Állatorvos figyelmeztet: a székrekedés akár halálos is lehet
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
Bár a szorulás elsőre nem tűnik komoly problémának, nagyon súlyos következményei lehetnek, ha nem kezelik időben.
A házi kedvenceknél is gyakran felüthetik a fejüket különböző gyomorproblémák, amik jobb esetben csak apró kényelmetlenséget, rosszabb esetben súlyos állapotot eredményezhetnek. Dr. Vada Edina állatorvossal beszélgettünk arról, hogy kutyák esetében a székrekedés hogyan kezelhető, és felelős gazdiként mit tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a bajt.
A szorulás nyilvánvaló tünete, hogy a kutyának nincs széklete – hiába próbálkozik. Azonban már akkor gyanakodhatunk, hogy valami nincs rendben, ha ugyan sikerül egy kis mennyiséget kierőltetnie magából, de az a normálisnál jóval csekélyebb adag, nagyon kemény, és az állatnak láthatóan nehezére esett kitolni.
Mivel a kutyapiszkot mindig össze kell szedni, hamar fény derül a séták alkalmával arra, ha kedvencünknek problémája van, hiszen észre fogjuk venni, hogy nincs vagy alig van kaki.
A szorulásos tünetek a legtöbb esetben a helytelen táplálással hozhatók összefüggésbe. Sok esetben azonban egy gazdi nem biztos, hogy észreveszi, hogy valamit rosszul csinál.
„A szorulás sokszor összefügg a csont fogyasztásával.
Nagyon fontos, hogy ha ezt beépítjük az állat étrendjébe, akkor egyrészt fokozatosan tegyük, másrészt pedig figyeljünk oda a megfelelő arányokra” – figyelmeztet az állatorvos.
Dr. Vada Edina azt is kiemeli, hogy a táplálás mellett a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás is probléma szokott lenni. A folyadékhiány következtében a széklet sűrűvé, keménnyé válik – egyes esetekben olyannyira, hogy a kutya képtelen üríteni, annyira fájdalmas a számára.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy szorulást nem kizárólag a fentiek okozhatnak. Belgyógyászati probléma is produkálhat ilyen tünetet, ezért nélkülözhetetlen, hogy a kedvencünket mielőbb lássa állatorvos.
Az állatorvos hangsúlyozza, hogy egyetlen napnál többet soha ne várjunk.
„Egy kis mennyiségű paraffinolaj adásával megnézhetjük, hogy megszűnik-e a szorulásos állapot. Ám ha a kutya már egy napja nem tudott üríteni, és látjuk, hogy erőlködik, fájdalmat érez, ne várjunk.
Egy kezeletlen szorulás akár fatális is lehet.
Sajnos találkoztam olyan esettel, amikor a gazdi két hetet várt, mielőtt elhozta volna a kutyát, de akkor már nem volt mit tenni.”
Megfelelő táplálással és elegendő folyadék fogyasztásával a szorulás – hacsak nem valamilyen betegség tüneteként jelenik meg – sikeresen megelőzhető. Mindig figyeljünk arra, hogy a kutyánk étrendje minden, a számára szükséges tápanyagból elegendő mennyiséget tartalmazzon. A magas minőségű bolti kutyatápok mindegyike kielégíti az eb igényeit, ha pedig a kedvencünk speciális étrendet követ, mindig szenteljünk kiemelt figyelmet a megfelelő arányoknak.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek