Ezért radírozhat a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
2024. május 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 22 - Képek: Getty Images Hungary
A közhiedelem szerint a kutya azért húzza a földön a hátsó felét (radírozik), mert bélférges. Pedig ez csak egy a sok lehetséges ok közül.
Elsőre megmosolyogtató, amikor a kutya elkezdi húzni a fenekét a földön, ám a jókedvet gyorsan felválthatja a pánik: biztosan férges. Ám mielőtt soron kívüli féreghajtót nyomnál a viszketeg eb szájába, olvass tovább, hogy megtudd, mi állhat a viselkedés mögött.
Igen, nem tévedés, hanem részigazság, hogy csak a féregfertőzött kutya radírozhat. Valóban, a bélparaziták okozhatnak viszketést a végbélnyílás környékén – ugyanis ott kint teszik le a petéiket –, amit az eb dörzsöléssel próbál enyhíteni. Ezt úgy előzheted meg a legkönnyebben, ha folyamatosan gondoskodsz kutyád élősködők elleni védelméről. Ez már csak azért is kiemelten fontos, mert a galandférgek az emberre is veszélyesek.
Tudod, a számos bélféreg mellett a bolha, a kullancs, és most már azt mondhatjuk, a szúnyog terjesztette szív-, illetve bőrférgesség ellen is egész évben védened kell az állatot.
Ha végbélnyílás két oldalán található mirigyek (a köznyelv gyakorta bűzmirigyként emlegeti őket) nem ürülnek megfelelően, akkor az kellemetlenséget okoz a kutyának. A mirigyek az elzáródás mellett be is gyulladhatnak.
Akkor is radírozhat a kutya, ha szennyeződés tapadt a szőrére. Hasmenéssel járó betegség esetén gyakori, hogy ürülék szennyezi be a területet, de nagyon loncsos szőrzet esetén a normál végtermék is beletapadhat a bundába.
Emellett más, szőrébe akadt dolog is zavarhatja a kutyát, amitől próbál megszabadulni. Ez lehet egy levél, fadarab, vagy akár toklász is. Utóbbi különösen veszélyes, hiszen a bőr alá fúródva komoly sérülést tud okozni!
Ételallergia is kiválthat viszketést a végbéltájékon.
Gyakori, hogy az ebek a szőnyegen húzzák a feneküket, mert az alkalmasabb erre a célra; ez pedig egyeseket zavar. Fontos, hogy semmiképpen se szidd meg érte az állatot, pláne ne büntesd, hiszen csak a saját eszköztárához és lehetőségeihez mérten próbálja orvosolni a kellemetlenséget! Mindig derítsd ki, mi válthatja ki a reakciót, és annak alapján segíts neki megszüntetni a panaszt.
Ha az eb véletlenül csípős ételt kapott vagy lopott magának, az távozóban szintén kellemetlenséget okozhat, amit a kutya radírozással próbál csillapítani. Fontos, hogy szándékosan sose adj neki se a csípős, se a fűszeres, se a túl sós fogásokból, mert az megterheli az emésztőrendszerét, érzékenyebb kutyáknál pedig komolyabb egészségügyi panaszokat is okozhatnak.
A második pontban említett anális mirigy körüli gondok igen súlyosak lehetnek, így semmiképpen sem szabad elbagatellizálni a kérdést. Egyes ebeknél például rendszeresen segíteni kell a mirigy termelte váladék távozását. Ebből a cikkünkből tájékozódhatsz a kérdésben, valamint ha problémára gyanakszol, ajánlott beszélni róla az állatorvosotokkal.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek