hirdetés

Őszi mérgek, amikkel kutyád gyakran találkozik

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 27 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary

Nem csak a kemikáliák lehetnek veszélyesek, a természetben is számos mérgező dologgal érintkezhet kedvenced.

hirdetés

Az őszi séták során többféle természetes méreg kerülhet a kutya útjába. Ezek ránk többnyire veszélytelenek, ám négylábú társainkra akár életveszélyesek is lehetnek. Ugyanígy sok olyan szezonális terméket is használunk, amiktől ugyanezen okból távol kell tartani az állatokat. Vegyük sorra, mikkel kell nagyon vigyázni.

Nagyon figyelj oda, mit szaglászik meg kedvenced! / Fotó: Az Én Kutyám

Természetes és mesterséges méreg a kutya közelében

1.) Őszi termések

A vadgesztenye, a makk, valamint a dió is rajta van ezen a listán, ugyanis valamennyi termény méreg a kutya számára. Míg az első kettő eleve tartalmazza azokat az anyagokat, amik gondot okozhatnak (a gesztenye szaponint, a makk csersavat), addig a dió csak akkor válik problémássá, ha lehullva nedvesség éri, és bepenészedik. Így viszont halálos lehet! Emellett ezeket az apró terméseket azért is ajánlott kerülni, mert könnyen megakadhatnak a kutya torkán, lejjebb jutva pedig bélelzáródást okozhatnak.

2.) Kikerics

Ez a csoda szép őszi virág szintén méreg a kutya számára. A legnagyobb koncentrációban a magok tartalmazzák a problémát okozó kolchicint (ami egyébként több emberi gyógyszer hatóanyaga), de a növény többi részéből is kinyerhető a vegyület.

Az őszi kikerics minden része mérgező

3.) Gombák

Ahogy az emberre, úgy a kutyára is veszélyt jelentenek a mérges gombák. Hacsak nem hozzáértő valaki, könnyen összekeverheti az egyes fajtákat, így bármilyen gomba elfogyasztása esetén fel kell keresni az állatorvost, és ha lehetséges, a gombából is vinni kell, a célzott ellátás érdekében.

4.) Fagyálló

Ahogy hűl az idő, előkerül a fagyálló folyadék, amiből már egészen kevés is halálos dózis lehet házi kedvencednek. Az édes-illatos folyadék ráadásul vonzó is az ebeknek, így fokozottan ügyelni kell arra, hogy jól lezárva, kutyád számára elérhetetlen helyen tárold a flakont! Ha pedig kiömlött, maradéktalanul takarítsd fel tisztítószeres vízzel, nehogy a maradék felnyalogatása okozzon gondot.

Jelezd a hatóságnak!

Sajnálatos módon a fagyállót előszeretettel alkalmazzák az állatkínzók is, akik a méregbe mártott étellel veszélyeztetik a négylábúak életét. Ha bárhol gyanús ételmaradékot, pláne falatkákat látsz, amiknek a színe élénk, általában kék vagy rózsaszín, akkor jó okkal feltételezed, hogy csalétekről van szó. Ebben az esetben azonnal jelezni kell a hatóságnak a helyszínt, valamint össze kell takarítani a mérgező ételt.

5.) Rágcsálóirtók

Ősszel mind a magánházaknál, mind a közterületeken gyakorta helyeznek ki rágcsálóirtót, ami a kutyákra is mérgező. Ha odahaza van szükséged a szer bevetésére, mindig úgy tedd ki a csapdát vagy a méreganyagot, hogy ahhoz kedvenced ne férhessen hozzá. Az utcán, lépcsőházakban is fokozottan figyelj, pláne, ha kiírás is figyelmeztet az óvintézkedésre.

6.) Pumpkin spice latte és társai

A pumpkin spice latte, azaz a sütőtökös-fűszeres kávé már felkerült a legtöbb kávézó kínálatába. Kutyusodat azonban jobb távol tartani valamennyi őszies ízvilágú ételtől és italtól, az ezek ízesítésére használt fahéj ugyanis mérgező a számára. Általában csak nagyobb mennyiség elfogyasztása okoz gondot, de jobb nem kísérletezni! Ugyanakkor mondanunk sem kell, hogy kávét is tilos fogyasztani az ebnek, a benne levő koffein miatt.

Minden koffeines, illetve fahéjas italtól tartsd távol a kutyát!

+1.) Csokoládé

Bár nem szezonális, de az előttünk álló ünnepek, mint a halloween vagy a Mikulás, miatt talán még nagyobb az esély arra, hogy a házi kedvencek csokoládéhoz vagy kakaótartalmú édességhez jutnak. A kakaóban lévő teobromin pedig súlyosan mérgező mind a kutyákra, mind a macskákra. Olyannyira, hogy egyéni érzékenységtől függően már egy kisebb adag is halált okozhat.

A mérgezés tünetei a kutyánál

Általánosságban az alábbi tünetek adhatnak okot, hogy mérgezésre gyanakodj kedvencednél:

  • elesettség, bágyadtság;
  • nyáladzás;
  • nyelési nehézség;
  • fokozott szomjúság;
  • hányás;
  • hasmenés;
  • remegés;
  • görcsök;
  • eszméletvesztés.

Ha ezeket tapasztalod, pláne, ha tudomásod van róla, hogy kutyád érintkezhetett mérgező anyaggal, a lehető leghamarabb orvoshoz kell juttatnod az állatot!

dió fagyálló gesztenye gomba makk méreg mérgezés mérgező ételek ősz őszi veszélyek rágcsálóirtó

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!