hirdetés

Ezeket a szembetegségeket kutyáktól kaphatjuk el

Gerhát Petra

2024. augusztus 26 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Bár nagyon szeretjük őket, egyes esetekben nem árt az óvatosság, ha a kutyáktól nem szeretnénk kellemetlen szembetegségeket kapni.

hirdetés

Egyes, kutyák által terjesztett betegségek a gazdáik szemére is veszélyesek lehetnek. Bár legtöbben a fertőzéses, állatról emberre terjedő betegségek, a zoonózisok szemészeti vonatkozásaira gondolnak, ezek csupán egy részét képezik a háziállatokkal kapcsolatos emberi szemészeti problémáknak – írja az Egészségkalauz. Lássuk, milyen szembetegségeket kaphatunk el a kutyáktól.

Egyes szembetegségeket testkontaktussal kaphatunk el a kutyáktól

A kutyák által terjesztett betegségek elkerülhetőek 

A lap prof. dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével járta körbe a háziállatokhoz, házi kedvencekhez kapcsolódó szemészeti betegségek, sérülések kérdéseit.

A leginkább ismert szembetegségek a kutya élősködőihez kapcsolódnak. A kutya élősködő férge a toxokariázis nevű szem-, illetve idegrendszeri betegséget okozza. A féreg a kutya testéből a gyengébb immunrendszerű embereket, illetve a gyermekeket fertőzi meg.

A szem érhártyája felől az üvegtestbe haladó, hegesedő, a kórokozót körülvevő köteget képez, ami a látást jelentősen megrongálhatja. A betegséget általában késői formájában diagnosztizálják, ugyanis a csecsemő és a kisgyermek panaszait még nem tudja megfogalmazni.

A betegség alapvetően nem gyógyítható, legfeljebb a heges területeket lehet műtét során eltávolítani. A megelőzés a legfontosabb a betegség elkerülése érdekében. Ez háziállataink szakszerű és rendszeres parazitamentesítését, illetve a játékok és közös foglalkozások utáni alapos kézmosást jelenti.

A túl heves játék során is megbetegedhetünk

Traumás szemsérüléseket is okozhatnak a kutyáink

Nem csak a macskák, a kutyák is hajlamosak lehetnek egy-egy intenzívebb játék során a karmaikat használni. A véletlen balesetek során okozott sérülés lehet olyan mélységű és jellegű, ami érdemi ellátást, netán műtétet igényel a szakorvos szerint. Ilyen esetben fontos az, hogy orvos is lássa a sebesülést, ugyanis a sérüléssel vírusok, baktériumok juthatnak a hámréteg alá. A fertőzés a szaruhártya, illetve a szem mélyebb rétegeibe továbbterjedve súlyos gyulladásos betegséget okozhat.

Rendszeresen, főleg kisgyermekeken előfordul az is, hogy a kutya szemfoga véletlenül az alsó szemhéjba akad, és azt részlegesen leszakítja, ami azonnali műtéti ellátást igényel.

– írja a lap.

Egy óvatlan összefejelés a kutyánkkal is okozhat betegséget

A legtöbb sérülés azonban tompa szemsérülés, amit az ugrándozó kutya általában az orrával, fejével – csupa szeretetből – mér a gazda fejére. Ha az ütés szemet ér, a helyzet súlyos traumás sérüléshez is vezethet, mert a csarnokzug képletei berepedhetnek. A szemlencse részlegesen elmozdulhat, ami a szemnyomás megemelkedését, a csarnokvíz áramlás megromlását, esetleg az ideghártya sérülését és későbbi leválását eredményezheti.

Ez a sérülés csoport hosszabb távú következményekkel is járhat, mert amennyiben a csarnokzug beszakad, bereped, vérzik, idővel hegesedni is fog.

Ez a későbbiekben akár a szemnyomás jelentős megemelkedését okozhatja, ami akár évtizedekkel az eredeti sérülést követően másodlagos zöld hályogot eredményezhet.

„Ebben a magas szemnyomás miatt azon idegsejtek károsodása jelenti a betegséget, amelyek a retina (ideghártya) felől a fényinformációt az agyba juttatják. Ezek az idegsejtek nem pótolhatók, tehát az elveszett idegsejtekhez tartozó látótér és látás nem állítható vissza. Legfeljebb a további károsodás előzhető meg megfelelő kezeléssel” – összegzi a szemész szakorvos.

Néha a lelkesedés is következményekkel járhat, a gazda szeme is megsérülhet

Fontos, hogy a szemet ért tompa trauma mindenképpen alapos szemorvosi vizsgálatot igényel, ami tisztázza, hogy a sérülés enyhe vagy súlyos. A kérdés jelentősége főleg azért hangsúlyos, mert az állatokkal történő játék során szerzett szemsérülések egy része a gyermekeket érinti, akiknek a látása a nem megfelelő elsődleges és krónikus ellátás esetén egész életükre károsodhat.

A Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukómaspecialistája szerint a házi kedvencek szeretgetése mellett a velük való foglalkozás higiénés és traumatológiai szempontjaira is figyelemmel kell lennünk. A legjobb mindig a megelőzés, ám ha sérülés vagy annak gyanúja keletkezik, az érdemi, részletes és hozzáértő szemorvosi vizsgálat elvégzése javasolt.

Vannak olyan kutyák, akik a játék során kifejezetten dominánsak lehetnek. Arról, hogy miként tarthatjuk keretek között, biztonságosan a játékot, itt írtunk.

higiénia játék szembetegség zoonózis

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!