hirdetés

Ezek a jelei annak, ha leégett a kutya

Szénási Szimonetta

2024. július 17 - Képek: Getty Images Hungary

A napégésnek kedvenced esetében is súlyos következményei vannak. A probléma felismerését nehezíti a bundájuk, de így is vannak árulkodó jelek, amiket cikkünkben sorra is veszünk.

hirdetés

Odafigyeléssel és megfelelő védelemmel négylábúd esetében is megelőzheted a napégést. Azonban előfordulhatnak balesetek; ilyenkor nagyon fontos, hogy felismerd, ha leégett a kutya, hogy el tudd látni a fájó sérüléseket.

Kutyádat is védened kell a káros napsugaraktól

A leégés jelei a kutyán

A napégés az állatok esetében is ugyanannyira fájdalmas, mint az embereknél, és a következményei is éppoly súlyosak: a leégés bizonyítottan megnöveli a bőrrák kialakulásának kockázatát. A leégés először a szőrrel kevésbé védett területeken mutatkozik meg, mint az orr, a fülek vége, illetve a hastájék. Emellett a csupasz vagy rövid szőrű, illetve a világos bundájú kutyák vannak kitéve nagyobb veszélynek.

Ha felmerül a gyanúja annak, hogy a kutya leégett a napon, az alábbi fizikai jelekre figyelj:

  • a bőr sötétebb rózsaszín vagy vörös;
  • a terület forró;
  • lehet kiszáradt, kirepedezett;
  • súlyosabb esetben hólyagok is megjelenhetnek;
  • érintésére fájdalmasan reagál az állat.

A bőrtünetek mellett kedvenced viselkedése is árulkodó lehet. Ha kutyád feltűnően levert, bágyadt, és elhúzódik az érintésedtől, az fájdalomra utalhat.

Ne engedd, hogy kutyád a napon feküdjön vagy játsszon!

Mi a teendő, ha leégett a kutya?

Az égési sérülést mihamarabb el kell kezdeni kezelni, ami mérsékli a fájdalmat, és meggyorsítja a gyógyulást. Először is vidd hűvös helyre a kutyád, kínáld meg vízzel, majd hívd fel az állatorvosotokat, aki elmondja, mik a további teendők. Enyhébb esetben valószínűleg külsőleg, krémmel kell kezelni a területet, de fájdalomcsillapítóra, esetenként gyógyszerre is szükség lehet. Ezekről kizárólag az orvos tud dönteni, így semmiképpen se próbáld otthon ellátni a sérülést!

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Így előzd meg a napégést

A legfontosabb ebben az esetben a megelőzés. Az alapszabály, hogy kutyádat ne tedd ki közvetlenül erős napsugárzásnak. Nyáron a kritikus időszakban, 10 és 16 óra között a legjobb, ha nem is mentek ki, és inkább kora reggelre és estére időzítitek a sétákat.

Amennyiben muszáj kilépnetek a lakásból, mindig árnyékos helyen menjetek, és ajánlott lehet kutyáknak készült napvédő készítményeket használnod a szőrtelen területeken. Ezzel kapcsolatban kérj ajánlást az állatorvostól. Ezenfelül már kaphatók különféle nyári védőruházatok kutyáknak is.

Mindig árnyékos helyre vonuljatok!

A kinti kutyának pedig feltétlenül rendelkezésére kell állnia napvédett, árnyékos területnek, ahová elvonulhat. Ám kánikula idején érdemes átgondolni, hogy ők is bemehessenek a hűs lakásba.

A leégés mellett a két másik mumus nyáron a hőguta és a hősokk. Amik akár végzetes kimenetelűek is lehetnek, így nagyon fontos, hogy tisztában legyél a rizikófaktorokkal. Itt részletezünk minden tudnivalót.

bőrrák kutya naptej leégés napsugárzás nyár nyári veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!