hirdetés

Így sportolj együtt a kutyáddal: szakértő osztja meg tanácsait

Tóth-Hencz Edit

2024. július 27 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértővel, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadójával beszélgettünk a kutyával való közös sportolás előnyeiről.

hirdetés

Ha a kutyasportokra gondolunk, elsősorban a négylábúak edzése jut eszünkbe, azon belül is inkább a fizikai erőnlét kiteljesítése. Pedig ennél sokkal több mindent rejthet a sport a kutyák számára is. Az együtt töltött idő erősíti a kötődést, ezenkívül szórakozás, szellemi munka és társas interakció is, valamint természetesen sikerélmény.

Csak egészséges, jó fizikai állapotban lévő kutyának szabad sportolnia

Az alapok: csak így lehet biztonságos a sport

A szakértő elmondta, hogy csak egészséges, jó fizikai állapotban lévő kutyának szabad sportolnia. A fizikailag megterhelőbb kutyasportok esetén, mint például a súlyhúzás vagy az agility, ajánlott konzultálni az állatorvossal akár egy állapotfelmérés keretében. Kiemelten fontos, hogy edzés után mindig legyen lehetősége a kutyának pihenni. Lényeges továbbá meghatározni a gazdának azt is, hogy mi a célja a sporttal kapcsolatban.  Lehetőség van hobbiszinten kikapcsolódni, de akár versenyszerűen is űzni egy-egy sportágat. Természetesen szem előtt kell tartani azt is, hogy ez a kutyának sosem lehet kényszer; minőségi együtt töltött időnek kell lennie, akkor lehet igazán örömteli.

Fontos, hogy oktatótól tanulják a gazdik a sportokat, de legalább az elején az alapvető tudnivalókat, és minimum online konzultáljanak. El lehet kezdeni autodidakta módon is, de sok a veszélyforrás olyan esetekben, ha nincs mögötte a szakmaiság. Elég egy sérülés, aminek az ismerethiány az oka; ez a sérülés okozhat a kutyánál akár tartós fizikai problémát is”– hívja fel a figyelmet Nyakas Gábor.

Csak akkor ér valamit, ha folyamatosan gyakorlunk

A kutyasport kiválasztásánál kritikus szempont még, hogy meghatározzuk, mi az, ami jó a gazdinak és a kutyának is. A sportolni vágyó gazda szakember segítségét kérve válassza ki azt a sportot, melyben a kutyájával együtt mindketten jól fogják magukat érezni. Ha boldog a gazda, a kutya is boldog. Ahogy fejlődnek együtt, úgy lehet majd megismerkedni az intenzívebb mozgást igénylő mozgásformákkal is.

„Azt gondolom, hogy itt a kulcs az, hogy ezt be tudjuk beilleszteni a napi vagy heti rutinunkba. Ha ez nem megy, akkor mit sem fog érni az egész. Legyen az bármilyen sport, annak folyamatosnak és tartósnak kell lennie. Ha ez nem így működik, akkor a jojóeffektus károsabb minden szempontból. Én mindig törekszem arra, hogy megtanítsam a gazdának, hogyan építse be a napi rutinba a gyakorlást” – emeli ki a szakértő.

Sok gazda beleesik abba a hibába, hogy csak fizikailag próbálja meg lefárasztani a kutyáját. Itt jön be a kutyasportoknak a jelentősége, ahol a mentálisan is szükséges a kutyának dolgozni. Csak fizikai fárasztás esetén a kutya fizikai kondíciói folyamatosan javulnak, és a gazda azt veszi észre, hogy a kutyája 3-4 óra után sem fárad majd el. Ennek egyszerű oka az, hogy nőtt az eb állóképessége, jó fizikuma lett. Mindig hozzá kell venni a mentális fárasztást is, hiszen szükséges, hogy használja a kutya az agyát, az orrát is.

Gyönyörű sinka suhan az agilitypályán / Fotó: Az Én Kutyám

A kutya falkaállat, az ember társas lény

Sok jópofa kutyasport van, amit lehet űzni akár panelben lakunk, akár nem. Fontos, hogy a gazda és a kutya is élvezze az elejétől a végéig a sporttevékenységet.

„A panelben lakó kutyások ebben mindig kicsit előrébb járnak, itt inkább az udvaron tartott kutyásoknak szoktam szólni, hogy ne higgyék azt, hogy ha a kutya az udvaron van, az elegendő neki ingerben és mozgásban; mert nem. Még ha nagy az udvar, akkor is csak egy luxusbörtön marad a kutyának. Fontos, hogy változatos mozgása legyen változatos terepen, és változatos ingereket kapjon.”

Vannak szezonális kutyasportok, azonban évszaktól függetlenül is sokféle lehetőség közül tudunk választani. Nem is feltétlenül a sporton van a hangsúly, hanem inkább azon, hogy a mozgás hogyan segít abban, hogy minden gazda megtalálja a kutyájának megfelelő minőségű és mennyiségű fizikai, illetve mentális lefárasztást. Ezek az alkalmak segítenek kialakítani a kutya és a gazdája között egy ideális kapcsolatot.

„A kutya falkaállat, az ember társas lény, ők falkában, mi családban élünk. Ahogy mi szeretünk együtt közösen dolgokat csinálni, melyek összekovácsolnak minket, mint például egy vasárnapi közös ebéd, ugyanígy van ez a kutyák esetében. Szeretnek időt tölteni velünk” – összegzi a szakértő a közös időtöltés előnyeit.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Nyakas Gábor a DOGZ-on

Szeptember 7-én a legnagyobb hazai kutyás eseményen, a DOGZ Fesztivál és Konferencián személyesen is meghallgathatod Nyakas Gábort. A kutyaviselkedés-szakértő Kutyareform, valamint Hogyan kerüljük el a kutyatámadást? című előadásaiból rengeteget tanulhatnak a kezdő és a gyakorlottabb kutyatartók is. A rendezvény részleteiről, az ingyenes, valamint a jeggyel látogatható programelemekről lejjebb tájékozódhatsz.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

DOGZ-2024 egészség felelős kutyatartás kutya és ember kutyatartás Nyakas Gábor

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!