A 10 leghosszabb életű kutyafajta: őket sem kerülik el a betegségek
2024. október 31 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary
2024. október 31 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary
Változó, melyik kutya milyen sokáig él. Az alábbi fajták átlagos élettartama a leghosszabb.
A gazdik egyik legnagyobb szívfájdalma, hogy nem tölthetik kedvencükkel az egész életüket. A kutyák sajnos sokkal rövidebb ideig élnek mint mi, és még az egyes fajták között is markáns különbségek mutatkoznak az évek tekintetében. Soroljuk, melyik a tíz leghosszabb életű kutyafajta.
Általánosságban elmondható, hogy a kisebb méretű ebek tovább élnek. Ők gyakran elérik a késő tizenéves kort, de akár a kora huszonéveket is – nagyon szép kilátások! Ezzel szemben az igazán nagy testű fajták, mint a német dogok vagy az újfundlandik, jellemzően 7–10 évet töltenek velünk. A berni pásztorkutyák pedig többnyire csak 6–8 évig boldogítják a gazdájukat.
A méret és az élettartam közti arányosságra nincs kielégítő magyarázat a tudomány részélről sem. Az egyik elmélet szerint azonban a kor előrehaladtával kialakuló gyakori egészségügyi problémák nehezebben kezelhetők a nagyobb jószágoknál.
A listavezetők egyértelműen a világ legkisebb kutyái, a csivavák, akik sorra döntik meg fajtársaik Guinness-rekordját élethossz tekintetében. A csepp aggastyánok átlagosan 14–16 évig élnek. Bár szívósak és egészségesek, idővel a szívpanaszok és a kisebb kutyafajtákra jellemző patellaficam őket sem kerülik el.
A shih tzuk átlagosan 10–18 évig élnek, ám nyomott arcú kutyák lévén egész életükben küzdhetnek ennek hátulütőivel; úgymint a nehezített légzés és a gyakori túlmelegedés.
A yorkie-k igen egészséges kutyák, ennek köszönhetően akár 11–15 évig is élhetnek. Azonban tudnod kell, hogy a fajtára szintén jellemző a patellaficam, emellett a légcsőösszeomlás veszélye is fenyegeti őket, főleg, ha túlsúlyosak. Mivel terrierekként roppant kíváncsiak és igénylik a sok mozgást, ezzel elejét is veheted ennek a problémának.
A frisék szintén 14–15 éves kort is megélhetnek, ám gyakori náluk a cukorbetegség, a szürke hályog, valamint – mint minden kis testű kutya – hajlamosabbak a fogkövesedésre. Aki ezzel a fehér szőrgombóccal osztja meg az életét, az nemcsak sokáig élvezheti egy kis pamacs társaságát, de egy igazán vidám, játékos, élénk és kíváncsi társra is lel a személyében. Trükköket is szívesen tanulnak, ahogy a kanapén való összebújásra is bármikor kaphatóak.
Az éber, aktív és okos shiba inuk átlagosan 13–15 évig élnek jó egészségben, amit többnyire csak a fajtánál gyakori bőr-, valamint fülallergia, továbbá a már említett fogászati panaszok árnyékolnak be. A rókaképű kutyák egyik különlegessége a hangjuk: egy csak rájuk jellemző magas, sikoltásszerű jelzéssel kommunikálnak, ami leginkább a visítás és a nyüszítés között helyezkedik el.
Az ausztrál pásztorkutyák a 13–16 évükkel szintén az egyik leghosszabb életű kutyafajták közé tartoznak. Intelligens és nagy energiájú kutyák, akik imádnak a szabadban lenni, és remek társak a különféle sportokban, például az agilityben. Bár szívós kutyák, koruk előrehaladtával progresszív retinaatrófia és csípőízületi diszplázia alakulhat ki náluk.
Ezek a küllemükben apró dobermannokra emlékeztető kutyák valójában a tacskók és az olasz agarak leszármazottai lehetnek. 13–16 évig is élnek, de sajnos több egészségügyi panasz is jellemző rájuk; úgymint a patellaficam, a pajzsmirigy-alulműködés, a progresszív retinaatrófia és a szívproblémák.
Szerencsére sokak kedvencei, a tacsik is jó sokáig, akár 12–16 évig élnek. Ám a gazdájuknak különösen oda kell figyelniük a testalkatukból adódó veszélyekre. A hosszú testhez társuló apró lábak miatti aránytalanság ugyanis hajlamosítja őket az ízületi gondokra, a patellaficamra, a porckorongproblémákra. Mindezek kockázatát növeli, ha az eb túlsúlyos!
A máltaiak 12–15 éves élettartammal büszkélkedhetnek. Mivel egészséges fajta – idősebb korukban a májukkal, a szívükkel, valamint a térdízületükkel akadhatnak bajok –, így gazdájuknak valószínűleg több feladatuk lesz hosszú, selymes bundájuk ápolásával, mintsem az állatorvosi vizitekkel.
Végül a tízes listát a törpe schnauzer zárja, aki középméretű és óriási fajtatársa mellett a legegészségesebb, és átlagosan 12–15 évig él. Hízásra hajlamosak, és a cukorbetegség is gyakori náluk, így gazdaként a súlyára nagyon ügyelned kell! Egyes bőrbetegségek is jellemzőek az esetükben, ahogy a hasnyálmirigy-gyulladásra is hajlamosak.
Mint láthatod számos, egymástól sokban különböző fajta került fel erre a listára, akik átlagosan mind 10 év feletti élettartamot jegyeznek. Ám ahogy írtuk, őket sem kerülik el az egyes betegségek, főleg az idő előrehaladtával. Így ha a felsorolt kutyák valamelyikének boldog tulajdonosa vagy, akkor se feledkezz meg a soron következő állatorvosi vizsgálatról, és ugyanúgy légy résen, ha valami szokatlan tünetet tapasztalsz!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek