mivel ezek glükóz formájában energiát adnak, és az élelmi rost fő forrását jelentik. A szervezetnek glükózra van szüksége, és ha nem áll rendelkezésre elegendő, az aminosavakat elvonja a szervezet más folyamataitól. A magas energiaigényű, növekvő állatokat és kutyákat legalább 20% szénhidrátot tartalmazó étrenddel kell etetni.

A szénhidrátok is szükségesek a kutyák napi étrendjében, de nem süti formájában! Minden emberi édesség veszélyes az ebek egészségére, főleg a mérgező kakaót, mazsolát, illetve xilitet tartalmazó desszertek

Rost a szénhidrátokból

A rostok a szénhidrátok egy formái, amelyek szintén nagyon fontosak a kutya (ahogy az ember) normál gyomor-bél rendszeri működéséhez és egészségéhez. Megőrzik a vastagbél egészségét a bél mikrobáival együtt. Léteznek oldható és oldhatatlan rostok, amelyek közül az oldható rostok megtartják a vizet, és általában lágyabbá teszik a kutya székletét. Az oldhatatlan rostok pedig a gabonákból származnak, növelik a széklet tömegét, de nem lágyítják azt.

Mennyi szénhidrátra van szüksége a kutyámnak?

A kutyák számára nincs meghatározott szénhidrátmennyiség. A kereskedelmi forgalomba kerülő kutyaeledel elegendő szénhidrátot tartalmaz a napi glükóz szükséges mennyiségéhez. A glükóz szükséges az idegrendszer fenntartásához és normális működéséhez. A száraz kutyaeledelek általában 30-60%-ban tartalmaznak szénhidrátot, többségük keményítő.

Vitaminok

A vitaminok nagyon változatosak és sokféle funkciót látnak el a kutya szervezetében, mint például a DNS létrehozása, a csontfejlődés, a véralvadás, a normál szemműködés és a neurológiai működés.

Az ajánlott adagnál több vitamin fogyasztása toxicitáshoz és egyéb szövődményekhez vezethet, azonban az sem jó, ha valami hiányzik.

A kutyáknak zsírban és vízben oldható vitaminokra is szükségük van; a zsírban oldódó vitaminoknak epesókra és zsírokra van szükségük ahhoz, hogy a kutya bélrendszerében felszívódjanak. Négy zsírban oldódó vitamin létezik: A, D, E és K. A zsírban oldódó vitaminok szervezet általi tárolási és felhasználási módja miatt a legnagyobb a hiány vagy toxicitás kockázata.

Az ajánlott adagnál több vitamin fogyasztása toxicitáshoz vezet

A vízben oldódó vitaminok könnyen felszívódnak és hasznosulnak a kutya szervezetében. Kilenc esszenciális vízben oldódó vitaminra van szükségük: tiamin (B1), riboflavin (B2), piridoxin (B6), niacin (B3), pantoténsav (B5), kobalamin (B12), folsav (B9), biotin (B7) és kolin. Amennyiben valamilyen hiányosság lép fel, akkor zsírmáj, megnövekedett véralvadási idő, növekedés-visszaesés, veseproblémák, valamint étvágycsökkenés jelentkezhetnek.

Szükségük van a kutyáknak vitaminkiegészítőkre?

A kiegyensúlyozott étrend tartalmazza az összes napi vitamint, amire a kutyának szüksége van. Sok kereskedelmi forgalomba kerülő állateledelt úgy dúsítanak, hogy megfeleljen a kutya vitaminszükségletének. Hiánybetegség esetén szükség lehet pótlásra, ám ezt kizárólag az állatorvos rendelheti el, a megfelelő vizsgálatok elvégzését követően.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

Ásványi anyagok

Az ásványi anyagok a szervek, a szövetek, valamint a testnedvek fő szerkezeti összetevői. Részt vesznek az enzim- és hormonrendszerek működésében. Kétféle ásványi anyag létezik: a makroásványok, valamint a nyomelemek. Mindkettőből meghatározott napi adagra van szüksége a kutyáknak, de eltérő mennyiségben. Az ásványi anyagok segítik a kutya testének számos funkcióját; a kiegyensúlyozott ásványianyag-profil nélkül sok biológiai rendszer leáll, ami súlyos betegségekhez, sőt halálhoz is vezethet.

A kutyáknak folyamatosan tiszta és friss vízhez kell jutniuk

Különböző típusú makro ásványi anyagok és nyomelemek vannak, amelyek szükségesek a teljes és kiegyensúlyozott eledel összeállításához. A makro ásványi anyagok az alábbiak: kalcium (Ca), foszfor (P), magnézium (Mg), kálium (K), nátrium (Na) és klorid (Cl), nyomelemek, vas (Fe), réz (Cu), cink (Zn), mangán (Mn), szelén (Se), jód (I).
A hiányosságok és a túlzott mennyiségek ugyanazokat az egészségügyi problémákat okozzák, mint a pajzsmirigy-megnagyobbodás, a szőrhullás, a letargia, a gyengeség, az étvágycsökkenés és a láz, hogy csak néhány példát említsünk.

Víz

A víz számos fontos funkciót lát el, mint például:

  • a testhőmérséklet szabályozása;
  • szénhidrátok, fehérjék és zsírok lebontása;
  • formát és szerkezetet biztosít a testnek;
  • a szem alakjának megtartása;
  • az ízületek kenése;
  • az idegrendszer védelme.

A kutyáknak folyamatosan tiszta és friss vízhez kell jutniuk, amelyet táplálékukkal, valamint egyszerű vízivással biztosítanak. Általánosságban elmondható, hogy egy egészséges kutya átlagos napi vízszükséglete 2,5-szerese az általa megevett szárazanyag-mennyiségnek. A nedves táplálékkal táplált kutya átlagosan kevesebb vizet iszik a nap folyamán a magasabb nedvességtartalom miatt (körülbelül 75%-kal kevesebbet.)

Összességében fontos, hogy figyeljünk az általunk választott eledel összetételére, és a lehetőségeinkhez mérten a legjobb minőségű tápot biztosítsuk kedvenceinknek. Hogy egészségesek és aktívak legyenek minden életkorban, ahhoz a megfelelő tápanyagok biztosítása elengedhetetlen.

diéta eledel életkor etetés ivás kutyaeledel

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!