Ez az 5 perces módszer sok bajtól védi meg a kutyádat a séta idején
2024. december 16 - Képek: azenkutyam.hu
2024. december 16 - Képek: azenkutyam.hu
Egy roppant egyszerű, de annál fontosabb praktikára hívjuk fel a figyelmedet, amivel sokat tehetsz kedvenced egészségmegőrzéséért télen.
Az előrejelzések szerint idén kemény télre számíthatunk, emiatt különösen fontos, hogy megfelelően felkészülj a kutyasétáltatásokra. Bár vannak fajták, akik jól bírják a hideget, a lakásban tartott négylábúak többségét azért megviseli a hirtelen hőmérséklet-változás. Ám megfelelő felkészüléssel nem fognak gondot okozni a téli séták a kutyának.
Miként dr. Kirsten Ronngren hangsúlyozza, a hideg időszakban szükség lehet egy kis bemelegítésre indulás előtt. Hogy miért van erre szükség? Amiért sportolás előtt mi is végzünk egy kis ráhangolódó mozgást, így készítve fel az ízületeket és az izmokat a várható megterhelésre, továbbá szó szerint be is melegítjük vele őket. Ezzel a pár perces átmozgatással pedig csökkenthetjük a sérülés kockázatát ahogy a magunk, úgy a kutya esetében is. Krónikus betegséggel, például ízületi gyulladással küzdő ebek vagy idősebb kedvencek esetében különösen fontos lehet, hogy ne hirtelen vigyük ki őket a hidegbe. Hazaérve szintén fontos, hogy mihamarabb levetkőztessük a kutyát, nehogy bemelegedjen, és ha szükséges, a bundáját is rögtön meg kell szárítani.
Nagyon fontos, hogy csak szélsőséges időjárás – hóvihar, viharos szél, extrém alacsony hőmérséklet – esetén halaszd el a sétáltatást. Máskülönben kedvencednek szüksége van a mozgásra és az ingerekre. Egyéni érzékenységtől, illetve az életkortól és a fajtától is függ, melyik kutya mennyire tolerálja a hideget. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy ha –5–7 °C alá süllyed a hőmérséklet, az már problémás lehet a hosszabb sétáltatás szempontjából. Azonban több rövidebb kimenőket, pisiszüneteket ilyenkor is iktass be!
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Ha már a ruháknál tartunk: van, amikor a védőruházat elengedhetetlen kiegészítője a sétáltatásnak. Hideg időben a rövid és/vagy egyrétegű bundájú kutyáknak, ahogy az idősebb, a fiatal, valamint az egészségügyi panaszokkal élő kutyáknak szükségük van pluszrétegre. Esőben, hóesésben is jó szolgálatot tesz a vízhatlan ruha, és sárban, illetve fagyos, jeges, hófedte talajon a téli kutyacipő is hasznos holmi.
Amiről pedig időjárástól függetlenül nem szabad elfeledkezni, az a láthatóság! Télen későn világosodik, ellenben korán sötét lesz, így minden ebnek szüksége van láthatósági kiegészítőkre. Ahogy a gazdáknak is! A legjobb, ha a kabáton magán vannak fényvisszaverő sávok, de a láthatósági mellény is kiváló e célból. Ezt pedig ki lehet egészíteni világító nyakörvvel, vagy a pórázra csatolható lámpával, hogy teljes terjedelmében látszódjon az eb.
A megfelelő ruhák kiválasztásához ide kattintva találsz útmutatást. Röviden összefoglalva ügyelj arra, hogy kényelmes anyagú holmit válassz, ami se nem szűk, se nem bő a kutyádnak. Ne legyenek rajta olyan részek, amik szúrhatják a bőrét, vagy amibe beleakadhat.
A lábbeli megóvja a kutya mancsát a hideg mellett attól is, hogy a jég megsértse, vagy az útszóró só, illetve egyéb vegyszerek kimarják az érzékeny területet. Ha nem viselt csizmát a kutya, akkor minden séta után vizsgáld át a mancspárnákat, nincs-e rajtuk sérülés, vagy nem ragadt-e hó, jég az ujjak közé. A sózás miatt ajánlott meg is mosni a tappancsokat.
Mind a ruházat, mind a cipő viseléséhez érdemes otthon, a négy fal között hozzászoktatni kedvencedet, hogy élesben ez már ne okozzon problémát. Jutalomfalattal nagyon jól motiválhatók az ebek ezen a téren is.
Az útszóró só mellett a fagyálló, valamint a rágcsálóirtók jelentik a legnagyobb veszélyt a kutyákra. Mindkettőből már kevés is elegendő, hogy súlyos mérgezés, vagy akár életveszélyes állapot alakuljon ki. Előbbi használatánál legyél nagyon körültekintő, sose hagyd felügyelet nélkül a flakont, és ha kiborul a folyadék, azt mosogatószeres vízzel takarítsd fel. Az üveget pedig tartsd a kutya számára elérhetetlen helyen. Ez azért is nagyon fontos, mert a folyadék édes ízű és illatú, így csábító lehet az állatoknak. Ha használsz a ház körül patkánymérget, azt úgy helyezd ki, hogy kutyád ne érintkezhessen vele, sétáltatás idején pedig alapvető, hogy ne engedj neki semmit felenni a földről.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek