Kell a rost a kutyának? Nem csak a fogyásban segít
2021. augusztus 10
2021. augusztus 10
Köztudott, hogy a rost nagyon jót tesz az emberek bélműködésének. Emellett a kutyák számára is kedvező. Miben van sok rost és miért fontos, hogy kedvenced eleget kapjon belőle?
A megfelelő kutyatáp kiválasztásakor hajlamosak az emberek átsiklani a rosttartalmon. Pedig ez is nagyon fontos tényező. A rostok egyik legismertebb jótékony hatása az, hogy rendkívül hasznosak a bélrendszernek. Segítik az emésztést, fellazítják a székletet, de ha kell, hasmenésre is jók. Előbbi okán a túlsúllyal szemben vívott harcban is kedvenced hasznára lehetnek.
A rostok egyik legismertebb jótékony hatása, hogy segítik az emésztést. A többi pozitívum is főleg ehhez kapcsolódik, hiszen ez a kulcsa azoknak is (például egészséges súly megőrzése, székrekedés elkerülése, stb.) A rostokat az eb belében található hasznos baktériumok zsírsavakká erjesztik. Ezek pedig segítenek megelőzni a rossz baktériumok elszaporodását, emellett segítik a belek felépülését egy emésztési probléma után.
Ehhez kapcsolódóan a rost csökkenti a vastagbélrák kockázatát, mivel gyorsítja az anyagcserét, így az eb által fogyasztott káros, esetleg rákkeltő anyagok hamarabb távoznak a szervezetből. Emellett a hasmenés, illetve a székrekedés kellemetlen tüneteire is ellenszer lehet.
A rost a túlsúlyos kutyák számára kiváló tápanyag, hiszen az ezt tartalmazó ételek hamarabb adnak teltségérzetet még akkor is, ha az adag a szokásosnál kisebb. Ezért, ha kedvenced elhízott, érdemes áttérnie magasabb rosttartalmú étrendre.
Bizonyos, a kutyák szervezete számára emészthetetlen rostok lassítják az emésztést, ezzel egyidejűleg a tápanyagok felszívódását. Ez pedig megakadályozza a vércukorszint emelkedését, ami segít kutyád szervezetének abban, hogy könnyebben megbirkózzon a betegséggel. Éppen ezért ajánlanak gyakran magas rost- és kevés zsírtartalmú tápokat a cukorbeteg kedvenceknek. A pontos diétáról kérd ki állatorvosod véleményét!
A bűzmirigy két kis szövettasak a kutyák hátsó felénél. A zsákok belsejében váladék termelődik, ami kiürül, amikor az eb székel. Azonban bizonyos esetekben a mirigyek nem ürülnek maguktól. Előfordulhat, hogy a széklet nem elég kemény, de az elhízás is okozhatja. Akár teljesen egészséges, kistestű kedvenceknél is probléma akadhat. Ha pedig a tasakok nem tudnak maguktól kiürülni, akkor begyulladnak. Amennyiben a problémát nem genetikai okok váltják ki, hanem életmódbeli gondok, érdemes áttérni magas rosttartalmú étrendre. A zab, az árpa és az azokból készült korpa, az édesburgonya, a lenmag és az útifűmaghéj, továbbá általában a nem oldható rostok hozzájárulnak az egészséges állagú székletképződéshez.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek