hirdetés

A kinti és a benti kutyákra is másként kell figyelni a hó miatt

Szénási Szimonetta

2025. január 15 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Azt gondolhatnád, a havazás csak a kint tartott és az otthontalan állatok életében okozhat nehézséget, holott benti kedvencedet is érinti az időjárás-változás. Részletezzük, milyen óvintézkedéseket, ápolási teendőket kell megtenned ilyenkor.

hirdetés

A hó lehet egy izgalmas kaland a kutyák számára, ha a négylábúakat megfelelő körülmények között tartják, és komfortosan ismerkedhetnek a szép égi ajándékkal. Ám egy átfagyott, reszkető állat csak megszenvedi a havazást, ami a legrosszabb esetben akár súlyos betegséghez, halálhoz is vezethet. Azt gondolhatnánk, a bent tartott ebek esetében kizárólag az első, míg az elhanyagolt, gazdátlan négylábúak esetében jellemzően a második fordul elő. Ami nagy általánosságban így is van, de azért egy nem megfelelően felkészített benti kutya is cudarul megszenvedheti a téli sétákat. Ahogy egy udvaron élő, de jól ellátott házőrzőnek is lehet öröm a hóban való hempergés. Ehhez azonban az kell, hogy gazdaként tudd, miként védd társadat a hideg hónapokban. Nézzük!

A kutyáknak eltérő szükségleteik vannak a hóban / Fotó: azenkutyam.hu

1.) Szalmával bélelt, szélvédett kutyaház kell

Kezdjük a kinti kutyákkal! Remélhetőleg már rég megtörtént valamennyi udvaron tartott eb házának téliesítése. Már sokszor írtunk erről, de ismét vegyük sorra, miként lesz ideális a kutyaól télire. Bélelni szalmával, nem pokróccal vagy egyéb textíliával kell, hiszen az hamar átnedvesedhet. Gondolj bele, bemegy a vizes bundájú eb, a takaró pedig minden nedvességet magába szív róla, megszáradni azonban nem tud, csak hidegen tartja az állatot.

A kutyaház alulról sem hűlhet ki, így ajánlott emelvényre, például raklapra helyezni. Sokan hungarocellel szigetelnek is, ami jó megoldás lehet, de arra figyelni kell, nehogy szétrágja a kutya. Emiatt érdemes fedni egy réteg fával. Hogy ne fújjon be a szél, és ne essen be az eső, se a hó, a bejárat elé is kell védelem. A többség ezt műanyag lapokból álló ajtóval oldja meg.

Szalmával bélelve a kutyaház száraz és meleg marad

2.) Az etető- és itatótálak gyakoribb ellenőrzése is indokolt havazás idején

Ha esik a hó, a kutyák tányérjait helyezd védett helyre, és azokat napjában többször ellenőrizd. Nemcsak a víz, de a nedves élelem is megfagyhat, így ne hagyj az etetőben tápot, a vizet pedig cseréld többször egy nap. Az eledelt télen érdemes meglangyosítva adni, ezzel is kedvezve az ebnek. Forró azonban semmiképp se legyen az élelem!

Ami még lényeges, hogy a hideg hónapokban megnő a kinti élő állatok energiaszükséglete, körülbelül 10%-kal. Ezt vedd figyelembe a menü összeállításánál.

3.) A hó miatt szükség lehet a benti kutyáknak cipőre is

Ahogy azt korábban részleteztük, egyes fajták esetében elengedhetetlen a hideg időben a meleg ruha. Az idős, illetve fiatal, valamint a krónikus betegséggel élő ebeknek is elkél a pluszvédelem. Hóesésben pedig ajánlott vízhatlan darabot választani. Ezenfelül a fagyott, jeges, gyakran sózott utakon a cipő sem felesleges kiegészítő, hanem praktikus védelem az érzékeny mancsoknak.

A fagyott, jeges talajon szükség lehet cipőre is

4.) Ne legyenek kint túl sokat a kutyák a hóban

A hideg, nedves hóban a kutyák hamarabb kihűlnek, így a séták idejét ehhez, és a kinti hőmérséklethez mérten határozd meg. Ha úgy látod, kutyád fázik, ne késlekedj, indulj vele haza, és otthon mielőbb melegítsd fel az állatot. Ha nem tudod, mik a kihűlés jelei a kutyáknál, itt tájékozódhatsz róla.

5.) Otthon mindig szárítsd meg kedvencedet

A sétáltatás után az első dolgod legyen rendbe tenni négylábúdat. Először távolítsd el a szőrébe tapadt havat, illetve töröld tisztára a mancsokat. Ha nem viselt lábbelit a kutya, ellenőrizd az ujjközöket, nem ragadt-e közéjük fagyos hó vagy jégdarab. Ezt követően először törölközővel, majd alacsony fokozatra állított hajszárítóval szárítsd meg teljesen a bundáját. Ezzel elejét veheted a megfázásnak, valamint a vizes szőr alatt könnyen kialakuló bőrbántalmaknak.

Hazaérve mindig szárogasd meg alaposan kedvencedet!

6.) Legyen meleg helyen a fekhely

A hideg időben a benti kutyáknak is jobban esik a meleg, védett kuckó. Ügyelj arra, hogy társad fekhelye a lakás komfortosabb, nem huzatos helyiségébe kerüljön. Ott is a szőnyegre tedd, ne a csupasz padlóra vagy parkettára, így alulról sem fog fázni a kutyus.

7.) Vigyázzatok a mérgekkel!

Télen még gyakrabban találkozhattok utcára vagy lépcsőházba helyezett rágcsálóirtókkal. Ezek pedig kedvenceinkre is halálos mérgek. Alapvető szabály, hogy a kutya nem ehet fel semmit a földről, pláne az utcán, ám erre most fokozottan ügyelj! A mérgek általában feltűnő színű granulátumok, így könnyű felismerni őket.

A fagyállómérgezés is az állat életébe kerülhet, a színes, édes illatú és ízű folyadék ráadásul nagyon vonzó is az ebeknek. Otthon ezeket mindig tartsd elzárva, használatkor is legyél nagyon körültekintő, ha pedig valahova kiömlött, maradéktalanul takarítsd fel mosószeres vízzel.

Van az a hőmérséklet, amikor meg kell fontolni a kint tartott kutyák beengedését. Bár idén még nem voltak nagy hidegek, az előrejelzések szerint kemény télre számíthatunk. Ebben a cikkben dr. Vada Edina árulta el, mi az a hőmérséklethatár, amely alatt már káros kint hagyni az állatot.

kinti kutya kutyacipő kutyaruha téli veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!