hirdetés

Az elmaradt szűrés kutyád életébe kerülhet: így védekezz helyesen a szívférgesség ellen

Szénási Szimonetta

2024. július 25 - Képek: Getty Images Hungary

Dr. Balatonyi Lilla állatorvost kérdeztük, mikor ajánlott elvégeztetni a szívférgességet kimutató szűrővizsgálatot kedvenceinknél.

hirdetés

A túl későn diagnosztizált szívférgesség a kutya életébe kerülhet, így kiemelten fontos a megelőzés, valamint fertőzöttség esetén az időben elkezdett kezelés. Ehhez azonban rendszeresen szűrni kell az ebeket. Ez azért is lényeges, mert a már fertőzött állatnak adott megelőző készítmények szintén életveszélyes állapotot idézhetnek elő. Dr. Balatonyi Lilla állatorvossal a szűrővizsgálatok optimális ütemezéséről beszélgettünk.

A szívférgesség rendszeres szűrése életmentő lehet

A szívférgesség sokáig csak enyhe tüneteket okoz a kutyánál

Az egyik legalattomosabb betegségként is szokás emlegetni a szívférgességet, méghozzá okkal: a fertőzés a kezdetekben olyan általános tünetekkel jár, amikre sok gazdi fel sem figyel. Mire markánsabb jelzéseket küld a szervezet, gyakran már túl késő. Magát a kórt a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg okozza, amelyet a szúnyogok mint köztes gazdák terjesztenek. Ez azt jelenti, hogy ők csak átmeneti gazdatestet jelentenek a lárváknak, mígnem azokat vérszívás útján eljuttatják olyan állat szervezetébe, ahol azok ki tudnak fejlődni. Ez lehet kutya, macska, görény, illetve egyéb emlősök.

Az első fertőzést 2009-ben regisztrálták hazánkban mint külföldről behurcolt betegséget, ám azóta itthon is megjelentek a szívférgességet is terjesztő mediterrán szúnyogfajok, így az esetek száma évről évre markánsan növekszik.

Így fejlődnek ki a férgek a kutya szervezetében

 

A szúnyogokba a fertőzött állatok vérével jutnak a lárvák, amiket szintén vérszívás útján adnak tovább. A szívféreg lárvái a vérárammal a tüdőbe és a szívbe vándorolnak, ahol körülbelül 6-9 hónap alatt érik el kifejlett állapotukat. Ez 30-40 centiméter is lehet, és akár 7 évig is élhetnek. Ez idő alatt rengeteg problémát okoznak, ha pedig eltömítik az artériákat, az állat azonnal életét veszti.

A szívférgesség tünetei a kutya esetében

A betegség kezdeti tünetei lehetnek a levertség, az étvágytalanság, a fogyás, illetve a nem múló köhögés, amikhez idővel légzési nehézség, ájulás, a has felvizesedése, valamint vér felköhögése és orrvérzés is társulhatnak.

A kezdeti tünetek nagyon általánosak

A szívférgesség szűrése a kutya kölyökkorától elengedhetetlen

Fontos tisztában lenni a szívférgesség korai tüneteivel, ám mivel ezek nagyon általánosak, így nem biztos, hogy a kutya gazdája azonnal szívférgességre fog gyanakodni. A súlyosabb jelzések megjelenésekor pedig a kutya már olyan rossz állapotban lehet, hogy nem garantálható a kezelés hatásossága.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

Lényeges az eb életkora a szűrés tekintetében

Miként dr. Balatonyi Lilla rámutatott, mivel legalább 6 hónap kell a szívférgek kifejlődéséhez, így ennél fiatalabb kutyáknál megkezdhető a védekezés szűrés nélkül is. (Gondot a szűrés nélkül adott gyógyszerek akkor jelentik, ha már kifejlett férgek élnek a kutya szervezetében, amelyek elpusztulva a véráramba kerülve szintén érelzáródást idézhetnek elő.) Ám a mikrofiláriákat (lárvákat) kimutató úgynevezett Knott-tesztet elvégezve kiderül, elegendő-e a megelőzés, vagy kezelni kell-e a kiskutyát.

Minden esetben a saját állatorvossal egyeztetve ajánlott megkezdeni a védekezést is!

Ma már elérhetők tabletták, bőrre csepegtethető spot-onok, nyakörvek, sőt, létezik már olyan injekció is, amely 6 hónapnyi védettséget biztosít.

6 hónapos kornál idősebb kutya esetében azonban már elengedhetetlen a szívférgesség szűrése. A már említett Knott-teszt mellett az antigént detektáló Eliza-teszt elvégzése is lehetséges. Szerencsére a tapasztalatok alapján igen megbízható tesztekről beszélünk, amelyek elvégzésekor ritka mind a fals pozitív, mind a fals negatív eredmény.

A gyorstesztek pontos eredményt adnak; ez a teszt pozitív lett

Mint a doktornő hangsúlyozta, a szívférgesség egy nagyon könnyen megelőzhető betegség. Így ismét kiemeljük, mennyire fontos az említett készítmények folyamatos adagolása. Ám a rendszeres védekezés mellett is ajánlott évente elvégeztetni a szűrővizsgálatot.

Dr. Balatonyi Lilla a DOGZ Fesztivál és Konferencián

Dr. Balatonyi Lilla neve ismerős lehet, hiszen nemcsak számos állategészségügyi cikkünkben szólalt már meg szakértőként, de a tavalyi DOGZ Konferencián is nagy érdeklődésre tartott számot a városi kutyákat érintő leggyakoribb egészségügyi problémákról tartott előadása.

A DOGZ Fesztivál és Konferencián is meghallgathatod dr. Balatonyi Lilla tanácsait

Szeptember 7-én ismét meghallgathatod a doktornő értékes gondolatait a DOGZ Fesztivál és Konferencia külső színpadán. Ezúttal kedvenceink öregedése kerül fókuszba, valamint az, gazdiként mit tehetsz a folyamat lassítása érdekében. Úgy gondoljuk, ez az a téma, ami minden állattartó számára kulcsfontosságú.

A három helyszínen zajló rendezvény programelemeiről, valamint a jegyvásárlás részleteiről az alábbiakban tájékozódhatsz.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

dogz fesztivál és konferencia DOGZ-2024 dr. Balatonyi Lilla szívférgesség szűrővizsgálat

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!