A mesterséges intelligencia hozhat áttörést a kutyák szívbetegségének felismerésében
2024. november 4 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 4 - Képek: Getty Images Hungary
A kutatók létrehoztak egy algoritmust, amely a mesterséges intelligencia segítségével azonosítja a kutyák szívbetegségének jellegzetes tünetét.
A mesterséges intelligencia életünk egyre több területén jelen van. Ezalól nem kivétel az orvostudomány sem. A kutatók most a technológiában rejlő lehetőségeket kihasználva hoztak létre egy algoritmust, amely nagy pontossággal képes kimutatni a szívzörejeket, a kutyák szívbetegségének egyik legfontosabb tünetét. A felfedezés különösen nagy jelentőséggel bír az olyan kisebb termetű, szívbetegségekre hajlamos fajták életkilátásai szempontjából, mint a Cavalier King Charles spániel.
A Cambridge-i Egyetem vezetésével zajló kutatás során a szakemberek egy hozzávetőleg 1000 emberi beteg szívhangját tartalmazó adatbázis felhasználásával dolgoztak ki egy mesterségesintelligencia-algoritmust, amely képes volt megbízhatóan felismerni a kardiológusok által észlelt szívzörejeket. Ezután 800 kutyáról gyűjtöttek adatokat, akik az Egyesült Királyságban rutinszerű szívvizsgálaton estek át. Az algoritmus adaptálása után így született meg egyedülálló megoldásuk, amely a digitális sztetoszkópokkal készített hangfelvételek alapján azonosítja és osztályozza a kutyák szívzörejeit.
Lenyűgöző módon az algoritmus 90%-os pontossággal működik.
A szívzörej a mitralis billentyű elégtelenségre utal, ami a felnőtt kutyák egyik leggyakoribb szívbetegsége. Az állapot 30 kutyából körülbelül egyet érint, és elsősorban a kisebb testű, idősebb egyedekre jellemző. Korai felismerése kulcsfontosságú, mivel a megfelelő kezelés meghosszabbíthatja az érintett kutyák életét.
Ez az innovatív technológia megbízható szűrőeszközként szolgálhat az állatorvosok számára, és javíthatja a kutyák életminőségét.
Várhelyi Dóri 10 éve nyitotta meg az ország első kutyauszodáját Veresegyházon, ami 2019-ben Gödöllőre költözött és Kutyauszi – Dog Hotel néven már panzió, napközi és kiképzés is elérhető az uszoda mellett. Európa legnagyobb medencéjében (16m x 6m) várják a négylábúakat a hét minden napján. Az uszoda egyik fontos mottója, hogy: „Jobb a prevenció, mint a rehabilitáció!” Már egészen kölyökkortól ajánlják a tudatos mozgatást, etetést állattartást, és ehhez minden segítséget megadnak a gazdiknak.
25 éve foglalkozik kutyákkal, a munkája a hobbija, amit szenvedélyesen szeret. Magyar vizslákat tenyészt, a fajta elkötelezett híve. Szabadidejében autodidakta módon bújja az etológiával, kinológiával, kisállat dietetikával és ortopéd problémákkal foglalkozó szakirodalmakat.
Kutyauszi – Dog Hotel
2100 Gödöllő, Malomtó u. 2-6
www.kutyauszi.hu
„A szívbetegség az embereknél is komoly egészségügyi probléma, de a kutyáknál még ennél is súlyosabb” – fogalmazott dr. Andrew McDonald, a tanulmány vezető szerzője. Mint mondta, az életkor előrehaladtával számos kisebb termetű kutyafajtánál alakul ki szívbetegség. Az állatok azonban nem tudnak úgy kommunikálni, ahogy mi, ezért az állatorvosok felelőssége, hogy időben észleljék a betegséget.
A mesterségesintelligencia-algoritmus ebben hatalmas segítségükre lehet. Már csak azért is, mert különbséget tud tenni az enyhébb és a súlyosabb, beavatkozást igénylő szívzörejek között. Ehhez jelenleg még speciális, jelentős költséggel járó diagnosztikai vizsgálatok szükségesek.
A szívzörej mértékének meghatározása fontos eszköz a kezelési terv kialakításához.
Miközben az embereknél a szívbillentyűhöz kötődő betegségek csak műtéti úton gyógyíthatók, addig a kutyák számára hatékony gyógyszeres kezelés is rendelkezésre áll. A gyógyszeres kúra megkezdéséhez ugyanakkor elengedhetetlen a megbízható diagnózis. Itt jön képbe az új felfedezés, amelynek révén a jövőben bonyolult vizsgálatok nélkül is azonosíthatóvá válhat a kutyák szívbillentyű-betegsége.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek