Ilyen vitaminokra van szüksége a kutyádnak az állatorvos szerint
2024. február 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. február 16 - Képek: Getty Images Hungary
Az emberek számára rengeteg vitamin és táplálékkiegészítő kapható, ezért jogosan merülhet fel a kérdés: a kutya esetében is szükséges a vitaminpótlás? És ha igen, milyen vitaminokat kapjon?
Ahhoz, hogy megfelelően tudjon fejlődni és egészséges maradjon, a kutya számára ugyanúgy fontos a vitaminbevitel, mint az embernek. Lényeges azonban, hogy a kutyák és az emberek vitamin szükséglete eltérő. Lássuk, hogy melyek a legfontosabb vitaminok a kutyának.
Ez a zsírban oldódó vitamin hozzájárul a látás egészségéhez, erősíti az immunrendszert, továbbá szerepet játszik a kutya növekedésében, a magzatfejlődésben és a sejtműködésben. A piacon olyan kutyáknak szánt szemvédő készítmények is kaphatóak, amelyek A-vitamint tartalmaznak.
A különféle B-vitaminok szintén létfontosságúak a kutya egészségéhez, és az alábbi hatásaikról ismertek.
A C-vitamin fontos antioxidáns, amely megköti a potenciálisan káros szabad gyököket a szervezetben, ezáltal csökkenheti a gyulladást és lelassíthatja a kognitív öregedést.
A kutyák képesek C-vitamint szintetizálni a májukban, de bizonyos esetekben pótlása előnyös lehet számukra.
A napfényvitaminként is emlegetett D-vitamin elengedhetetlen az egészséges izomzathoz és csontozathoz, valamint az ásványi anyagok egyensúlyának fenntartásához a szervezetben.
A zsírban oldódó E-vitamin nélkülözhetetlen a sejtműködéshez és a zsíranyagcseréhez, illetve védelmet nyújthat az oxidatív károsodás ellen. Hiánya szem- és izomdegenerációhoz, valamint szaporodási problémákhoz vezethet.
A K-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amely hozzájárul a kutya véralvadási képességének aktiválásához. Hasznos lehet akkor is, ha a kutya lenyel bizonyos patkány- és egérmérgeket. Ez kezelés nélkül halálos lehet.
A kolin támogatja az egészséges agy- és májműködést, és alkalmanként az epilepsziás háziállatok kezelési tervének részeként is alkalmazzák.
A kutyák a vitaminokat alapvetően a kutyaeledelekből szerzik be. A „teljes értékű” és „kiegyensúlyozott” címkével ellátott termékeket kifejezetten úgy tervezik, hogy tartalmazzák a kutyák számára szükséges összes vitamint, ásványi anyagot és tápanyagot.
A különböző életszakaszokban mindig az annak megfelelő kutyaeledelt érdemes választani, mivel a kutyák igényei a koruktól függően változhatnak. Ez különösen fontos a nagytestű kölyökkutyák esetében, mivel ezeknél a fajtáknál különféle betegségek, így például csípőízületi diszplázia alakulhat ki, ha táplálékuk bizonyos vitaminokat és ásványi anyagokat, köztük kalciumot tartalmaz, ami miatt túl gyorsan nőhetnek.
A megfelelően táplált kutyák általában nem szorulnak vitamin-kiegészítőkre, amíg az állatorvos ezt kifejezetten nem javasolja.
Ha azonban kedvenced házi koszton él, extra vitaminbevitelre lehet szükség.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Amellett, hogy a túl sok kalcium a nagytestű kölyökkutyáknál csontrendszeri problémákat okozhat, felmerül néhány további kockázat is. A túl sok A-vitamin például ízületi fájdalmakhoz és kiszáradáshoz vezethet, valamint a kutya véredényeit is károsíthatja. Mivel eddig nagyon kevés tanulmány vizsgálta a vitaminkészítmények hosszú távú hatását, nem lehet kizárni azt sem, hogy egyes összetevőik, mint a gyógynövények, kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel.
Fontos tudni azt is, hogy az emberi vitaminok más koncentrációban tartalmazzák a vitaminokat, mint amire a kutyáknak szükségük lenne, ráadásul rájuk nézve káros adalékanyagokat is tartalmazhatnak.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, manapság már elég jó minőségű tápok állnak rendelkezésre, ezért valóban igaz, hogy a kutyák ritkán szorulnak vitamin, illetve ásványi anyag kiegészítésre. Azok a gazdik pedig, akik házilag készítik kedvencük táplálékát, általában kellően felkészültek, és megfelelő összetételű, tápanyagtartalmú eledelről gondoskodnak.
„Vannak speciális élethelyzetek, amikor mégis javasoljuk a vitaminok adását. Ide tartozik például a vemhesség és a szoptatás időszaka, a betegségekből való lábadozás, a daganatos vagy immunhiányos állapotok, illetve a fiatal vagy idős állatok esete” – emelte ki a szakember.
És mi a helyzet a gyógynövényekkel? Van értelme próbálkozni velük a kutyáknál vagy felesleges pénzkidobás az egész? A témáról ebből a cikkünkből tájékozódhatsz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek