Ez az azonnali teendő, ha mozog a felnőtt kutya foga
2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
Vannak jelek, melyeket ha megfigyelünk a kutyánknál, gyanakodhatunk a bajra. Az állatorvos pedig segít beigazolni (vagy megcáfolni) felfedezésünket.
Normális, hogy a kölyökkutyák elveszítik a tejfogaikat, azonban felnőtt kutyák esetében a meglazult fog sérülés vagy fogászati betegség jele lehet. Ezek azok az esetek, amikor mindenképpen fel kell keresni az állatorvost!
Gyakori, hogy ilyen esetekben akár antibiotikumos kezelésre is szükség lehet, melynek időbeni elkezdése meggyorsítja a gyógyulást, és enyhíti kedvencünk fájdalmait is. Fontos megjegyezni, hogy kölyökkutyák esetében a tejfogak elvesztése természetes folyamat, nem pedig betegség.
Felnőtt kutyáknál nem tekinthető normálisnak, ha mozog a foguk, minden esetben állatorvoshoz kell fordulni, és a legtöbb esetben a fogat el kell távolítani. A fiatal kölyökkutyák esetén 3-4 hónapos korban kezdődik a tejfogak leváltása, ami körülbelül 6 hónapos korban lezárul. Ebben az időszakban a fogvesztés teljesen normális. Fontos, ha egy kutyának mozog a foga, az épp olyan fájdalmas számára, mint nekünk. Ne bagatellizáljuk el, csak azért, mert nem mutat intenzív fájdalmat
– foglalja össze dr. Balatonyi Lilla állatorvos a kutyák fogmozgásával kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalókat.
Tudtad, hogy minden méretű kutyának ugyanannyi foga van? Azonban minél kisebb a kutya, annál zsúfoltabban helyezkednek el a szájában a fogak. Egyes fajtáknak (például a mopsznak, a pekingi kutyának vagy a bulldogoknak) ez a zsúfoltság megnehezíti a laza fogak felismerését.
Ahogy az embereknél is előfordul, hogy étkezés közben rosszul harapnak, és megsérül a foguk, ez a kutyákkal is megesik. Ilyen esetben könnyebb észrevenni ezt a változást, hiszen szemmel látható a fogtörés. Azonban a meglazult fog esetében első látásra nem biztos, hogy szembetűnik a változás. Vannak jelek, melyeket, ha megfigyelünk a kutyánknál, gyanakodhatunk a bajra. Az állatorvos pedig segít beigazolni (vagy megcáfolni) felfedezésünket.
Két fő oka van annak, hogy a felnőtt kutyák elveszítik a fogaikat. Az első, ha a kutya megsérül. Még idesorolhatjuk, ha valami keményet rág, például köveket, botokat vagy bútorokat. Többek között ezt a fogazat védelmében sem szabad megengedni! A második (és ez a leggyakoribb) oka a felnőtt kutyák fogvesztésének valamilyen fogbetegség.
Bár a kutyák étrendje kevesebb cukrot tartalmaz, mint az emberi étrend, a kutyáknál mégis kialakulhat fogkő és fogszuvasodás. Ahogy a fogkő felhalmozódik és megkeményedik, tökéletes környezetté válik a baktériumok számára. Az ínyük a gyökérrel együtt begyulladhat, ami rossz hatással lesz a fog gyökerére is.
Dr. Balatonyi Lilla állatorvos szerint a kutyák fogvesztésének 4 leggyakoribb oka a következő:
1.) Periodontális megbetegedés és annak következményei: fogkövesség, a fogat körülvevő és tartó szövetek gyulladása, a fogat tartó szalagok elhalnak idővel, az íny begyullad, elsorvad, akár a csont is érintetté válhat. Fontos a szájhigiéniára való odafigyelés és a rendszeres állatorvosi vizsgálatok. Az altatásban végzett fogkő-eltávolítás, majd ezt követően a rendszeres fogmosás rengeteget segít. Vannak már fogászati célra fejlesztett tápok is, amelyek lassítják a fogkő kialakulását.
2.) Sérülések, például a fejet ért trauma (autóbaleset, egymásnak rohanó kutyák, magasról leesés stb.), túl kemény rágcsa, csont, egyéb tárgy rágása miatt a fogat ért trauma. Olyan rágnivalót adjunk csak, amit a körmünkkel be tudunk kicsit nyomni, valamint a VOHC (Veterinary Oral Health Council; a kutyák szájhigiéniájával foglalkozó szervezet) által elfogadott. Illetve ne etessük csonttal a kutyát; főtt csonttal semmiképp!
3.) Szájüregi tumorok: meglehetősen gyakoriak, meglazulhat és kieshet miattuk a fog. Vegyük komolyan, ha bármilyen növedéket látunk a kutya szájában, és vigyük állatorvoshoz!
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A fogbetegség komoly egészségügyi probléma. Fontos, hogy fordulj állatorvoshoz, ha kutyádnak mozog a foga, vagy bármilyen fájdalom vagy kellemetlenség jelentkezik a szájában. A felnőtt kutyáknak 42 foguk van. Ha 10 hiányzik belőlük, akkor is rendben lesznek. Ne feledd, a foghúzás nem kozmetikai beavatkozás!
Ha a kutyák szájában baktériumok és fertőzések vannak jelen, akkor a baktériumok a test más részeire is átterjedhetnek. Az antibiotikumok segíthetnek a fertőzés kezelésében, de még mindig kezelni kell a kiváltó okot, ami lehet egy beteg gyökér vagy fog. Érdekesség, hogy ezalól kivételt képeznek a munkakutyák, amelyeknek meg kell tartaniuk a teljes fogazatukat. Ilyen esetekben az állatorvos a fog eltávolítása helyett gyökérkezelés elvégzését javasolhatja a fog megmentése érdekében.
Ha szeretnél tájékozódni, miként kell helyesen tisztítanod kedvenced fogát, ide kattintva mindent megtudhatsz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek