hirdetés

Pókcsípéstől lehet baja a kutyának? Ezekre érdemes figyelni

Király Barbara

2024. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary

Ha kutyád szívesen vadászik az apró ízeltlábúakra, köztük a pókokra, és még akár be is kapja őket, akkor érdemes tudni, hogy okozhatnak-e gondot. Nézzük, a pókcsípéstől lehet-e baja a kutyának.

hirdetés

Magyarországon 831 pókfajt tartanak számon. Vannak védett fajok, olyanok, amelyek teljesen ártalmatlanok, és néhány, amelynek harapása kellemetlen tünetekkel járhat. A pókok, ha nem zargatják őket, akkor nem támadnak. A kutyák érdeklődését azonban könnyen felkelthetik a gyors léptű ízeltlábúak. Állatorvost kérdeztünk, hogy a pókcsípéstől lehet-e baja a kutyának.

A pókok leginkább akkor harapják meg a kutyákat, ha fenyegetve érzik magukat

Magyarországon is vannak mérges pókok

Hazánkban 3 pókfaj él, amelyek csípése komolyabb nyomot hagyhat, de valódi veszélyt egyik sem jelent.

A Magyarországon védett szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis), a farkaspókfélék (Lycosidae) családjába tartozik. Elsődlegesen az Alföld homokos, szikes pusztáin futhatunk össze vele, ahol függőleges lyukakban él. Ez a hazánkban legnagyobb termetűnek számító pókfaj, akár 4 cm-esre is nőhet, de lábait kiterjesztve akár a 10 cm-es átmérőt is elérheti. Harapása olyan, mint egy méhcsípés, picit fáj, bepirosodik, de nagyon ritka az, hogy egyáltalán megmar.

szongáriai cselőpók

A pokoli cselőpók (Geolycosa vultuosa) kisebb, 2-3 centiméteres védett pókszabású. Nevét fájdalmas csípéséről kapta, ami sokáig érezhető. Érdekes tulajdonsága, hogy tud ugrani, amivel felkeltheti kedvencünk érdeklődését, ha a természetet járjuk.

A mérges dajkapók (Cheiracanthium punctorium) a tőzeges, nedves talajokat, a nyílt füves vagy bokros területeket kedveli. A nőstények sárgás színű teste 1,5–2 cm, lábakkal együtt 4–6 cm. Könnyen felismerhetőek hatalmas, rozsdabarna rágóikról, gyakran a pázsitfűfélék virágzatába készítik el oldalra görbített lakószövedékeiket (fehér, harangra emlékeztető szövedék), amelyeket agresszívan védelmeznek is.

mérges dajkapók

Pókcsípés

A pókok leginkább akkor harapják meg a kutyákat, ha fenyegetve érzik magukat. Ha a kutya megpróbálja elkapni és megenni az állatot, az védekezésképpen megcsípheti az ebet. A legveszélyesebb csípéseket a fekete özvegy és a barna remetepókok okozzák. Szerencsénkre hazánkban egyik sem él a természetben, de külföldi utak során érdemes tájékozódni a helyi élővilágról.

Fekete özvegy

Pókcsípéstől lehet baja a kutyának?

A legtöbb pók mérgező, de a csípésük általában nem elég súlyos ahhoz, hogy a kutyákra komoly hatást gyakoroljon. A pókcsípés megjelenése a pók fajtájától függ.

A barna remetepók (Loxosceles reclusa), csak az Egyesült Államok néhány államában él. Csípése fájdalommentes, így a kutya nem biztos, hogy azonnal reagál a csípésre. Néhány órán belül azonban a csípés helye úgy nézhet ki, mint egy hólyag. Ez egy vörös elváltozássá fejlődik, amely úgy néz ki, mint egy bikaszem. A harapás körüli bőr először fehéres, majd sötétre színeződhet, ahogy a szövetek a méreg hatására elhalnak. A szisztémás hatások ritkák, de a méregnek a vérsejtekre gyakorolt hatása miatt letargia, hányás, láz és gyengeség jelentkezhet.

A fekete özvegyek, a Latrodectus családba tartozó 25 pókfaj, Ausztráliától Amerikáig megtalálhatóak. Európában az Európai fekete özveggyel (Latrodectus tredecimguttatus) akadhatunk össze. Mérge egy a-latrotoxin nevű neurotoxint tartalmaz. Ezek a csípések enyhe vagy mérsékelt fájdalmat okoznak, amelyet bőrpír követ. A tünetek közé tartozik az izomfájdalom, nyálfolyás, hányás, hasmenés, remegés és bénulás. A fekete özvegy csípése a kutyák számára halálos lehet, és azonnali orvosi ellátást igényel, azonban azt is érdemes tudnunk, hogy ritkán csíp. Egy kísérletben azt vizsgálták, hogy mivel váltható ki a csípése, és az eredmény szerint enyhébb fenyegetésre egyszerűen arrébb mászik, és csak akkor ereszti támadójába a mérgét, ha kifejezetten nagy a baj.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A pókharapás azonosítása egy kutyán

A harapás nem mindig fájdalmas az ebnek, de okozhat olyan tüneteket, amelyeket felismerhetsz. Leggyakoribb tünetek:

  • vörösödő bőrfolt,
  • duzzanat a csípés vagy a csípés helyén,
  • viszketés,
  • sírás vagy nyafogás,
  • hányás,
  • légzési nehézségek,
  • gyengeség vagy remegés.

Barna remetepók

Mi a teendő, ha pókcsípés van a kutyán?

Bár a legtöbb csípés nem igényel állatorvosi ellátást, ha a kutyus súlyos reakciót vagy anafilaxiás sokkot mutat, amely légzési nehézséggel, hányással, gyengeséggel, remegéssel vagy összeomlással járhat, sürgősen állatorvoshoz kell fordulni. Az állatorvos megvizsgálja a csípést, és megteszi a megfelelő lépéseket.

Mit mond az állatorvos?

Dr Bodó Andrea szerint hazánkban nem igazán vannak mérges pókok, így nincs ok komolyabb aggodalomra. A doktornő elmondása alapján elég ritka, hogy egy pók megcsípje kedvencünket, ugyanis a pók természeténél fogva nem a kutyára vadászik, a kutya pedig csak játékból közelíti meg az állatot.

Allergia elég ritkán alakul ki, maximum helyi reakció, bőrpír, esetleg enyhe fájdalom jelentkezhet az állatnál.

A darazsak, méhek, bolhák, kullancsok, szúnyogok csípése sokkal veszélyesebb, így az ezek elleni védekezésre sokkal jobban fel kell készülni, mint egy pókcsípésre.

Összességében a pókcsípés ritkán okoz komoly gondot kutyádnál, de ha az említett tünetek közül érzékelsz valamit, akkor mindenképpen fordulj állatorvoshoz, hogy kedvenced a megfelelő ellátásban részesüljön.

allergia bogárevés kutya bogarat eszik pók

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!