Mit jelent a kutyánál a szeparációs szorongás?
2024. november 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 13 - Képek: Getty Images Hungary
A destruktív viselkedés gyakran akkor fordul elő, ha egy kutyát egyedül hagynak. Sok esetben a szeparációs szorongás eredménye.
A kutatások szerint 10 kutyából 8 nehezen birkózik meg azzal, ha egyedül marad. A 8 kutyából pedig a fele nem mutatja ennek a nehézségnek semmilyen jelét, így a gazdiknak nincs elég lehetősége, hogy felismerje a szeparációs szorongást. Pedig az megelőzhető és kezelhető!
Vannak egyértelmű jelek, amelyekről rövid időn belül felismerhetjük, hogy a kutyánk szorong. Ilyen például az ugatás vagy a bútorok megrágása, tönkretétele. Idesorolhatjuk a gazdi hazaérkezése utáni túlzott örömöt is. Kevésbé gyakori, vagy nehezen észlelhető jelek között van a remegés, zihálás, hányás. Előfordulhat önsérülés, például, ha a kutya a farkát harapja vagy túlzottan nyalogatja a mancsát. Esetleges ismétlődő viselkedések is előfordulhatnak, mint a körözés vagy a (folyamatos) ugatás.
Az egyik fő különbség a szeparációs szorongás és más egészségügyi problémák között az, hogy ezeket a tüneteket az egyedül hagyás idézi elő. A viselkedés a gazdi távozása előtt vagy után jelentkezik; lehet rövid időn belül, de előfordulhat, hogy akár fél órával később. Az egészségügyi problémákat minden esetben ki kell zárni állatorvos segítségével. A kutya viselkedése pedig könnyen megfigyelhető, ha kamerát telepítünk az otthonunkba, és a felvételen keresztül nyomon követhető az állat egész napos tevékenysége.
A szeparációval kapcsolatos viselkedésformák a családi kutyák leggyakoribb viselkedési zavarai közé tartoznak. Ezek gyakran nemcsak magát a kutyát érintik, hanem zavarhatja a környezetét is (például az ugatás.) Nehéz lehet kideríteni, hogy kutya miért reagál rosszul, ha egyedül marad. Különösen, mivel a kutatások azt mutatják, hogy a szeparációval kapcsolatos viselkedést a kutyák fele nem mutatja, amikor a gazdájával van.
Hasznos, ha a gazdi indulás előtt lemozgatja a kutyát egy nagyobb sétával, játékkal. Az egészségügyi séta mellett a mozgás után jólesik az ebnek is a pihenés, illetve kevesebb energiája marad akár a bútorok rágására. Legyen az állatnak elérhető helyen játék, amivel tudja szórakoztatni magát. Fontos, hogy ez a kutya számára megfelelő minőségű legyen. Érdemes többféle játékot tartani, és ezeket rendszeresen cserélgetni. Kutyafajtától és méretétől függően különböző rágókákat lehet otthon hagyni nekik, ezek is elterelik a figyelmüket a bútorokról, cipőkről.
Ha a kutyát zavarják az ablak alatt elhaladó emberek, van néhány tipp, hogyan lehet csökkenteni a zavaró tényezőket. Az egyik ilyen, hogy a függönyöket elhúzzuk, ezzel csökkentve a kutya látásterét az utcára, vagy ha a rádió bekapcsolva marad, ami tompítja a külső zajokat. Esetleg egy olyan szobában, lakrészben hagyd kedvencedet, ami nem érintkezik az utcafronttal. Ha tudod, hogy a kutyád szorong egyedül, lehetőségeidhez mérten 4 óránál tovább ne hagyd tovább magára.
Ha a kutyád a szorongás következtében csinál számodra nemkívánatos dolgot, ne büntesd, mert megijesztheti, és csak ronthatsz a helyzeten. Van lehetőség segítséget kérni szakembertől, és akár már néhány alkalom után is jelentős javulás jelentkezhet a kutyánál. Azért is fontos, mert minden alkalommal, amikor a kutya stresszel, stresszhormonok jelennek meg a szervezetben. Ez negatív, hosszú távú hatásokat okozhat a kutya fizikai és mentális állapotában.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek