hirdetés

Íme 7 hasznos tipp, ha a kutyáddal szeretnél futni – szakértőt kérdeztünk

Tóth-Hencz Edit

2024. augusztus 3 - Képek: Getty Images Hungary, Marczinkó-Császár Alexandra

Szeretnél sportolni a kutyáddal? A futás egy minőségi közös program lehet. Összegyűjtöttünk 7 dolgot, amire figyelj, ha a kutyáddal szeretnél futni.

hirdetés

Nem kell otthon hagynod a kutyádat, ha futni indulsz, lehet közös a program! Marczinkó-Császár Alexandrával, kutya-fizioterapeutával, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadójával gyűjtöttük össze, hogy mire figyelj, ha a kutyáddal szeretnél futni.

Marczinkó-Császár Alexandra kutya-fizioterapeuta, a Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaság tagja

Ezekre figyelj, ha kutyával indulsz futni

1.) Ne kezdje túl fiatalon a kutyus

Kölyökkutyával ne fuss, várd meg, amíg a csontjai már nem nőnek tovább! Ez azért fontos, mert az ízületeik hajlamosak sérülésekre. A kis testű kutyák körülbelül 9 hónapos korukig, a nagy testű kutyák akár 16 hónapos korukig is növekedhetnek. Természetesen a nagy sétákat a kölyökkutya is élvezni fogja a természetben. Addig lehet gyakorolni például azt, hogy melyik oldalon sétáljon.

2.) Fontos kedvenced állapota

„Kizárólag egészséges kutyával fussunk!” – hívja fel a figyelmet Marczinkó-Császár Alexandra kutya-fizioterapeuta. Érdemes a rendszeres futás megkezdése előtt felméretni az állatorvossal a kutya egészségi állapotát. Igaz ez az emberekre is. Ha a kutya például túlsúlyos, a fokozatosság még fontosabb, mint egy ideális súlyú esetében.

Nem minden kutya alkalmas továbbá a hosszú távú futásra. Még a fajtán belül is minden kutyának megvan a maga egyénisége, azaz egyesek jobban szeretnek futni, mint mások. Ezeket mindent figyelembe kell venni.

Marczinkó-Császár Alexandra kutya-fizioterapeuta, a Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaság tagja. A fizioterápiával saját kutyája mozgásszervi betegségei kapcsán ismerkedett meg, majd kezdte meg kutya-fizioterapeuta tanulmányait a Terápia Az Állatokért Alapítvány keretein belül. Mára ez Alexandra hivatása; a kezelésekkel nemcsak a rehabilitációra nyílik lehetősége, hanem a kedvencek életminőségének javítására, a fájdalommentes mozgás elősegítésére, prevencióra.

3.) Ügyeljetek a fokozatosságra

Fontos, hogy a napirendbe fokozatosan épüljön be a futás; ez mind a gazda, mind a kutya számára is segít a rendszeresség megtartásában. Nem kell azonnal a maratonra készülni, a fokozatosság elve a futás esetében is elsődleges. Ha a kutya kimerült, leült, és nem hajlandó továbbmenni, az biztos jele lehet annak, hogy elfáradt, túl sokat vagy túl gyorsan futott. Az időjárási viszonyokat is szem előtt kell tartani, hiszen az ebek nem bírják olyan jól a hőt és a magas páratartalmat, min az emberek.

Nem kell azonnal maratonra készülni, a fokozatosság elve a futás esetében is elsődleges

4.) A bemelegítést soha ne hagyjátok ki

Alexandra hangsúlyozza a bemelegítés fontosságát is. A kutyáknak is szüksége van bemelegítésre, amelynek célja, hogy a pulzusszám emelkedjen, a test hőmérséklete növekedjen, ezáltal az izmok és ízületek aktivizálódjanak. A nem bemelegített izomzat sokkal könnyebben okozhat sérülést. Az edzéseket lehet kezdeni akár egy rövidebb útvonal köreivel, így a kutyában egy idő után tudatosul, hogy edzésidő lesz, és nem játékidő. A futás elkezdése előtt mindenképp érdemes néhány ültetést, fektetést, meghajlást, jobbra és balra fordulást végeztetni a négylábúval. Fontos, hogy a bemelegítés ne aszfalton történjen, hanem valamilyen természetes talajon. A futás elkezdése mindenképp lassú tempóban történjen, először séta, majd kocogás, így növelve fokozatosan az intenzitást.

5.) Használj hámot

„Mindenképp hámban érdemes futnia a kutyának, a nyakörv használata kerülendő. Ma már szuper, erre a célra kialakított hámok vannak forgalomban. A kiválasztás során kifejezetten fontos a kialakítása. A megfelelő hám jól párnázott, nem feszül a kutyára, de nem is túl laza. Kifejezetten fontos, hogy a lapocka és a váll szabadon tudjon mozogni, ezeket az eszköz ne szorítsa le. A póráz, amit a hámra csatolunk, legyen rugalmas, semmiképp se rángassa a kutyát” – javasolja a fizioterapeuta.

A kutyának tudnia kell laza pórázon sétálni. A pórázt húzó futótárs járás közben frusztráló, nagyobb sebességnél pedig veszélyes. Fontos, hogy a kutyát mindig az egyik oldalon kell tartani, amikor együtt futunk vele. Nem számít, hogy melyik ez az oldal, de amelyikre esett a választás, amellett tartsunk ki. Ennek hiányában könnyen baleset lehet a vége; például a póráz a futó lábára tekeredhet, vagy egyszerűen megbotlunk a kutyában.

A kutyáknak is szüksége van bemelegítésre

6.) Figyelj a kutyádra

A kutyát ne etessük túl a futás előtt, azaz legalább két órával a testmozgás előtt már semmiképpen ne kapjon enni! Ha futás után a gazdi szomjas, akkor a kutya is. Gondoskodj mindkettőtök részére a megfelelő folyadékpótlásról. Ha több mint egy órát futottatok együtt, jutalmazd kedvencedet magas szénhidráttartalmú falatokkal.

7.) Figyelj a környezetedre is

Ha idegenekkel találkoztok az erdei ösvényen futás közben, húzódjatok le a kutyával oldalra, átengedve a szembejövőket. Fontos továbbá, hogy ha a természetben végzi el a dolgát kutyánk, ne hagyjuk ott a kutyagumit, hanem zacskóban vigyük el a legközelebbi szeméttárolóba.

Marczinkó-Császár Alexandra a DOGZ-on

Szeptember 7-én a legnagyobb hazai kutyás eseményen, a DOGZ Fesztivál és Konferencián személyesen is meghallgathatod Marczinkó-Császár Alexandrát. A kutya-fizioterapeuta A fizioterápia alkalmazása a kutyák mozgásszervi problémáinak megelőzésére témájú előadásából rengeteget tanulhatnak a kezdő és a gyakorlottabb kutyatartók is. A rendezvény részleteiről, az ingyenes, valamint a jeggyel látogatható programelemekről lejjebb tájékozódhatsz.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

futás futás kutyával futás pórázon kutya és ember kutya és ember kapcsolata

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!