hirdetés

Ez az azonnali teendő, ha mozog a felnőtt kutya foga

Tóth-Hencz Edit

2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary

Vannak jelek, melyeket ha megfigyelünk a kutyánknál, gyanakodhatunk a bajra. Az állatorvos pedig segít beigazolni (vagy megcáfolni) felfedezésünket.

hirdetés

Normális, hogy a kölyökkutyák elveszítik a tejfogaikat, azonban felnőtt kutyák esetében a meglazult fog sérülés vagy fogászati betegség jele lehet. Ezek azok az esetek, amikor mindenképpen fel kell keresni az állatorvost!

A meglazult fog sérülés vagy fogászati betegség jele lehet

A mozgó fog miatt orvoshoz kell vinni a kutyát

Gyakori, hogy ilyen esetekben akár antibiotikumos kezelésre is szükség lehet, melynek időbeni elkezdése meggyorsítja a gyógyulást, és enyhíti kedvencünk fájdalmait is. Fontos megjegyezni, hogy kölyökkutyák esetében a tejfogak elvesztése természetes folyamat, nem pedig betegség.

Felnőtt kutyáknál nem tekinthető normálisnak, ha mozog a foguk, minden esetben állatorvoshoz kell fordulni, és a legtöbb esetben a fogat el kell távolítani. A fiatal kölyökkutyák esetén 3-4 hónapos korban kezdődik a tejfogak leváltása, ami körülbelül 6 hónapos korban lezárul. Ebben az időszakban a fogvesztés teljesen normális. Fontos, ha egy kutyának mozog a foga, az épp olyan fájdalmas számára, mint nekünk. Ne bagatellizáljuk el, csak azért, mert nem mutat intenzív fájdalmat

– foglalja össze dr. Balatonyi Lilla állatorvos a kutyák fogmozgásával kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalókat.

Honnan tudod megmondani, hogy a kutyádnak meglazult a foga?

Tudtad, hogy minden méretű kutyának ugyanannyi foga van? Azonban minél kisebb a kutya, annál zsúfoltabban helyezkednek el a szájában a fogak. Egyes fajtáknak (például a mopsznak, a pekingi kutyának vagy a bulldogoknak) ez a zsúfoltság megnehezíti a laza fogak felismerését.

Ahogy az embereknél is előfordul, hogy étkezés közben rosszul harapnak, és megsérül a foguk, ez a kutyákkal is megesik. Ilyen esetben könnyebb észrevenni ezt a változást, hiszen szemmel látható a fogtörés. Azonban a meglazult fog esetében első látásra nem biztos, hogy szembetűnik a változás. Vannak jelek, melyeket, ha megfigyelünk a kutyánknál, gyanakodhatunk a bajra. Az állatorvos pedig segít beigazolni (vagy megcáfolni) felfedezésünket.

Meglazult fogakra utalhatnak a következő jelek:

  • A fejük oldalra billenése evés közben.
  • Csak a szája egyik oldalán rág.
  • Vonakodva játszik kötélhúzós játékokat.
  • Nem veszi fel a játékokat a szájával.
  • A konzerv vagy házi készítésű ételek előnyben részesítése a száraz táppal szemben.
  • Csak akkor eszik meg az ételt, ha az már megpuhult.

Mi okozza a kutyák fogvesztését?

Két fő oka van annak, hogy a felnőtt kutyák elveszítik a fogaikat. Az első, ha a kutya megsérül. Még idesorolhatjuk, ha valami keményet rág, például köveket, botokat vagy bútorokat. Többek között ezt a fogazat védelmében sem szabad megengedni! A második (és ez a leggyakoribb) oka a felnőtt kutyák fogvesztésének valamilyen fogbetegség.

Bár a kutyák étrendje kevesebb cukrot tartalmaz, mint az emberi étrend, a kutyáknál mégis kialakulhat fogkő és fogszuvasodás. Ahogy a fogkő felhalmozódik és megkeményedik, tökéletes környezetté válik a baktériumok számára. Az ínyük a gyökérrel együtt begyulladhat, ami rossz hatással lesz a fog gyökerére is.

Fontos, hogy fordulj állatorvoshoz, ha kutyádnak meglazult a foga, vagy bármilyen elváltozást látsz a szájában!

A mozgó fogak leggyakoribb okai felnőtt kutyáknál

Dr. Balatonyi Lilla állatorvos szerint a kutyák fogvesztésének 4 leggyakoribb oka a következő:

1.) Periodontális megbetegedés és annak következményei: fogkövesség, a fogat körülvevő és tartó szövetek gyulladása, a fogat tartó szalagok elhalnak idővel, az íny begyullad, elsorvad, akár a csont is érintetté válhat. Fontos a szájhigiéniára való odafigyelés és a rendszeres állatorvosi vizsgálatok. Az altatásban végzett fogkő-eltávolítás, majd ezt követően a rendszeres fogmosás rengeteget segít. Vannak már fogászati célra fejlesztett tápok is, amelyek lassítják a fogkő kialakulását.

2.) Sérülések, például a fejet ért trauma (autóbaleset, egymásnak rohanó kutyák, magasról leesés stb.), túl kemény rágcsa, csont, egyéb tárgy rágása miatt a fogat ért trauma. Olyan rágnivalót adjunk csak, amit a körmünkkel be tudunk kicsit nyomni, valamint a VOHC (Veterinary Oral Health Council; a kutyák szájhigiéniájával foglalkozó szervezet) által elfogadott. Illetve ne etessük csonttal a kutyát; főtt csonttal semmiképp!

3.) Szájüregi tumorok: meglehetősen gyakoriak, meglazulhat és kieshet miattuk a fog. Vegyük komolyan, ha bármilyen növedéket látunk a kutya szájában, és vigyük állatorvoshoz!

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Amit egy fogból látunk, az olyan, mint egy jéghegy csúcsa

A fogbetegség komoly egészségügyi probléma. Fontos, hogy fordulj állatorvoshoz, ha kutyádnak mozog a foga, vagy bármilyen fájdalom vagy kellemetlenség jelentkezik a szájában. A felnőtt kutyáknak 42 foguk van. Ha 10 hiányzik belőlük, akkor is rendben lesznek. Ne feledd, a foghúzás nem kozmetikai beavatkozás!

Ha a kutyák szájában baktériumok és fertőzések vannak jelen, akkor a baktériumok a test más részeire is átterjedhetnek. Az antibiotikumok segíthetnek a fertőzés kezelésében, de még mindig kezelni kell a kiváltó okot, ami lehet egy beteg gyökér vagy fog. Érdekesség, hogy ezalól kivételt képeznek a munkakutyák, amelyeknek meg kell tartaniuk a teljes fogazatukat. Ilyen esetekben az állatorvos a fog eltávolítása helyett gyökérkezelés elvégzését javasolhatja a fog megmentése érdekében.

Ha szeretnél tájékozódni, miként kell helyesen tisztítanod kedvenced fogát, ide kattintva mindent megtudhatsz.

fog fogágybetegség fogak betegsége fogápolás kutya fogváltás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!