Nem játék a kutyasétáltatás kánikula idején: 4 elengedhetetlen dolog, amire muszáj figyelned
2020. július 1
2020. július 1
Ugye, te sem szívesen mászkálnál a tűzforró aszfalton mezítláb? Nos, a kutyusod ugyanígy van ezzel, tehát jobb, ha alaposan felkészülsz a nagy hőségben tervezett sétákra.
Indulás előtt mindig győződj meg arról, hogy biztonságosak-e a körülmények kedvenced számára is! Létezik egy nagyon egyszerű módja a beton vagy az aszfalt hőmérsékletének meghatározására: kézfejedet helyezd egy napsütötte pontra, és ha nem bírod 5 másodpercig rajta tartani anélkül, hogy felszisszennél, a felszín nem alkalmas kutyasétáltatásra.
Tudtad? A legnagyobb kánikulában az aszfalt akár 62 fokra is felmelegedhet. Viszonyításképp: a tükörtojás 5 perc alatt megsül 55 fokon.
Egyébként a kánikula szó eredete érdekes módon a kutyákhoz kapcsolódik. Az ókori rómaiak Canicula-ként (kiskutyaként) emlegették a Nagy Kutya (Canis Major) konstelláció legfényesebb csillagát, mely mindig nyár közepén vált láthatóvá az égbolton. A forró évszak legfülledtebb napjaira diēs caniculārē-ként utaltak, az angolok pedig egy laza tükörfordítással dog days-nek keresztelték el ezt az időszakot.
Próbáld kora reggelre és késő estére időzíteni a kutyus lemozgatását! Ha azonban mégis kénytelenek vagytok napközben sétálni a felhevült betonon, mindenképp alkalmazz valamilyen védőmechanizmust kutyád tappancsain. Az egyik ilyen módszer a speciális nyári kutyacipő viselete, melynek felső része légáteresztő anyagból készül, talpa pedig szinte bármilyen talajon megbízható védelmet biztosít.
Ha a cipőben kedvenced nem hajlandó elindulni, használj mancsvédő krémet, melyet viszonylag olcsón beszerezhetsz bármelyik szakáruházban, vagy nagyon egyszerűen otthon is elkészítheted.
Ne aggódj, semmilyen sosem hallott összetevőt nem tartalmaz, mindent be tudsz szerezni bármelyik drogériában, esetleg gyógynövényboltban.
Hozzávalók:
Alacsony lángon kevergetve olvassz össze mindent, majd töltsd a keveréket egy általad választott tárolóedénybe! Ha kihűlt, be is kenheted vele kutyusod talppárnáit séta előtt.
Ha lehet, kézben vidd haza kedvencedet, hogy a sérülés ne súlyosbodjon! Amint tudod, vidd állatorvoshoz, addig pedig hűtsd a felsértett talppárnákat hideg vízzel vagy kendőbe burkolt jégzselével! Ne próbáld házilag kenegetni, az orvos valószínűleg antibiotikus szerekkel kiegészített terápiát fog alkalmazni kutyusodon az elfertőződés megelőzése végett.
Nem csak a felszíni sérülések elkerülésére kell figyelned, a kutya egész testének túlhevülése is gyakori probléma. Ha ezeket a tüneteket mutatja kedvenced, minél hamarabb vidd állatorvoshoz!
Az orvoslátogatásig mindenképpen hűtsd a kutya testét, különös tekintettel a nyakra és a fülekre, valamint itasd szobahőmérsékletű – soha ne jéghideg – vízzel!
A hőgutát, hősokkot elkerülheted, ha mindig ügyelsz arra, hogy csak a legszükségesebb időt töltsétek kánikulában a tűző napon, illetve gyakran itatod, locsolod a kutyust séta közben is.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek