hirdetés

Ezt tedd, ha sérülést találsz a kutyád szájában

Szénási Szimonetta

2024. november 18 - Képek: Getty Images Hungary

Fontos leszögezni, hogy mindennemű elváltozás vagy sérülés azonnali állatorvosi ellenőrzést igényel, mérettől és elhelyezkedéstől függetlenül. Vegyük sorra, milyen problémák állhatnak a szájüregi problémák hátterében.

hirdetés

Ha a kutya szájüregében bárminemű sérülés, duzzanat, vérzés jelentkezik, azt nagyon komolyan kell venni. A sebesülések származhatnak éles tárgyaktól, például egy játéknak használt fadarabtól vagy élesebb csontvégtől, amelyek komolyabb sebet ejthetnek az eb fogínyén, és szükség lehet azok kezelésére is. Itt hangsúlyoznánk, hogy játszani kizárólag biztonságos eszközökkel engedd kedvencedet, amelyek körébe nem tartoznak a botok, a könnyen törő műanyag játékok, a szétharapható labdák, ahogy a teniszlabda sem. Utóbbi túl kemény, ezáltal rágcsálása nem tesz jót az állat fogazatának. Továbbá mindezek nemcsak sérülésveszélyesek, de lenyelésük belső sérülésekhez, bélelzáródáshoz, vagy akár -perforációhoz is vezethet. Valamint meg is akadhatnak az állat torkán.

Rendszeresen ellenőrizd kedvenced szájüregét, például fogmosás idején

A duzzanatok hátterében ciszták, tályogok, de rosszindulatú elváltozások is lehetnek, így még a legapróbb pukli esetén is vidd el négylábú társadat az orvoshoz. Ezt hangsúlyozta dr. Szabolcs Nóra onkológus is az idei DOGZ Fesztivál és Konferencián tartott előadásában. Az idejében felismert rákos folyamatok kezelésének prognózisa sokkal jobb, és ezzel rengeteg szenvedéstől kímélhető meg a kutya.

Mivel az érintett terület minden esetben nagyon érzékeny, így azt nem szabad piszkálni, nyomogatni, különben fennáll annak a veszélye, hogy az állat fájdalmában megharap.

Elváltozások megjelenhetnek a fogínyen, a nyelven, a fogak tövében, a szájpadláson, így fontos, hogy rendszeres időközönként alaposan átnézd kedvenced száját. Ne feledkezz meg a nyelv alatti területről, a fogíny elülső, illetve hátulsó részéről, valamint az említett szájpadlásról sem.

Ehhez hozzá kell szoktatnod a kutyát, így a legjobb, ha először játékosan próbálkozol. Hozzákapcsolhatod a fogmosáshoz is, amit minimum másnaponta ajánlott beiktatni az eb életébe.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

Mit fog tenni az orvos?

Az állatorvos először szemrevételezi a kutya szájában levő sérülést. Ha nem tárgy okozta sebesülésről, fogászati problémáról (letört fog, fogkövesedés okozta ínygyulladás, periodontális betegség stb.) van szó, akkor szükség lehet röntgenre, mintavételre és vérvételre is. Súlyosabb esetben fejlettebb képalkotó eljárást, CT-t vagy MRI-t is kérhet a doktor.

Minden gyanús sérülést, duzzanatot meg kell mutatni az orvosnak

Az eredmények függvényében dől el, milyen ellátást fog kapni az eb. Rákos elváltozás esetén műtétre is sor kerülhet, de rendelkezésre állnak különféle kemo-, valamit sugárterápiás kezelések is. Sérülés és ciszták esetén antibiotikumot, gyulladáscsökkentőt és fájdalomcsillapítót is írhat fel az orvos, de a ciszta vagy tályog feltárása is indokolt lehet.

A köztudatban még él a csontot rágcsáló kutya képe, amit gyakran a kutyás ábrázolások vizuálisan is megerősítenek. Ám egyáltalán nem mindegy, milyen állat csontját adod rágcsálni kedvencednek!

Ebben a cikkben dr. Bodó Andrea állatorvos veszi sorra, mely csontfajták tiltottak, és mely típus a biztonságos a kutya számára.

A fentebb említett, akár életveszélyes problémák elkerülése végett fontos, hogy tájékozott legyél ebben a kérdésben!

csont rák sérülés vérvétel

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!