hirdetés

A nyelőcsőgyulladás nagy fájdalmat okoz a kutyának: ezek a tünetei

Király Barbara

2024. augusztus 28 - Képek: Getty Images Hungary

Számos dolog miatt alakulhat ki a probléma. Sorra vesszük a kiváltó okokat, a tüneteket és a kezelési módokat is.

hirdetés

A nyelőcsőgyulladás a kutya esetében lehet akut vagy krónikus. Sok dolog miatt kialakulhat, de minden esetben állatorvosi ellátást igényel, hogy az állat mihamarabb megkapja a megfelelő kezelést. Gazdiként az alábbi tünetekből ismerheted fel a betegséget.

A kutyák nyelőcsőgyulladása lehet akut vagy krónikus

A nyelőcsőgyulladás okai

Mint említettük, a nyelőcsőgyulladást két csoportba sorolhatjuk, akut, illetve krónikus. Az akut állapotot előidézheti többek között valamilyen idegen tárgy lenyelése. A krónikus állapot egy hosszabban fennálló folyamat eredménye. Ilyen lehet például a reflux, ami a kutyáknál ugyanúgy jelen lehet, mint az embereknél.

A nyelőcső háromféleképpen sérülhet meg. Az első a kémiai sérülés, amely különböző gyógyszerek miatt alakulhat ki. A második a termikus, ahol a magas hőmérsékletű ételek okozhatják a gondot. A nyelőcsövet bélelő nyálkahártyasejtekben még a mechanikai sérülések tehetnek kárt. Valami éles vagy durva tárgy, például egy bot lenyelése.

A tünetek jelentkezésekor orvoshoz kell vinni a kutyát

A nyelőcsőgyulladás tünetei

Sok esetben elég nehéz felismerni a betegséget, mert a legtöbb elég általános tünet. Ilyen lehet például:

  •  regurgitáció (az étel visszajutása a nyelőcsőből vagy a gyomorból a szájon keresztül. Sok esetben reflux okozza ezt a folyamatot);
  •  fájdalom nyelés közben (erre az étel visszautasításából következtethetsz);
  •  nyelési nehézségek;
  •  a kutya sírhat az étel lenyelése közben;
  •  az étel lenyelésének képtelensége;
  •  csökkent étvágy, vagy az étel elutasítása;
  •  fogyás;
  •  köhögés;
  •  láz.

Ha bármelyiket észleled kutyádon, minél előbb vidd állatorvoshoz, hogy mielőbb fény derüljön a probléma okára, és megkezdődhessen a kezelés.

Gyakori tünet a köhögés

A nyelőcsőgyulladás kezelése

Amikor állatorvoshoz viszed a kutyádat, érdemes átgondolni az alábbi kérdéseket, és mindent megosztani az orvossal, hogy megkönnyítsd a probléma diagnosztizálását.

  •  A közelmúltban volt-e az állatnak általános érzéstelenítése?
  •  Milyen gyógyszereket szed az állat?
  •  Hányt kedvenced mostanában?
  •  Lenyelhetett valamilyen idegen tárgyat kutyád?
  •  Előfordult túlzott nyáladzás a kutyádnál?

Az orvos elvégezhet néhány rutin laboratóriumi vizsgálatot, mint például a teljes vérkép, a biokémiai profil felállítása és a vizeletvizsgálat. Az endoszkópia szintén egy jó lehetőség a betegség diagnosztizálására.

Endoszkópia: az endoszkópia az üreges belső szervek, testüregek (pl. húgyhólyag, prosztata, hasüreg, mellüreg, agy, ízületek, belek, gyomor) kis behatoláson vagy testnyíláson át, optikai eszköz, endoszkóp segítségével kivitelezett vizsgálata, műtéti kezelése, melynek során az optikai eszközön át érkező kép monitorra kivetítve követhető.

Ezzel a módszerrel a doktor közvetlenül a nyelőcsőbe juthat, és vizuálisan ellenőrizheti azt. Képeket készíthet és biopsziás mintát vehet. Az endoszkópia szükség esetén idegen test eltávolítására is használható.

Reflux

Amennyiben a reflux a nyelőcsőgyulladás kiváltó oka, abban az esetben az orvos az ok mellett a tüneteket is kezelni fogja, hogy minél kevesebb szenvedéssel élje az állat a mindennapjait.

Ha a nyelőcsőgyulladás nem súlyos az állatot nem kell kórházban tartani, azonban ha tüdőgyulladással vagy kiszáradással párosul, akkor mindenképpen megfigyelésre van szükség.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Összegezve a kutyák nyelőcsőgyulladása többféle okra vezethető vissza. A megelőzés szempontjából a legfontosabb, hogy figyelj kedvencedre, nehogy olyan dolog kerüljön a szájába, ami problémát okozhat. A megfelelő táplálással pedig csökkentheted a reflux kialakulásának kockázatát.

hányás köhögés nyelőcsőgyulladás reflux

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!