hirdetés

A rák 5 korai figyelmeztető jele kutyáknál

Diósi Szilvia

2024. július 31 - Képek: Getty Images Hungary

A becslések szerint minden negyedik kutyánál diagnosztizálnak rákot az élete során, és a 10 évnél idősebb kutyák fele belehal. A tudósok gyanúja szerint ennek a betegségnek a gyakorisága több tényezőnek köszönhető. Többek között a hosszabb élettartamnak, a szelektív tenyésztésnek, a környezeti tényezőknek és a jobb diagnosztikai vizsgálatoknak. A jelek korai felismerése javíthatja kutyád esélyeit arra, hogy legyőzze a betegséget, és hosszú, boldog életet éljen.

hirdetés

Számos jel utalhat arra, hogy kutyád rákos, és minél hamarabb észreveszed ezeket, annál hamarabb lehet velük foglalkozni. Ahogy az embereknél, a kutyák rákját is akkor lehet a legjobban kezelni, ha korán felfedezik.

A rák jeleinek korai felismerése életet menthet

1.) Furcsán viselkedik

A szakértők szerint sok kutya kezd el szokatlanul viselkedni, amikor megjelenik nála a betegség. A rák jele lehet a viselkedésváltozás akkor is, ha valamilyen csekélységről van szó. Ez lehet olyan egyszerű dolog, mint az, hogy már nem könyörög a reggeliért vagy nehezen alszik el. De eltávolodhat az eb a családtól is, vagy nem akar már sétálni menni. Az is előfordulhat, hogy a szokásosnál letargikusabbnak tűnik. A változás lehet enyhe vagy súlyos, és történhet gyorsan, vagy napok, hetek alatt.

Ezek a viselkedésbeli változások azt jelezhetik, hogy a kutyának fájdalmai vannak. A legtöbb rákos megbetegedés szisztémás gyulladást okoz a szervezetben, és a gyulladás miatt rosszul érezheti magát a négylábú.

A rák jelei apróságok is lehetnek

2.) A rák jele lehet, ha hirtelen nagyon szomjas a kutya, és sokat pisil

Néhány rákos kutya szüntelenül iszik. Gazdáik általában nem veszik ezt észre, amíg már óránként vagy kétóránként kell kiengedni pisilni az ebet, vagy akár baleset is történik a lakásban. A szakértők szerint egyes rákos megbetegedések növelik a szervezet kalciumszintjét, ami miatt a kutya különösen szomjas lehet. Más ráktípusok a vesékre hatnak, ami miatt többet kell pisilnie az állatnak. A rák belső vérzést is okozhat, és a vérveszteség miatt a szokásosnál is szomjasabbnak érezheti magát a négylábú.

3.) Csomók a kölyöknél

Ez nyilvánvalónak tűnhet, de nagyon fontos, hogy figyeljünk az új dudorokra és csomókra. Az idősebb kutyáknál gyakran alakulnak ki jóindulatú bőrelváltozások és zsíros kinövések, és sok tulajdonos azt feltételezi, hogy az új csomók ugyanolyanok, pedig minden egyes darabot külön meg kell vizsgáltatni. Az olyan új dudorok, amelyek szilárdak, szabálytalan alakúak, vagy gyorsan változik a méretük, textúrájuk vagy színük, rákosak lehetnek.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

4.) A sántítás is lehet a rák jele

Különösen a nagy fajtáknál, ízületi vagy csontdaganatok alakulhatnak ki a lábakban. Ezek megnehezíthetik a kutyák számára a mozgást, és általában az egyik lábon fordulnak elő. A legjobb megröntgeneztetni egy állatorvossal, hogy kiderüljön, erről van-e szó, vagy a tumor jóindulatú, esetleg lágyrészsérülés lesz a ludas a sántításban.

Mindenképpen vigyük el a kutyát az állatorvoshoz, ha változást észlelünk a testén vagy a viselkedésében

5.) Megmagyarázhatatlan fogyás vagy lecsökkenő étvágy

Ha hirtelen lefogyott a kutya anélkül, hogy bármit is változtattál volna az étrendjén vagy fizikai aktivitási szintjén, az szintén a rák jele lehet. A szervezetük több energiát használ fel a betegség leküzdésére, ezért állhat be a fogyás. Az emésztőrendszerben lévő daganatok a tápanyagok felszívódását is zavarhatják, így a kutya ennek következtében is válhat soványabbá. Emellett sok kutyatulajdonos számol be arról is, hogy a kedvence hirtelen érdektelenné vált az étel iránt. A szájban, a torokban vagy a gyomorban lévő daganatok fájdalmassá vagy kellemetlenné tehetik az evést.

A fenti jelek mindegyike más egészségügyi állapotokhoz, például cukorbetegséghez, sérüléshez vagy fertőzéshez, illetve vesebetegséghez is köthető, így nem feltétlenül rákról van szó. Mindenképpen keressünk fel egy állatorvost, ha ezeket tapasztaljuk, mert mindegyik állapot kezelésre szorul!

Vannak olyan kutyafajták, amelyek hajlamosabbak a rákra, így nálunk különösen figyelni kell a jeleket.

korai jelek kutya rák kutya rákos rák rák jele

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!