Mit gondolsz, ehetnek a kutyák popcornt?
2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary
A filmes esték nem lehetnek teljesek két dolog nélkül. Ki tudja, mire gondolok? A kedvencem, egy jó nagy tál popcorn, valamint a négylábú barátunk. És persze biztos észrevetted már, hogy a nasizás közben kutyád nem a tv-t bámulja. De vajon a kutyák ehetnek pattogatott kukoricát?
Számos emberi finomság van, amelyet természetesen kedvenceink is szívesen megkóstolnának. Azonban sajnos nem mindegy, hogy mit és hogyan adunk négylábú barátainknak. Mindemellett a különbözőféle összetevők vagy elkészítési módok súlyosabb egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. Így hát felmerül a kérdés, hogy az esti mozi alatt adhatunk-e például popcornt a kutyának?
A popcorn önmagában nem mérgező a kutyák számára, de vannak olyan elkészítési módok, amelyek károsak lehetnek. A sima, egyszerű, levegőn pattogtatott kukorica kis adagokban biztonságosan adható, és fogyasztható a kutyák számára. Azonban a vajas és sózott változatok egészségtelenek. Persze egy-két darab elfogyasztása nem a világvége, azonban ne váljon rendszeres nassolnivalóvá.
A problémák egyik okozója az említett vaj. A gyomorrontástól az elhízáson át a hasnyálmirigy-gyulladásig számos betegség okozója lehet. Emellett a túl sok só nátriummérgezést okozhat az ebeknél. Továbbá a nagyon kicsi kutyák, mint például a csivavák esetében a lenyelt, ki nem pattant magok fulladást és bélelzáródást is okozhatnak.
Igazából ugyanaz, hiszen ahogy a só és a vaj nem tesz jót a kutyák egészségének, úgy a cukor és a tartósítószerek sem. Ezek is számos egészségügyi problémát okozhatnak, mint a gyomorrontás, a gázképződés, a hasfájás, a hasmenés és a hányás.
A cukorfogyasztás idővel a fenti tüneteken kívül egyéb betegség forrásai is lehetnek, többek között:
A popcornban olyan adalékok is lehetnek, amelyek mérgezőek a kutyák számára, mint például a csokoládé és a xilit.
Szóval összességében jobb, ha az édes változatoktól távol tartjuk ebünket. Sajnos bizonyos adalékanyagok nemcsak a kutyáknak, hanem az embereknek is számos kellemetlenséget okozhatnak, akár emésztési gondokat, de az allergiás reakciók is gyakoriak lehetnek. Így érdemes megnézned, mivel van ízesítve az adott termék.
A levegőn pattogtatott natúr kukorica magas rosttartalmú csemege lehet kutyusunk számára. Azonban nem szabad elfelejtenünk: nem tartalmazhat olajat, vajat, sót, cukrot vagy bármilyen más hozzáadott összetevőt, és mindig ellenőrizzük, hogy nincsenek-e benne olyan magok, amelyek nem pattogtak ki. Sose a tányérjába tedd a kutyának, helyette kínáld kézből. Továbbá fontos itt is a mértékletesség, kis adagokban és mértékkel adjuk és a kiegyensúlyozott táplálkozás részeként, és ne helyette.
Ahogy már említettük, a ki nem pattogott kukoricaszemek veszélyesek lehetnek az ebekre. Beszorulhatnak a kutya fogaiba, ezzel fogászati problémákat okozva, de nem ez a legrosszabb eshetőség. Ha nagyobb kutyáról van szó, és csak egy-két magot evett, valószínűleg nem lesz semmi gond. Azonban egy kisebb méretű kutyánál már komoly problémákat okozhat.
A legfontosabb, hogy ne ijedjünk meg, de mindenképpen beszéljünk az állatorvossal, ő mit javasol. Azonban ha kutyánk fulladozni kezd, ne habozzunk, alkalmazzuk a Heimlich-manővert. Ennek helyes alkalmazását kutyák esetében itt részletezzük. Ajánlott megtanulni, hogy éles helyzetben azonnal tudd, mi a teendő.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Megfelelő alternatívák lehetnek a kutyacsemegék, a keksz és egyéb jutalomfalatok, amelyek könnyűek és ropogósak, valamint kifejezetten négylábúink számára készültek. Így nem kell aggódnunk a veszélyes összetevők vagy a magok miatt!
A legfontosabb azonban, hogy mindig konzultáljunk állatorvossal, mielőtt bármilyen új eleséget adnánk a kutyánknak, különösen az „emberi ételek” esetében. Hiszen nem biztos, hogy az, ami nekünk biztonságos nass, az a kutyának is megfelelő. Sőt mi több, az egyébként is diétán lévő állatoknak a megszabott étrenden kívül semmilyen más ételt vagy finomságot nem szabad adni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek