Kutyainfluenza: állatorvos mondta el, miként védheted meg kedvencedet
2024. november 24 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 24 - Képek: Getty Images Hungary
Dr. Vada Edina a kutyák influenza elleni védelmét részletezte. A megelőzés mellett a betegség tüneteire és kezelésére is kitért.
Sajnos nemcsak az emberek esetében, hanem a kutyáknál is előfordulhat influenzás megbetegedés. Ahogy mi is bárhol és bármikor elkaphatjuk az influenzavírust, úgy a kutyák is a sajátjukat. A kutyák és az influenza kapcsolata ma már sajnos számottevő. Azt is tudjuk, hogy mely vírusok okozzák a kutyainfluenza két különböző törzsét, ami segít az állatorvosoknak a betegség megfelelő diagnosztizálásában és kezelésében.
Már rendelkezésre állnak a kutyák számára is beadható vakcinák a kutyainfluenza mindkét ismert törzsére, a H3N8 és az újabb H3N2 ellen. Minden esetben forduljunk állatorvoshoz, hogy érdemes-e mindkét változatot beadatni kedvencünknek.
Dr. Vada Edina állatorvos kérésünkre elmondta, hogy mely kutyák hajlamosabbak a kutyainfluenzára:
Kifejezetten fajtaprediszpozíciót nem mondanék, hiszen ez egy vírus, amely akár bakteriális fertőzéssel is kombinálódhat. Azok a kutyák, amelyek közösségbe járnak, a városi kutyák, akik közös kutyafuttatót használnak, sokkal jobban ki vannak téve a megbetegedéseknek. Rajtuk kívül a fiatalabb, idősebb vagy beteg kutyusok, akiknek az immunrendszere nem tökéletes, sokkal könnyebben megbetegedhetnek egy ilyen fertőzés által. Azok az ebek, amelyek megfelelő vakcinázási programban vesznek részt, illetve megkapják a korszerű tápanyagokat, vitaminokat, immunerősítőket, ellenállóbbak.
Leginkább azok a kutyák érzékenyek, amelyek közösségi tevékenységeket végeznek; ilyen például a kutyaparkokban, kutyás rendezvényeken, kozmetikai üzletekben, napközikben és panziókban történő megjelenés. Egyébként bármely kutyát megfertőzheti a vírus, elkaphatják más kutyáktól, és olyan fertőzött tárgyakról, mint a kutyatálak, ruházat, játékok.
Fontos megjegyezni, hogy az emberek nem fertőződhetnek meg a kutyainfluenzával, és a kutyák sem kaphatják el az emberektől a betegséget. Szóval bármelyik esetben nyugodtan kutyánk közelében maradhatunk.
Vada doktornő elmagyarázta, milyen tünetekre számíthatunk, ha kedvencünk megbetegszik. Ezek az alábbiak:
A legtöbb vírusnak kitett kutya elkapja a fertőzést, és körülbelül 80%-uk betegség tüneteit is mutatja. Sajnos tünetek nélkül is megfertőződhetnek és terjeszthetik a vírust. A kutyainfluenza lappangási ideje körülbelül 2–4 nap a fertőzött kutyával való érintkezéstől számítva. Sőt, még az is előfordulhat, hogy már a tünetek megjelenése előtt fertőz az állat. Az influenzás ebek 10–26 napig fertőznek, majd a tünetek megszűnése után 7–10 napig még szintén fertőzhetnek.
Általánosságban elmondható, hogy a rendezvényeken és a közösségi tevékenységekben részt vevő kutyákat érdemes beoltatni az alapvakcinák valamelyikével.
A kutyák influenzás megbetegedését általában a parainfluenzavírus okozza, amelyre a kombinált oltásokban van védelem. Érdemes akár kennelköhögés ellen is beoltani őket, mert ezzel a kevert fertőzések kockázata csökkenthető, és megelőzhető a súlyosabb szövődmények kialakulása. Gyakorlatilag ezek a vakcinák vannak most Magyarországon a felső légúti megbetegedések korlátozására
– tudtuk meg az állatorvostól.
Bár a kutyák belehalhatnak az influenzába, akárcsak az emberek, általában ez nem gyakori. A doktornő tapasztalatai alapján abban az esetben történhet ez meg, ha nincs kezelve a betegség, valamint ha szövődmények alakulnak ki. Ezek súlyosbíthatják a betegség lefolyását, illetve kimenetelét is.
A kutyainfluenza vírusának kezelése állatorvosi segítséget igényel. Ha úgy gondoljuk, hogy kutyánk influenzás, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz, hisz kezelés nélkül a betegség tüdőgyulladást vagy más, súlyosabb problémát vonhat maga után. Mielőtt elindulunk az orvoshoz, mindenképpen telefonáljunk, és jelezzük a fennálló problémát, gyanút. Lehet, hogy belépés előtt bizonyos protokoll betartására kérhetnek, és előfordulhat, hogy el is különítik ebünket.
Amennyiben vakcináztuk, az már egy prevenció. Ha mégis megbetegedne a kutyus, akkor immunerősítésre, vitaminokra, szobanyugalomra, ha rosszabbul van, akár kórházi ellátásra is szükség lehet. Az utóbbi esetben antibiotikumokat és infúziót kap a kedvenc
– részletezte a doktornő.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Járvány esetén ne vigyük közösségbe kedvenceinket, valamint csak a saját labdájával, holmijaival engedjük játszani. Amennyiben több háziállatunk is van egyszerre, mindenképpen figyeljünk a megfelelő higiéniára. Takarítsuk és fertőtlenítsük rendszeresen a közös területeket és eszközöket, például asztalokat, tálakat, pórázakat. Feltétlenül várjuk meg, hogy a tárgyak alaposan megszáradjanak, mielőtt a kutya érintkezhet velük. Gyakran mossunk kezet, használjunk fertőtlenítőt, különösen, ha az egyik kutya után a másikkal foglalkozunk. Beteg kutyánkat tartsuk otthon és elkülönítve más állatoktól, amíg meg nem gyógyul. A legtöbb kutyának 2-3 hétre van szüksége a felépüléshez, de akár 3-4 hétig is eltarthat a gyógyulás.
Kombinált oltással mindenképpen érdemes beoltatni kedvenceinket. A kutya korától függően évente egy vagy több részletben. Az immunitás vakcinafüggő, de nagyjából 1 évig tart
– figyelmeztetett a prevenció fontosságára a szakember.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek