A farokkergetés intő jel: mi utal magas koleszterinszintre kutyáknál?
2020. december 20
2020. december 20
A farokkergetés lehet csak az unalom jele vagy esetleg pszichés zavaré is. Egy kutatás szerint viszont magas koleszterinszintre is utalhat.
Egy ideig aranyos látványt nyújt egy saját farkát kergető kutyus. Azt azonban kevesen tudják, hogy ez az unalom vagy a pszichés zavarok mellett, egy kutatás szerint magas koleszterinszintre is utalhat. Ez ugyanis befolyásolja az állatok hangulatát, viselkedését, hormonjainak folyamatait.
Normál körülmények között a zsírok harminc-hatvan perccel étkezés után felszívódnak a kutyák szervezetében. Ilyenkor a koleszterinszint megemelkedik és három-tíz órán át is magas lehet. Ha több mint tizenkét órán át még mindig magas értéket mutat, az azt jelenti, hogy a zsírok nem szívódtak fel megfelelő módon, és valami probléma áll a háttérben. Ezt hiperlipidémiának, vagyis magas vérzsír szintnek hívják.
A koleszterin a zsírok közé tartozó szerves vegyület. A májban termelődik vagy táplálkozás útján kerül az élőlények szervezetébe. Magas koleszterintszintről akkor beszélhetünk, ha már túl sok koleszterin található a vérben és elkezd lerakódni az érfalakra, ami később érelmeszesedéshez is vezethet.
Megfelelő táplálkozással, rendszeres testmozgással az esetek többségében ez elkerülhető. Ezért is fontos, hogy minőségi eledellel tápláld kutyádat. Azonban nem csak az elhízott ebeket fenyegeti ez a veszély, ugyanis genetika vagy számos betegség is kiválthatja a koleszterinszint emelkedését.
A fent említett farokkergetés az egyik intő jel. A kölykökre, pszichés zavarokban (például OCD) szenvedő ebekre, terrierekre, őrkutyákra nagyobb arányban jellemző ez a viselkedés. Ha kedvenced túlsúlyos, valószínű a magas koleszterinszint miatt kergeti farkát. Mindenképpen keresd fel vele állatorvosod. Emellett az alábbi tünetek is jelentkezhetnek:
A magas koleszterinszint kezelése attól is függ, mi okozza. Éppen ezért fontos kivizsgáltatni kedvencedet egy állatorvossal, aki meg tudja állapítani a probléma gyökerét. Ez a legtöbb esetben az elhízás, ami viszonylag könnyen kezelhető. Nagyon fontos a zsíros ételek mellőzése az étrendből és a rendszeres testmozgás. Azonban nem szabad túlterhelni kutyádat, érdemes fokozatosan haladni. Rövid, majd egyre hosszabb sétákkal kezdeni, később akár kipróbálni valamilyen kutyás sportot is. Ez nem csak egészséges mindkettőtök számára, hanem értékes időt is tölthettek együtt.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek