hirdetés

Akaratlanul is stresszeled a kutyád az ilyen hangokkal

Berek-Halász Beáta

2024. október 22 - Képek: Getty Images Hungary

Számos tényező befolyásolja, hogy kutyánk milyen érzelmi hangulatba kerül. Fontos lehet azzal számolnunk, hogy az őket érő stressz forrása sajnos mi magunk, a gazdik is lehetünk.

hirdetés

Régóta tudjuk, hogy a stressz milyen komoly hatással van az ember egészségére, azonban valószínűsíthető, hogy ez az állatok esetében is hasonlóképpen igaz. Több alkalommal írtunk már róla, hogyan ismerheted fel, ha stresszes a kutyád, és arról, mennyire fontos, hogy próbáljuk megtalálni és megszüntetni a forrását. De az is előfordulhat, hogy ezt a stresszt épp mi magunk okozzuk.

A kutyák stressz-szintje megemelkedik, ha sírást hallanak

Átveszik a hangulatunkat

Az ELTE 2024-es, kutyákat vizsgáló tanulmánya rávilágít arra, milyen nagy hatással vannak a kutyusokra az emberek érzelmi reakciói. A tanulmányból kiderül, hogy mind a pozitív, mind a negatív érzelmi hangok felkeltik az érdeklődésüket, és megfigyelték, hogy a kutyák a stressz jeleit mutatták, amikor emberi sírást vagy egyéb negatív érzelmekhez kötődő (ingerült, hangos) hangokat hallottak. Ez arra utal, hogy képesek átvenni az ember érzelmi állapotát. Ezt a jelenséget, amelyet „érzelmi fertőzésnek” nevezünk, eddig csak fajon belül figyelték meg, ezért különleges, hogy a kutyák és az emberek között is létre jön. Az azonban nem egyértelmű, hogy ezt a kutyák emberekkel kialakult szelekciója segíti elő vagy ez az érzelmek univerzális hangjelzéseiből fakad.

Az emberi szorongásos hangokra, mint a sírásra vagy az ideges, hangos beszédre, a kutyák egyfajta magasabb intenzitású izgalmi állapotba kerülnek, negatív érzelmeket mutatnak, stresszessé válnak. Tehát elmondhatjuk, hogy akármennyire is távol álljon tőlünk, de mi magunk is stresszforrásokká válhatunk kis barátaink szemében.

Kutyák és a csecsemők kapcsolata

Egy gyermek érkezése a családba szintén stresszt jelenthet, amíg meg nem szokja a kutya a jelenlétét. Egyes kutyák nagyon érzékenyek  a gyereksírásra, de ahány egyéniség, annyiféleképpen reagál az adott helyzetre. Akadnak olyanok, akik vonyítanak, ugatnak, fel-le járkálnak keresve a hang forrását, de vannak olyan ebek is, akiket egyáltalán nem zavar. Érdemes a gyermek születése előtt már foglalkozni a kutyussal, és hozzászoktatni egy olyan környezethez, ahol a gyermekzsivaj mindennapos, így a későbbiekben már nem fogja felzaklatni őt, ha ilyesmivel szembesül.

A gyermek sírása is lehet a stressz forrása a kutyák számára

Mi lehet még stressz a kutyák számára?

Nem is kell nagy dolgokra gondolnunk azzal kapcsolatban, hogy mi zavarhatja össze kedvenceinket. Stresszessé válhatnak attól, hogy unatkoznak, frusztráltak, félnek vagy szoronganak valamitől. A napi rutin megváltozása, kevesebb testmozgás vagy valamely családtag hiánya vagy akár elvesztése is problémát okozhat.

De mit tehetünk mi? Mivel segíthetünk kedvencünknek?

Az első és legfontosabb lépés a helyzet felismerése. Ha már tudjuk, mit kell keresnünk, sokat segíthet annak érdekében, hogy szőrös társunk jobban érezze magát, valamint hogy megtaláljuk a legjobb módszert a megnyugtatására.

A stressz jelei a következők lehetnek:

  • ásítás (hacsak nem fáradt),
  • zihálás legörbült nyelvvel,
  • előre-hátra lépegetés, hátrahajtott fülek,
  • kitágult pupillák,
  • vöröses a szemek környéke,
  • látható a szemfehérje (bálnaszem),
  • étvágytalanság,
  • farkukat a lábuk közé húzzák,
  • lekuporodnak,
  • hasmenés vagy fokozott székletürítés,
  • remegés vagy reszketés is (ha nem fázik vagy izgatott).

Az utóbbiakat egészségügyi problémák is okozhatják, ezért ha ilyesmit tapasztalunk, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.

Ha felismertük a helyzetet, hogy kedvencünk stresszes állapotban van, és természetesen bármilyen más problémát kizártunk, adjunk időd neki. Ha megoldható, tartsuk távol az őt zavaró körülményektől, alakítsunk ki neki saját kis búvóhelyet, ahol nyugodtan megpihenhet. Semmiképpen se büntessük, pláne ha védekező magatartást tanúsít, mert az még jobban megterheli. Ha abba is hagyja a morgást, ugatást, lehet hogy a harapás lenne a következő, amit tesz. Éppen ezért maradjunk mindig higgadtak, beszéljünk nyugodtan és ugyanúgy, ahogy embertársainkhoz, feléjük is forduljunk türelemmel az adott szituációban.

Fontos, hogy felismerjük a stressz jeleit a kutyák viselkedésében

Kedvenceink imádnak sétálni, hát vigyük őket. Egy jó kirándulás a zöldbe nemcsak nekünk stressz levezető, hanem nekik is. Nemcsak a fizikai egészségükre van jó hatással, hanem a mentális jóllétüket is javítjuk azzal, hogy szimatolhatnak, nézelődhetnek a séta közben.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Ha kutyánk az agresszió jeleit mutatja, és a fentebb említett módszerekkel már nem tudjuk kezelni kedvencünkkel kapcsolatos problémákat, akkor mindenképp forduljunk szakemberhez. De jobb, ha nem várjuk meg, hogy kritikus legyen kutyánk állapota. Egy szakember mindig fog tudni tanácsot adni, vagy képes lesz azonosítani a probléma forrását. Egy állatorvosi vizsgálat mindenképp javasolt, ami kizárhatja, hogy valamilyen betegség, fájdalom áll a viselkedés hátterében. A következő lépés pedig egy tréner felkeresése, aki segítségünkre lehet a helyzet megoldásában.

Ha érdekel, hogyan határozhatod meg kutyád stressztűrő képességét, kattints ide.

ELTE kutatás kutya stressz tanulmány

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!