hirdetés

Végzetes is lehet egy őszi séta – ezekre figyelj!

Mádi-Krezinger Cintia

2024. október 8 - Képek: Getty Images Hungary

Beköszöntött a hidegebb idő, a levelek hullásával pedig kutyádra is több veszély leselkedik a szabadban. Soroljuk, mire figyelj.

hirdetés

A kutyák sokszor olyanok, mint a kisgyerekek: egy pillanatra sem téveszthetjük őket szem elől, nehogy valami butaságot csináljanak. Ez a veszély a séták során még nagyobb, főleg, ha a kedvenced hajlamos mindent megkóstolni és felnyalni a földről. Egyes természetes és mesterséges anyagok leginkább az ősz beköszöntével kerülhetnek a kutya közvetlen közelébe, elfogyasztásuknak pedig akár végzetes is lehet a következménye.

Nő két kutyát sétáltat ősszel

Fagyálló

Az őszi-téli időszakban használatos vegyszerek közül talán a legrosszabb az autókban használt fagyálló. Elég, ha az utcán egy autóból kifolyik egy kicsi, amit a kutya sétáltatás közben megtalál. Édes ízű, és a kedvencek számára nagyon finom, a benne található etilénglikol azonban rendkívül mérgező; már viszonylag kis mennyiség is komoly vesekárosodást okozhat, és akár halálos is lehet. A mérgezés legszembetűnőbb tünete a zavartság – a kutya úgy viselkedik, mintha részeg lenne. Ha ezt tapasztalod, azonnal irány az állatorvos, ugyanis minél hosszabb az etilénglikol elfogyasztása és a kezelés megkezdése közt eltelt idő, annál jobban romlanak az állat túlélési esélyei.

Rágcsálóirtó szerek

A hideg idő közeledtével egyre több rágcsáló igyekszik behúzódni melegebb helyre, ami ellen a lakóházak üzemeltetői gyakran különböző irtószerekkel védekeznek. Sose engedd, hogy a kutyád előtted szaladjon le vagy fel a lépcsőn, és esetleg egy mérget tartalmazó csapda közelébe kerüljön. Szerencsére egy-egy ilyen szerrel történő találkozás az esetek többségében nem okoz problémát, de a folyamatos kitettség befolyásolhatja az állat véralvadási képességét.

A természetben is találkozhattok mérgező dolgokkal

Lehullott levelek és a dió

A kutyák többsége imád az avarban szaladgálni és fejest ugrani a levélkupacokba. Ám nem árt az óvatosság: a levelek között baktériumok és penész telepedhet meg, amelyek lenyelése gyomor- és bélrendszeri problémákat okozhat. Ám nem csupán erre kell figyelni. A séták során veszély forrásai lehetnek a lehullott termések is. Ha kedvencünk összetört diót talál, minden bizonnyal lelkesen ráveti magát. A dió fogyasztásával önmagában nem lenne probléma, ha nem penészes, de ha héjdarabokat is nyel a kutyus, akkor a hegyes, éles darabok sérülést okozhatnak a gyomorban és a bélrendszerben.

Gesztenye

Noha a kutyák általában nem keresik aktívan a lehetőséget a gesztenye fogyasztására, előfordulhat, hogy az őszi sétáltatás során a kíváncsiság következtében a kedvenced szájába kerül a termés. Bár a mérgezés súlyos esetei ritkák, a gesztenye lenyelése szájnyálkahártya-irritációt, nyáladzást, hányást, hasmenést és hasi fájdalmat okozhat. A gesztenye héjának és magjának emésztőrendszerbe kerülése pedig bélelzáródáshoz vezethet. Sétálás közben ne téveszd kedvencedet szem elől, hiszen a városi parkokban, erdőkben is rengeteg a gesztenye, és elég egy óvatlan pillanat, hogy megtörténjen a baj.

Makk

A gesztenyéhez hasonlóan a makk is veszélyt jelenthet a kutyák számára. A termésben található csersav kellemetlen tüneteket okozhat az állatnak; nagyobb mennyiségben elfogyasztva károsíthatja a májat és a vesét, de a lenyelt makk bélelzáródáshoz is vezethet. Ha a kedvencednél hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, letargiát tapasztalsz, és korábban az avarban keresgélt, mielőbb keressétek fel az állatorvost. Különösen a kölyökkutyák esetében létfontosságú a mihamarabbi szakszerű ellátás.

Kutya sétál az őszi erdőben

Ritkán hallott veszély, erdei séták után

Nem meglepő, ha még sosem hallottál erről a betegségről, hiszen csupán 2010 szeptembere óta kutatják ezt a sétáltatással összefüggő rejtélyes kórt. A szezonális kutyabetegség (SCI – seasonal canine illness) eseteit általában augusztustól novemberig regisztrálják. Bármilyen méretű, korú és fajtájú kutya megbetegedhet, a tünetek általában egy-három nappal az erdőben tett sétát követően jelentkeznek.

Tünetei közé tartozik a hányás, a hasmenés, a letargia, a hasi fájdalom, a láz és az izomremegés. A betegség eredete még mindig ismeretlen, a legvalószínűbb okozói az apró narancssárga atkák, amelyek a hosszú fűről és sűrű növényzetről ugranak át az ott sétáló emlősökre, így a kiránduló kutyákra is. Ha már a kutyára kerültek, két-három napig táplálkoznak a vékony bőrfelületeken, például a fül előtt, a fül alatt vagy az ujjak között (bár néha a hason, hónaljban, állon és ajkakon is előfordulhatnak).

Az SCI életveszélyes; kezeletlenül gyorsan kiszáradáshoz és halálhoz vezethet. Azonnal vidd el háziállatodat orvoshoz, ha a fenti tünetek bármelyikét észleled – különösen akkor, ha három napon belül erdőben sétáltatok.

Kisebb a veszély, ha a séták során jól látható a kutya

Világító pálcák

Rövidülnek a nappalok, a délutáni séták idejére így egyre sötétebb van. Sok gazdi emiatt világító nyakörvet vagy láthatósági mellényt ad kedvencére, nehogy véletlen elcsatangoljon. Ha te is valamilyen világító kiegészítő használatát fontolgatod, semmiképp se essen a választásod az eltörést követően világító pálcákra, nyakláncokra. A kutyák imádnak mindent megrágni, a termékben található kémiai anyagok azonban rendkívül irritálhatják az állat szervezetét. Általában nyáladzást, habzó szájat, hányást és gyomorfájdalmat okoznak.

Bár tagadhatatlanul hasznosak a világító eszközök, és mi is támogatjuk a használatukat, legjobb, ha kifejezetten állatok számára gyártott felszerelést használsz.

kutyasétáltatás mérgező növények őszi veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!