Gyanúsan sokat szellent a kutya: mi okozza és mit lehet tenni ellene?
2020. október 30
2020. október 30
Egyesek néha azzal viccelődnek, hogy ha nem lenne a kutya, nem lehetne rákenni senkire az emberek által eleresztett “galambokat”. Végül is, a kiváltó okokat tekintve alig különbözünk egymástól.
Mivel a kutya a civilizálódott életmód hatására szinte ugyanazokkal az élelmiszerekkel találkozik, mint az ember, az ő szervezetében is létrejöhetnek az emésztéssel kapcsolatos egészségügyi problémák. Nem csak az összetevők vagy az adalékanyagok, de az étkezés módja vagy meglepő módon az eb fajtája is befolyásolhatja a panaszok kialakulásának esélyét. Lássuk, mitől szellent olyan gyakran kedvenced!
A felfúvódást okozhatják az embert is puffasztó élelmiszerek, mint a hüvelyesek, a tejtermékek, a keresztesvirágúak – például a karfiol – , egyes gyümölcsök, illetve a zsíros, fűszeres, vagy cukros ételek.
Az is lehetséges, hogy kutyád ételérzékenységgel küzd, ebben az esetben gyakorlatilag bármire reagálhat így, leggyakrabban azonban a laktóz vagy a glutén váltja ki a panaszokat.
Az adalékanyagok, állományjavítók és ízfokozók fogyasztása szintén eredményezhet sűrű szellentéseket. A főbűnös többnyire a karragén, amit zselésítőként, sűrítőként adnak a konzerveledelekhez, és egyes ebeknél irritábilis bél szindrómát okozhat.
Természetesen az sem tesz jót, ha a kutya rendszeresen a szemétből lakmározik, mert bár gyomorsava hatékonyabban semlegesíti a penészes, rothadásnak induló toxikus maradékokat, egy esetleges szalmonellafertőzést az sem képes kivédeni.
A gyakori gázképződést általában az alábbi betegségek eredményezhetik:
Ezek többnyire más kellemetlen tünetekkel is együtt járnak, pl. hasmenéssel vagy székrekedéssel, fogyással, hasi fájdalommal, étvágytalansággal vagy fokozott szomjúságérzettel. Minél hamarabb vidd orvoshoz a kutyát, ha ezeket tapasztalod rajta!
Azok a kutyusok, akik hajlamosak a habzsolásra, vagy fajtájukból adódóan nyomott az orruk, akaratlanul is levegőt nyelnek étkezés és ivás közben. Ha nem a szájukon át távoznak a légbuborékok, az emésztőrendszerükön áthaladva bélszél formájában hagyják el a testüket.
A szakértők a speciális etetőtálat javasolják a probléma orvoslására. Ez nem csak a túl vehemens evést akadályozza meg, de az eb intelligenciáját és problémamegoldó készségét is fejleszti.
A megszokott élelem átmenet nélküli bevezetése okozhat felfúvódást és egyéb panaszokat kutyádnál. Az a megoldás, hogy fokozatosan kevered az új tápot vagy konzervet a régihez, hogy az állat szervezetének legyen ideje alkalmazkodni a különböző összetevőkhöz.
Tudtad? Ha az orvos kizárta és/vagy meggyógyította a puffadást okozó betegséget, érdemes konzultálnod vele a probiotikus táplálékkiegészítők alkalmazását illetően. Természetesen nem csak az emberek, a kutyák bélflórája is képes felborulni antibiotikum-kúra vagy más zavaró tényezők hatására.
Szerencsére ma már számos kisállatpatika kínál különféle formákban (por, gél, tabletta vagy folyadék) adagolható kutyaprobiotikumokat, melyek visszaállítják az eb természetes baktériumflóráját.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek