hirdetés

Így hat a szorongás és a stressz a kutya egészségére

Szénási Szimonetta

2025. február 6 - Képek: Getty Images Hungary

Az mára szerencsére köztudott, hogy a folyamatos stressz, valamint a szorongás károsan hat nemcsak a lelki és a mentális, de a fizikai egészségre is. Nincs ez másként a háziállatok esetében sem! Nézzük, milyen tünetek jelzik a bajt, valamint azt is, miként segíthetsz négylábú társadon!

hirdetés

Miként az állatorvosok is felhívják rá a figyelmet, sok gazda kedvence viselkedésbeli változásait, engedetlenségét, esetenként agresszív megnyilvánulásait betudja annak, hogy az állat rossz, neveletlen. Holott ezek hátterében gyakran krónikus stressz áll, ami nagyon megviseli a kutya egészségét.

A stressz az állatokat is megviseli

A folyamatos stresszelés vagy szorongás befolyással van a hormonháztartásra, a megnövekedett stresszhormonszint (a kortizol) pedig számos testi folyamatot negatívan befolyásol. A stressz a kutya esetében is

megnövelheti olyan súlyos panaszok, mint a cukor- vagy a szívbetegség, a vérnyomásproblémák, a hormonális zavarok, valamint a daganatos elváltozások kockázatát.

És a lista nem teljes! Így egyértelmű, hogy ezt a faktort mihamarabb ki kell iktatni az állat életéből.

Milyen tünetek jelzik, hogy a kutya stresszes?

A nyugtalan vagy túl sok/túl kevés alvás, a megváltozott étkezésbeli szokások (a megszokotthoz képest túl sokat, vagy épp kevesebbet fogyaszt az állat), ahogy az addig kedvelt elfoglaltságok (például a játék vagy a séta) iránti érdeklődés elvesztése mind intő jelek.

Ugyanígy a túlzásba vitt önápolás, mint a mancsok folytonos nyalogatása vagy rágása is igen jellemző; ez egyfajta kényszercselekvés az állat részéről. Szintén jelzésértékű, ha a kutya hirtelen nagyon vokálissá válik, azaz folyton ugat, nyüszít, ahogy az ellenkezője is, ha hirtelen a hangját sem lehet hallani.

A testbeszéd esetében a folyton behúzott farok, a hátracsapott fülek, a merev testtartás és a feszes izmok jelezhetik a feszültséget. Ezeken túl a már említett viselkedésbeli változások is idetartoznak. Ha mindig energikus, barátságos kedvenced hirtelen unottá, visszahúzódóvá, vagy egyenesen barátságtalanná válik, mindenképp gyulladjon ki a képzeletbeli vörös jelzés!

A viselkedés hirtelen megváltozása is stresszre utalhat

Mitől lehet stresszes egy kutya?

Az állatok esetében is számos oka lehet a stresszelésnek. Ilyen minden környezeti változás: egy költözés, a megszokott sétaútvonal elhagyása, a napi rutin felborulása, egy szeretett családtag vagy társállat elvesztése, vagy épp egy új érkezése. Gyakori, hogy a gazda munkahelyet vált, ami hatással van kedvence mindennapjaira. De egy kisbaba vagy egy új kutya érkezése is tipikus stresszforrások.

Mit tegyél, ha úgy tűnik, kutyád stressztől szenved?

A legfontosabb, hogy először lássa állatorvos kedvencedet. Mivel a felsorolt tünetek jelentkezhetnek valamilyen egészségügyi probléma következtében, így az első lépés ennek a felderítése. Továbbá a doktor a személyre szabott stresszkezelésben is segítséget tud nyújtani, hiszen utánad ő ismeri a legjobban az ebet. Előfordulhat, hogy szükség lesz valamilyen nyugtató hatású készítményre is, ami felől szintén az orvosnak kell döntenie.

Fontos, hogy mindenképp lássa orvos a kutyát

Ezeken túl, amit te megtehetsz, hogy megvizsgálod a kutya környezetét, mi válthat ki szorongást belőle. Ha nemrég született kisbabád, vagy épp túl vagytok egy költözésen, akkor könnyű dolgod lesz. Azonban máskor nehezebb fényt deríteni a stressz forrására. Megeshet, hogy számodra nem is bír jelentőséggel a dolog, azonban az állatnak felborította az életét. Erre igaz lehet a már említett sétáltatási szokások megváltozása. Az is előfordulhat, hogy a szomszédból elköltözött a négylábú pajtás, akit kutyád hiányol. Ezek csak ötletek, de ennek mentén érdemes átgondolnod, nálatok mi történhetett.

De arra is kell gondolni, hogy nem a kutya életkorából fakad-e az érzékenység? Ahogy házi kedvenceink idősödnek, ők is egyre érzékenyebbé válnak minden változásra.

Módszerek stressz ellen

Ha megjártátok a rendelőt, és arra is sikerült rájönnöd, mi aggaszthatja szőrös barátodat, az alábbi módszerekkel segítheted helyrebillenteni a nyugalmát.

  • Tölts vele minél több időt! Ha új munkád lett, és téged hiányol az eb, fontos, hogy a szabadidődben legyetek minél többet együtt. Játsszatok, tanuljatok trükköket, menjetek el egy pluszkörre.
  • Hallgassatok zenét! A zene az állatoknak is segít ellazulni. Ebben a cikkünkben találsz pár ötletet, mit érdemes betenned a nyugalom érdekében.
  • Legyen otthon nyugalom! A feszült légkör és a kiabálás nagyon megviseli az állatokat. Ahogy az is, ha csendben stresszelsz. Hiszen tudod, hogy kutyád a legkisebb rezdülésedet is érzékeli, és mindig tudja, hogyan érzed magad éppen. Ezért fontos, hogy te is megtanuld levezetni a feszültségedet.
  • Biztosíts kedvencednek egy nyugodt zugot, ahová békében elvonulhat, és ahol senki sem zavarja,
  • A feromonos készítmények segíthetnek a megnyugvásban. Többféle termék kapható, a spraytől kezdve a diffúzoron át az illatosított játékokig.
  • Próbáld ki a masszázst! A kutya masszírozása segíthet a stressz mérséklésében. Ebből a cikkünkből elsajátíthatod a helyes technikát.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

feromonok idős kutya költözés kutyával krónikus betegség stressz szorongás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!