Pajzsmirigyprobléma kutyáknál: árulkodó lehet a szokatlan hízás vagy fogyás
2021. szeptember 30
2021. szeptember 30
Sokan nem gondolnák, de ez a légcsövet körülölelő, lebenyes mirigy a szervezet legnagyobb hormontermelő szerve. Hibás működése erőteljesen, negatívan befolyásolja az anyagcserét.
Azok a gazdik, akiknek kutyája pajzsmirigyproblémákkal küzd, gyakran tanácstalanul állnak a jelenség előtt. Semmit nem változtattak az eb étkeztetésén vagy mozgatásán, ő mégis rendellenes hízásba vagy fogyásba kezd. Ápolási rutinja is ugyanolyan, mint régen, mégis hullik, vékonyodik a szőre.
Ilyenkor sajnos felmerül a pajzsmirigy különféle rendellenességeinek esélye, ezért bármilyen szokatlan panasz esetén érdemes felkeresni az állatorvost.
Ennek a szervnek a működését az agyalapi mirigy által előállított TSH, azaz pajzsmirigyserkentő hormon irányítja. Maga a pajzsmirigy többek között két létfontosságú hormont, tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) termel. A T4 egy inaktív hormon, ezért a táplálékkal bevitt jód segítségével T3-má kell alakulnia. A T3 és a T4 a szervezet energiatermelő folyamatainak terén nélkülözhetetlen, serkentik az oxigénfogyasztást, ezáltal szabályozzák az anyagcsere sebességét és hatékonyságát.
A szerv két leggyakoribb rendellenessége annak alul-, illetve túlműködése. Túlműködés esetén a magas T4 és T3 szint gátolja az agyalapi mirigy TSH-termelését, ami alacsony TSH-szintet eredményez. Ennek tünetei az alábbiak lehetnek:
A működési rendellenességet okozhatja daganat, vagy a pajzsmirigy-alulműködésre felírt gyógyszer. Sajnos ennek az orvosságnak az adagolását nem mindig sikerül elsőre tökéletesen beállítani, mert nagyban függ az állat szervezetétől, hogy bizonyos mennyiségű hormonra ő hogy reagál. Van olyan kutya, akinek a pajzsmirigye nem bírja az ilyen esetekben előírt mennyiséget, ezért neki kevesebb is elég az életminősége fenntartásához.
A túlműködésnél sokkal gyakoribb probléma az alulműködés, melyet legtöbbször autoimmun megbetegedésre lehet visszavezetni. A Hashimoto-kórnak is nevezett rendellenesség során a szervezet fehérvérsejtjei a pajzsmirigysejtekben található fehérjék ellen antitesteket termelnek. Ennek következtében az immunrendszer a pajzsmirigysejteket idegennek fogja fel, és elpusztítja őket.
A pajzsmirigy alulműködésének is jellegzetes szimptómái vannak, ezek az alábbiak:
A betegségre fokozottan hajlamosak egyes fajták, mint például:
Mivel a rendellenességhez kapcsolódó panaszok csak igen előrehaladott állapotban jelentkeznek, nagyon fontos a rendszeres orvosi kontroll. Minél korábban fény derül a problémára, annál könnyebben és eredményesebben kezelhető. Miután az állatorvos diagnosztizálta a betegséget, az állat élethosszig tartó gyógyszeres kezelése a megoldás. Az orvosságot napi szinten kell a kutyának adagolni, szerencsére általában folyadék formájában, tehát beadása nem túl bonyolult.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek