hirdetés

Ezért jó, ha ilyen tök kerül a kutya tányérjára

Berek-Halász Beáta

2024. október 26 - Képek: Getty Images Hungary

A sütőtök, dísztök, halloweeni tök: van köztük egészséges, de mérgező is a kutya számára. Melyikből adhatunk neki?

hirdetés

Az ősi kelta hagyományokból kialakult autentikus szokás az utóbbi években már hozzánk is eljutott, magával hozva a bulizós és játékos hangulatú attitűdöt. Az ijesztő, vicsorgó, világító töklámpás szimbólum a halloween jellegzetes kelléke, egy ír népszokás faragott karórépájából maradt meg az évszázadok során. A tököt viszont nemcsak díszként használjuk ebben az időszakban, hanem tányérunkon az ősz egyik alapélelmiszereként is jelen van. De vajon kerülhet sütőtök a kutya tálkájába is?

Ha hiszitek, ha nem, olyan ízletes csemegéről van szó, amely állatorvosi ajánlással tápláló kiegészítőként kutyánknak is kínálható. Tele van élelmi rostokkal, antioxidánsokkal, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A sütőtök alacsony kalóriatartalmú, és megfelelő formában segítheti kedvencünket a fogyásban is, ha épp arra lenne szükség.

Figyeljünk rá, nehogy a kutya sütőtök helyett dísztököt rágcsáljon!

A sütőtök előnyei a kutya számára

Rosttartalma miatt segíti az emésztést, ezért négylábú barátaink számára állatorvosok gyakran ajánlják gyomor- és bélrendszeri problémák kezelésére. Támogatja kedvencünk emésztését, segít fenntartani az egészséges bélrendszert. Emellett kiváló A-, C- és E-vitamin-forrás, valamint kálium, vas és egyéb tápanyagok forrása is, a kutyusok látásának javítására és az ízületi betegségek megelőzésére is tökéletes.

Tökből is megárt a sok

Mint minden ételt, a sütőtököt is csak mértékkel szabad kínálni, és nem árt állatorvos beleegyezését is kérni, hogy kedvencünk személyre szabottan kaphassa ezt a táplálékot. A sütőtökkel kapcsolatos potenciális veszélyt annak magas A-vitamin és béta-karotin-tartalma jelenti (amiből szintén A-vitamint állít elő a szervezet). Bár rendkívül hasznos, támogatja a szem és a szív egészségét, erősíti az immunrendszert, de túladagolása az érfalak károsodásához és ízületi fájdalmakhoz vezethet. Erre nekünk, embereknek is ugyanúgy figyelnünk kell, hisz semmit sem szabad nekünk sem túlzásba vinnünk. A túlfogyasztáshoz azonban rengeteg sütőtököt kellene adnunk a kutyusnak, ami az ajánlott mennyiség 10–1000-szeresét jelentené. Rosttartalma miatt egyes kutyáknak gyomorpanaszokat okozhat, így idősebb kutyáknak néhány evőkanállal, kölyköknek egy-két teáskanállal adhatunk. A legfontosabb az, hogy bármi újat kínálunk kedvencünknek, az ismertetést kis adagokkal kezdjük, hogy lássuk, hogyan reagál rá piciny szervezete.

Vigyázzunk, hogy kedvencünk a halloweentökre ne tegye rá a mancsát!

De hogyan is tálalhatjuk a sütőtököt mint csemegét a kutyánknak?!

A legtöbb kutya odáig van a pürésített, főtt sütőtökért, amelyet négylábú barátaink könnyebben emésztenek meg, mint a nyers formáját. Akár házi készítésű, akár konzerv, biztonságos a kutyák számára, de utóbbinál feltétlenül figyelnünk kell, hogy semmiképpen se tartalmazzon hozzáadott cukrot, valamint fűszereket, mert ezek károsak háziállatunk számára. Éppen ezért ne adjunk neki semmilyen tökkel töltött, embereknek való finomságot.

Érdemes tudni, hogy míg a legtöbb gyümölcs és zöldség magja tilos az állatok számára, a tökmagok egészségesek, fehérjékben és zsírsavakban, valamint ásványi anyagokban, például magnéziumban gazdagok. Az ómega-3 zsírsavak pedig csökkenthetik a bőrgyulladásokat, és akár meg is előzhetik a viszkető kiütések kialakulását. Akárcsak a pürét, kezdetben a magokat is módjával kínáljuk.

Hogyan kínáljuk a sütőtököt kedvencünknek?

És mi a helyzet a faragott tökökkel?

A halloweeni és dísztököket semmiképpen se adjuk kedvencünknek, és ne is hagyjuk, hogy beledézsmáljon. Ezek nagy mennyiségben tartalmaznak egy kukurbitacin nevű keserűanyagot, amivel a rovarok ellen védekeznek. Ez az ízét sem teszi valami kívánatossá, de ha a kutyus mégis megeszi, akkor gyomorgörcs, hányás, hasmenés és akár kiszáradás lehet a vége, ezért mindenképp forduljunk állatorvoshoz ilyen esetben.
Mivel a faragott díszeken olyan baktériumok, penészgombák jelenhetnek meg, amelyek mérgezőek szőrös barátunk számára, emellett külső részei, a levelek, szárak is felettébb veszélyesek, fulladást és bélelzáródást okozhatnak, így csak olyan helyre tegyük őket, ahol kedvencünk biztosan nem fér hozzá.

kutya sütőtök táplálék

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!