Köztudott, hogy a különféle magvak, diófélék roppant egészségesek. Ám vigyázat: ami számunkra „orvosság”, kedvenceinknek méreg is lehet! Vegyük sorra, mikkel kell nagyon vigyázni!
Sok gazda szeret együtt csemegézni kedvencével – amit mi annyira nem pártolunk, hiszen a sok nass elhízáshoz vezethet! –, ám nagyon fontos, hogy csak egészséges és biztonságos ételekből kapjon az eb. Az olajos magvak és diófélék közül például több is mérgező a kutya számára.
Az olajos magvak egy része tilos a kutyáknak, még akkor is, ha számunkra egészséges
Ezekből a magokból sosem kaphat
- Makadámdió: nagyon mérgező a kutyák számára. Gyengeséget, járásképtelenséget, hányást, remegést és túlmelegedést okozhat. A tünetek általában a fogyasztást követő 12 órán belül jelentkeznek.
- Fekete dió: szintén erős méreg. Hányást és neurológiai tüneteket okozhat.
- Dió: nem mérgező, de gyakran bepenészesedik, ami életveszélyes állapotot, vagy rosszabb esetben halált okozhat. A közelmúltban írtunk róla, milyen sok gazda vesztette el társát penészes dió okozta mérgezés miatt. Mivel a penészgombák már kis mennyiségben is görcsöket, rohamokat, idegkárosodást, valamint gyomor- és bélrendszeri panaszokat okoznak, ezeket tapasztalva azonnal orvoshoz kell vinni a kutyát! Ezenfelül a magas zsírtartalom miatt nehezen emészthető.
- Nyers kesudió: a kutyák számára kerülendő (a macskák számára pedig egyenesen méreg!). A nyers kesu ugyanis olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek nehezebben emészthetők, mint a pörkölt/főzött diófélék. Ez pedig növelheti a gyomorpanaszok valószínűségét.
- Pisztácia: szintén kerülendő, mivel magas zsírtartalma hasnyálmirigy-gyulladást és gyomorpanaszokat okozhat. Mérete miatt, és mert többnyire héjastul árulják, fulladásveszélyes, továbbá nehezen emészthető, ami miatt bélelzáródást okozhat, különösen kis testű kutyáknál. Olyan penészgomba is termelődhet benne, amely károsíthatja a kutyák máját. Gyakran sóval, hagymával és fokhagymával ízesítik őket, amik szintén mérgezőek a háziállatokra.
- Hikoridió: nagy mérete és héja miatt gyakran okoz bélelzáródást, illetve fulladást, főleg a kisebb méretű állatok esetében. Ha pedig bepenészedik, olyan mikotoxinokat tartalmaznak, amelyek rohamokat vagy neurológiai tüneteket okozhatnak.
- Pekándió: nem közvetlenül mérgező, de a dióhoz hasonlóan hajlamos a penészedésre. Ezek különböző mikroorganizmusok, köztük toxigén és patogén gombafajok, amelyeket szabad szemmel nem lehet könnyen észrevenni. Ezek a penészgombák, még kis mennyiségben is, görcsöket és idegkárosodást okozhatnak. Emellett gyomor-bél rendszeri zavarokat és elzáródást is okozhatnak.
- Mandula: bár közvetlenül nem mérgező, nem ajánlott adni belőle a házi kedvenceknek, mivel mérete és formája miatt könnyen elakadhat, illetve az állat be is lélegezheti. Magas zsírtartalmuk miatt potenciálisan súlyos gyomor-bél rendszeri zavarokat, valamint hasnyálmirigy-gyulladást okozhatnak. Gyakran erősen sózottak, ami vízvisszatartást okozhat. A szívbeteg háziállatok számára ez veszélyes lehet. Ráadásul szintén hajalmos a penészesedésre.
- Brazil dió: nem mérgező, de nehezen emészthető és magas a zsírtartalma (az egyik legzsírosabb mag). Ez különösen problémás lehet a hiperlipidémiás (magas vérzsírtartalom) kutyák és azon háziállatok számára, akiknek a kórtörténetében hasnyálmirigy-gyulladás szerepel.
A diófélék okozta mérgezés általános tünetei:
- hányás
- hasmenés
- szorulás
- puffadás
- láz
- szapora szívverés
- hasi fájdalom (nyögés, szapora légzés, fájdalmas reakció az érintésre)
- étvágytalanság
- gyengeség
- remegés
- járási nehézségek vagy lábgyengeség
- rohamok
- véres széklet (olyan fekete lehet, mint a kátrány, a megemésztett vér miatt)
- narancssárga színű vizelet
Ezek biztonságosak – de csak módjával!
- Földimogyoró: csak a sima, héj nélküli.
- Török mogyoró
- Pörkölt kesudió: kizárólag pörkölve.
- Fenyőmag: csak nagyon kis mennyiségben, a magas zsírtartalom miatt.
- Héjatlan, sótlan napraforgómag
- Héjatlan, sótlan tökmag
- Őrölt és hidegen sajtolt lenmag
- Chiamag: előtte ugyanúgy be kell áztatni, mint amikor mi fogyasztjuk.
Bár ezek a diófélék és olajos magvak kiváló fehérjeforrások a kutya számára is, emellett tele vannak rosttal, valamint számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mégis csak módjával szabad kínálni velük az állatot. A magas zsírtartalom ugyanis túlsúlyhoz, valamint a már említett emésztőrendszeri panaszokhoz és hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet. A fulladás pedig ezen magvak esetében is fenyegető veszély, ezért jobb, ha nem egészben, hanem krémként vagy porítva kínálod velük a kutyát, például az ételébe keverve.
A földimogyórvaj csak akkor biztonságos, ha nem tartalmaz semmiféle adalékot, cukrot vagy xilitet!
A földimogyoróvajjal csak óvatosan!
Bár kedvenced kaphat földimogyorót, az abból készült vaj csak akkor biztonságos, ha „mindenmentes”. A cukrozott, ízesített változatok nem egészségesek, a xilittel, azaz nyírfacukorral készült termékek pedig egyenesen mérgezőek a számára.
A diákcsemege szintén életveszélyes
Bár a diákcsemege vagy diákabrak néven ismert finomság számunkra tápláló rágcsálnivaló, a kutyáknak tilos adni belőle. Mégpedig azért, mert szinte kivétel nélkül mindben találunk mazsolát, ami roppantul mérgező az ebekre nézve, valamint a fent felsorolt veszélyes magok és diófélék közül is vegyesen tartalmaz.
A szőlő és a mazsola is mérgezést okozhat
Válaszd a biztosat!
Mint láthatod, bár vannak biztonságos magfélék és csonthéjasok, de sok köztük a kockázatos, valamint az állat egyéni érzékenységétől függően még a biztonságosnak ítéltek is komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Emiatt a legideálisabb, ha inkább kifejezetten kutyák számára készült finomságokkal kényezteted kedvencedet.