hirdetés

Mérgező a poloska a kutyákra nézve?

Berek-Halász Beáta

2024. október 16 - Képek: Getty Images Hungary

Biztos megfordult már a fejedben, hogy bármilyen rovarral, bogárral, élősködővel találkozik négylábú barátod, vajon milyen hatással lehet rá? Esetleg mérgező, vagy egyáltalán nem? Most a poloskának néztünk utána.

hirdetés

A hűvösebb, őszi idő beköszöntével általában megindul  a poloskainvázió, mely hazánkban jelenleg sajnos aktuális téma. A büdösbogarak menedéket keresve, nagy számban jelennek meg nemcsak kertjeinkben, de lakóterünkbe is, és néha a legváratlanabb helyekről bukkannak elő. Így hát felmerülhet bennünk, milyen hatással lehet háziállatainkra, ha levadásznak, esetleg le is nyelnek egy helikopterként köröző betolakodót. Az biztos, hogy a poloska büdös, de lesz belőle baj, ha a kutyák játszanak vele?

A kutyák előszeretettel vizsgálják meg közelebbről a poloskákat

Utánanéztünk, hogy vajon a kutyákra milyen hatással lehet a barátkozás. Sajnos ebeink szeretnek mindenfélét megszimatolni, megkóstolni és természetesen megenni is. De vajon mi történik, ha megeszi a poloskát? Azonkívül, hogy némi mellékhatásra valószínűleg számíthatunk, az biztos, hogy a poloska és a kutyák kapcsolata nem „mérgező viszony”.

Egy kicsit a poloskáról

A poloska büdösbogár elnevezése onnan ered (amit már biztos mindenki ismer és tapasztalt), hogy a poloskák ijedtükben, vagy ha megsérülnek, büdös szagot bocsájtanak ki magukból. Ez egy védekező mechanizmus a rovar részéről, mellyel megpróbálja elriasztani azokat az élőlényeket, akik meg akarják enni. A szagot olyan vegyi anyagok okozzák, melyek a bogarak mellkasában vagy hasában lévő mirigyeiben termelődnek. Magyarországon 45 rendszertani családba tartozó 892 poloska fajt tartanak számon, melyek különböző színekben, mintázatokban jelenhetnek meg, például zöldben, barnában, szürkében. Közös bennük, hogy háromszög alakú pajzs alakú testük, két csápjuk és hat lábuk van. Azt elmondhatjuk, hogy a legtöbb faj ártalmatlan ránk, emberekre és háziállatainkra nézve. Inkább a kertünkben, növényeinkben tehetnek kárt. Az alábbi képen is látható ázsiai márványos poloska nálunk nem honos, invazív faj az utóbbi években nagyon elszaporodott már a városokban is.

Az ázsiai márványos poloska gyakran keres menedéket a lakásokban, de ez a poloska sem okoz gondot  a kutyáknak

Mi történhet, ha kutyánk megeszi játék közben a poloskát?

Ahogy már korábban is említettük, szerencsére a poloskák nem mérgezőek. Nem harapják, nem csípik meg kedvenceinket, nem terjesztenek betegségeket sem, és szervi károsodást sem okoznak. Néhány bogár elfogyasztása nem jelent komoly problémát kutyáink számára, azonban előfordulhatnak mellékhatások, vagy akár allergiás reakciók lenyelésüket követően.

A poloska kedvenceinkre gyakorolt hatása egyedenként eltérő lehet, hisz az egyéni érzékenység befolyásolja, hogy szervezetük hogyan képes kezelni a poloska elfogyasztását. Általában a legtöbb mellékhatás szinte semmiség, és kevesebb mint 24 órán belül megszűnik.

Az ősz beköszöntével megindul a poloskainvázió

Ha a kutya érzékenyebb a poloskára

Összefoglaltuk, mire számítsunk, ha kedvencünk szájában landolna egy poloska, és érzékenyebb lenne a poloska által kiválasztott anyagokra.

A leggyakoribb mellékhatások közé tartozik:

  • hányás;
  • nyálcsorgatás vagy száj habzás;
  • rövid ideig tartó étvágytalanság;
  • szemirritáció, ha poloska a benne lévő vegyi anyagot kipermetezi.

Ha a kutyánál allergiás reakció lépne fel, a tünetek a következők lehetnek:

  • duzzanat;
  • tüsszentés;
  • csalánkiütés.

Súlyos tünetek a nehéz légzés vagy a folyamatos hányás lehetnek, ezekben az esetekben mindenképpen forduljunk állatorvoshoz. Szélsőséges esetben, ha kutyánk sok poloskát megeszik, a poloskák tömege masszát képezhet a gyomrában, mely valahol az emésztőrendszerben elzáródást okozhat. Ez azonban egyáltalán nem gyakori jelenség.

Egyes kutyáknál mellékhatások jelentkezhetnek

Szerencsére elmondhatjuk, hogy cikkünk elején említett poloska inváziótól kedvenceink esetében nincs mitől tartanunk. Ha meg is eszik, nem okoz számukra hosszútávú problémát. Azonban nagyon fontos, hogy mindig tartsuk szemmel négylábú barátainkat, és bármi furcsát tapasztalunk, forduljunk szakemberhez.

Tudtad, hogy a kutyák kártevők jelzésére is képesek? Ha érdekel erről szóló cikkünk, itt olvashatod el.

kutya kutya mérgezés mérgező poloska rovar

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!